Всичко, което строим днес, поглъща част от ограничените ресурси на планетата, напр. енергия и пространство, и въздейства върху начина, по който живеем и взаимодействаме един с друг.
Въпросът "Как мога да развивам и реализирам своите проекти с най-ниско потребление на ресурси като в същото време осигурявам най-доброто качество на живот за хората днес и утре?" стои пред всеки проектант, инженер и архитект и лежи в основата на идеята за устойчиво строителство.
Като водещ световен производител на строителни материали (цимент, инертни материали, бетон и др.) компанията Холсим счита за свой морален ангажимент да играе активна роля в обществената дискусия и да насърчава пряко идеята за устойчиво строителство. С оглед на това през декември 2003 г. Холсим основава "Фондация Холсим за устойчиво строителство" със седалище в Цюрих, Швейцария.
Най-важната дейност на Фондацията са Наградите за устойчиво строителство, с които се отличават иновативни и ориентирани към бъдещето проекти в областта на архитектурата, благоустройството, ландшафтния дизайн, проектирането на машини и др.
Освен това Фондацията провежда международни симпозиуми по въпросите на устойчивото строителство и подпомага научно-изследователски проекти и инициативи в тази област.
На 1 юли 2010 г. започна третият международен конкурс за Наградите на Фондация Холсим.
Третият международен конкурс за наградите на Холсим се състои от пет регионални конкурса през 2010/11 г. и глобална фаза през 2012 г.
Конкурсът е с награден фонд от 2 милиона щатски долара. Подробни инструкции за кандидатстване могат да се намерят на адрес http://www.holcimfoundation.org/T1144/HA11-guides.htm. Кандидатурите се регистрират в www.holcimawards.org чрез електронен формуляр само на английски език.
Категории: Награди „Холсим" (основни) и „Ново поколение" (студентски)
За основната категория в конкурса могат да кандидатстват архитекти, проектанти, инженери, предприемачи, строителни компании, които предлагат устойчиви решения за технологични, екологични, социално-икономически и културни проблеми в съвременната строителна индустрия.
За конкурса се приемат проекти в напреднала фаза на проектиране. Строителството /или промишленото производство и приложение на материалите, изделията и строителните технологии/ не трябва да е започнало преди 1 юли 2010 г.
Освен тази категория, конкурсът за наградите на Холсим търси визии и идеи за категорията "Ново поколение", в която могат да участват студентски проекти, създадени в рамките на университетски програми през последната година на бакалавърска или по-висока степен /включително магистратура и докторантура/.
Покриване на "целевите изисквания" за устойчиво строителство
Кандидатурите и в двете категории се оценяват от независими журита според петте "целеви изисквания" за устойчиво строителство. Три от тях съответстват на концепцията за трите основни елемента /хора, планета, печалба/ на балансираното социално, екологично и икономическо развитие.
Останалите се отнасят за контекстуалното и естетическото въздействие, иновациите и възможностите за трансфер. За повече подробности вижте: www.holcimawards.org/target.
В журитата участват архитекти и учени с международно признание
Журитата в петте конкурсни региона включват експерти по устойчиво развитие като Angelo Bucci (Бразилия), Raymond J. Cole (Канада), Wowo Ding (Китай), Harry Gugger (Швейцария), Bjarke Ingels (Дания), Sheila Kennedy (САЩ), Ashok B. Lall (Индия), Winy Maas (Холандия), Jürgen Mayer H. (Германия), Mohsen Mostafavi (САЩ), Amer Moustafa (ОАЕ), Lucy Musgrave (Великобритания), Olivia la O'Castillo (Филипини), Joe Osae-Addo (Гана), Michel Rojkind (Бразилия), Hashim Sarkis (Ливан), Bruno Stagno (Коста Рика), Gunawan Tjahjono (Индонезия). Пълния списък на журитата вижте на: www.holcimawards.org/jury
С подкрепата на световно известни технически университети
Партньори на конкурса за наградите на Холсим са някои водещи международни технически университети. Федералният Технологически Институт (ETH) в Цюрих, Швейцария, ръководи Техническия Център по Компетентности на Фондацията. Другите партньори, в които работят независимите журита на конкурса са: Масачузетският Технологически Институт (MIT) в Кеймбридж, САЩ, Испано-американският Университет (UIA) в Мексико Сити, Мексико, Университетът по Архитектура в Казабланка в Мароко и Университетът "Тонгджи" (TJU) в Шанхай, Китай. Университетът в Сао Пауло (USP) в Бразилия и Университетът "Уитуотърсранд" (Wits) в Йоханесбург, Южна Африка, са асоциирани университети на Фондацията.
100 наградени проекта в първите два конкурса
Във втория конкурс за наградите на Холсим през 2008/2009 г. бяха представени почти 5000 проекта от 120 страни. Между петдесет и двата наградени проекта се открояват носителите на световните награди: Златна Награда на Холсим за проекта Стратегия за саниране на река и градоустройствено развитие във Фес, Мароко, сребърна за Нов университетски град с минимално въздействие върху околната среда в Хо Ши Мин Сити, Виетнам, и бронзова за Стратегическо планиране в селските райони в Пекин, Китай. Наградата за иновация е Автономен център за дневен труд в Сан Франциско, САЩ.
Подробности за стоте наградени проекта от 1-ия и 2-ия конкурси можете да намерите на: http://www.holcimawards.org/.
Фондацията Холсим действа с подкрепата на Холсим Лтд и компаниите от Холсим Груп в около 70 страни и е независима от търговските интереси на фирмата.
Холсим е един от водещите световни производители на цимент и инертни материали, извършва и други дейности като производство на готови бетонови смеси и асфалт и предоставя свързани с тях услуги. През 2010 г. компанията Холсим беше обявена за член на Индекса Дау Джоунс за устойчиво развитие за осми пореден път.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!