
Едва ли някой от гражданите на Япония е почувствал земетресението в далечния северен Пасифик тази седмица, но всички, които гледат телевизия са видели незабавното предупреждение за цунами, в резултат на което хиляди жители се евакуираха към по-високите части на страната.
Вълните, които заляха най-северната част на бреговете на остров Хоккайдо няколко минути по-късно, бяха високи около 16 инча, няма пострадали и щетите са нищожни.
Сложна хай-тек мрежа, изграждана в продължение на десетилетия, е направила възможно моменталното предаване на жизнено важното предупреждение. Целта на Японската метеорологична агенция, отдел Земетресения и цунами, е да да изпраща предупреждения за не повече от 3 до 5 минути до всички обитатели на застрашените райони.

Страната на изгряващото слънце предложи изобретението си на световната общност с цел да бъде изградена световна предупредителна мрежа.
Източник: IDG.BG