С поредица предпазливи ходове и внимателно формулирани изявления руският президент Дмитрий Медведев започна да се отърсва от имиджа си на послушен приятел на могъщия си предшественик, премиера Владимир Путин, като подхранва спекулациите, че партньорството им може би е обтегнато от влошаващата се икономическа криза в страната.

Путин остава доминиращата фигура и няма признаци за сериозни разногласия между двамата, обаче усилията на Дмитрий Медведев да си изгради независим имидж внесоха нов елемент на несигурност във върха на авторитарната система, изграждана от Путин, и то в момент, когато тя е

поставена за първи път на изпитание от жестока рецесия

Откакто пое поста преди осем месеца, Медведев като цяло е смятан за човек без политически авторитет, признателен на Путин, който го настани в президентството, след като сам бе принуден да отстъпи мястото на държавен глава поради конституционни ограничения на мандата му.

Дългогодишен сътрудник на Путин, без собствена политическа подкрепа, Медведев се представи като по-заинтересован от него от правните реформи, но обеща приемственост и назначи своя покровител за премиер.

Миналия месец например държавната телевизия показа Путин и Медведев да пият заедно чай по време на ски-екскурзия в черноморския курорт Сочи.

Две публикации - в руския седмичник "Ню таймс" и руското издание на сп. "Нюзуик" - обаче писаха за разцепление в Кремъл относно потушаването на протестите в далекоизточния град Владивосток срещу увеличаването на данъците върху вносните автомобили.

"Ню таймс" писа, че Путин искал да уволни държавен служител за това, че загубил контрол над ситуацията, но Медведев възразил и човекът запазил своя пост.

Части за борба с масовите безредици бяха изпратени от Москва през цялата страна, за да потушат демонстрацията, поради опасения, че представители на местните власти, които също са против новите данъци, ще откажат да го направят, разкриха официални източници.

Около седмица по-късно Медведев изрази меко недоволство от начина, по който правителството на Путин се справя икономическата криза, като определи отговора като "далеч не идеален". Преди това, на 11 януари, той каза, че

кабинетът е твърде муден при предприемането на мерки срещу кризата,

която доведе до съкращаването на стотици хиляди работни места и рязко повишаване на цените.

Много неща се осъществяват неоправдано бавно, каза президентът на среща с бизнес лидери и се оплака, че са били изпълнени едва 30% от мерките, обявени от правителството през октомври.

Говорител на премиера отговори, че кабинетът "обръща голямо внимание" на критиките.

Ние поддържаме добри и приятелски отношения, но това не означава, че президентът трябва да си затваря очите за съществуващите проблеми, каза миналата седмица Медведев в тв интервю по повод отношенията си с Путин.

Следователно, при моите срещи с правителството, министрите, аз привличам вниманието им към съществуващите различия, което е напълно нормално, добави той.

Забележките на Медведев изложиха в светлината на прожекторите традицията, че премиерът носи отговорност за икономиката, макар и Кремъл да се готви за нарастване на общественото недоволство, причинено от най-тежката рецесия в страната от десетилетие и от края на

дългия петролен бум, който поддържаше управлението на Путин

Някои анализатори казаха, че Медведев е дал сигнал на руския елит, че правителствената реакция на кризата подлежи на критики, и е поставил Путин в ролята на потенциална "изкупителна жертва", докато се е самопредставил като възможен алтернативен лидер.

Той се опитва да запази собствения си имидж, защото усеща, че Путин ще пострада през идните месеци, заяви политическият анализатор от базираната в Москва изследователска група "Меркатор" Дмитрий Орешкин.

"И тази крачка няма да е последната. Никой не знае колко далеч ще отиде той", подчерта Орешкин.

В края на януари Медведев нареди внесен от правителството на Путин законопроект за предателството да бъде върнат и преработен.

Правозащитни групи осъдиха текста като връщане назад към времето на Сталин и се аргументираха, че той е твърде двусмислен, така че да позволи на милицията да повдига обвинения в предателство срещу всички критици на властта и в шпионаж срещу всички, които работят с чуждестранни организации.

Решението за преработване на законопроекта бе оповестено от Владислав Сурков - влиятелен политически съветник, който служеше преди при Путин, но поне на хартия сега се подчинява на Медведев.

Сурков, който дълго време твърдеше, че Русия строи - по думите му - суверенна демокрация, наскоро убеди една от основните опозиционни партии да се преобразува в прокремълска формация, представляваща онези, които подкрепят либерализацията.

Един от лидерите на новата дясна партия "Правое дело" (Справедливо дело) Леонид Гозман заяви, че смята този ход за опит на Медведев да укрепи опорната си база.

Гозман обаче допълни, че не съзира сериозни различия между политиката на Медведев и Путин.

Те правят същите неща, казват същите думи, обобщи той.

Два дни след като нареди законопроектът за предателството да бъде върнат, Медведев обаче се разграничи отново, като се срещна с бившия съветски ръководител Михаил Горбачов и главния редактор на неговия независим вестник "Новая газета", за да поднесе съболезнованията си за

безочливото убийство на стажант-репортерка от изданието и известен адвокат правозащитник

Този жест влезе в рязък контраст с пренебрежителния отговор на Кремъл на убийството през 2006 г. на друга журналистка от "Новая газета" - разследващият репортер Анна Политковска, чиято работа Путин омаловажи навремето като изключително незначителна.

По време на едночасовата си среща с Горбачов и Муратов президентът наблегна на важното значение на несъгласните гласове в медиите, подкрепи учредяването на изследователски център за запомняне на жертвите на сталинистките чистки и предложи икономическите престъпления да бъдат наказвани с глоби вместо със затвор.

За сравнение - Путин осмива опозиционните журналисти като врагове на държавата, одобри учебно ръководство, в което Сталин е описан като сполучлив мениджър, и използва финансови престъпления, за да вкара в затвора богати олигарси, които застанаха на пътя му.

Почувствах, че думите му бяха искрени, заяви Муратов след срещата си с Медведев. Той добави, че президентът му казал, че е свободен да опише техния разговор във всеки форум и по какъвто начин иска.

Обстоятелствата около срещата обаче показаха нагледно докъде се разпростират възможностите на Медведев. Тя бе уговорена в последния момент и се състоя, докато Путин бе извън страната - цели 10 дни след двойното убийство.

Държавната телевизия не спомена за срещата и дори сайтът на президента (Kremlin.ru)се въздържа от обяснения за какво е била тя.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 7 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 11 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 11 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 11 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 12 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 12 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 12 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 12 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 13 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 13 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 13 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 13 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 13 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 13 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени