Р еакцията на Европа на изявлението на Иран, че подновява преработката на уран е централна тема за повечето европейски издания, информира Българската редакция на Би Би Си.
Изненадан от декларацията на Техеран, ЕС твърди, че се държи мъжки, пише френският "Монд".
След изявлението на Иран, че подновява ядрената си дейност, пише вестникът, европейските дипломати са на път да проведат спешен кръг от консултации, за да запазят обединен фронт срещу подобно неблагоприятно развитие на нещата.
Всекидневникът цитира британското външно министерство, че европейците са излезли с пълни и подробни предложения, за да насърчат режима в Иран да се откаже от ядрената си програма.
"Монд" не изключва възможността ЕС да внесе случая в Съвета за сигурност на ООН в светлината на, както го нарича, "желанието на Техеран да провокира провал".
Отдавна исканото от Вашингтон разглеждане на проблема в Съвета за сигурност обаче може да се натъкне на вето от страна на Русия и Китай, предупреждава изданието.
Въпреки това двете години на преговори по иранската ядрена програма поне може да позволи на Съвета за сигурност почти да постигне консенсус за потенциалните санкции.
Германският "Ди велт" пише, че Европа трябва да реши какво иска да прави, ако диалогът с Иран се провали, след като Техеран заяви, че подновява преработването на уран.
Според вестника последният завой в спора около иранската ядрена програма не е изненада. Техеран иска да разедини европейците и да повиши цената, за да се откаже от програмата си, изтъква вестникът.
Твърде рано е да се каже дали ситуацията наистина е станала по-сериозна, но при всички положения ирано-европейските отношения не са добри, заключава вестникът.
Според австрийският "Дер Щандарт" опасно ще стане, ако декларацията на Иран бъде последвана от действия. Остава надеждата, че Иран продължава да иска да преговаря и че няма да има нов етап на ескалация след идването на власт на новия президент, изтъква вестникът.
Европа сега преживява ужасяващи моменти, подобно на това, което изпитваха евреите всеки ден, пише румънският в. "Котидианул".
Въпросът, според вестника, е не кога, а къде ще избухне новата бомба. Мирът и гениалното разбиране за живота на континента на изкуствата и мечтите, на одухотвореността и интеграцията, са на път да станат история, смята румънският вдсекидневник.
Сценариите не са трудни за предвиждане. САЩ имат четири велики европейски съюзници: Великобритания, Италия, Полша и Румъния. Британските войски превъзхождат по численост италианските, полските и румънските. Но международната подкрепа и доверието помогнаха на американците да преодолеят несъгласието на ООН.
Въпреки че двамата президенти Владимир Путин и Таря Халонен се познават от доста време, все още остават някои неудобни нерешени проблеми в руско-финландските отношения, пише руският "Независимая газета".
Правата на руснаците в балтийските републики отдавна са ябълка на раздора между Финландия и Русия, пише вестникът и допълва, че на срещата в Санкт Петербург миналия декември Таря Халонен не е скрила солидарността си с балтийските държави, когато е станало дума за правата на руски говорящото малцинство.
Друг труден въпрос в отношенията между двете страни е екологичаната сигурност в Балтийско море. Международните екологични организации смятат, че на Русия й липсват адекватни съоръжения за изчистване на нефтени петна, докато Москва смята тези обвинения за опит да се ограничи руския петролен експорт.
Вестникът е на мнение, че правата на угро-финската група народи, живеещи в Русия , е друг чувствителен въпрос и че двете страни ще предпочетат да не го засягат.
"Независимая газета" очаква, че двамата лидери ще направят каквото е по силите им да избегнат дискусия за териториалните претенции, изложени от финландската организация "Прокарелия".
"Газета" се съсредоточава върху правата на руските малцинства, твърдейки, че този въпрос може да се превърне в много по-актуален, отколкото поемането на ротационното председателство на ЕС от Финландия в средата на следващата година.
В същото време Кремъл се надява, че щом се засягат правата на малцинствата Хелзинки ще обърне внимание не само на Русия, но и на Естония и Латвия, където не се зачитат правата на руски говорящите общности, изтъква вестникът.
Банда полски националисти набила три деца на служители в руското посолство и един техен казахстански приятел само, защото не са поляци, пише днес "Московский комсомолец".
В Полша гледат на славянските братя като на принципни врагове на нацията. Но какво е изненадващото в случая? Психопати има навсякъде по света и те гледат телевизия, която специално в Полша води неспирна антируска кампания.
"Новие известия" е на мнение, че няма нищо особено в това нападение. След няколко години активно четене на полски вестници кореспондентът на вестника в Полша съобщава, че нито веднъж не е успял да намери статия за Русия, която е положителна.
Така че е естествено, че младото поколение гледа на Русия като на най-големия враг на Полша и като на страна, която може да се обвинява за всички злини.
Според доклада "Проект 2020", изготвен от американското разузнаване, Сърбия и Черна гора не могат да очакват светло бъдеще, пише сръбският в. "Данас".
Сърбия и Черна гора няма да могат да се присъединят към ЕС през следващите 15 години, смята докладът. Доста тревожни са и останалите данни в доклада, свързани с икономиката, демография и други области, заключава изданието.