В парламента и опозиция, и управляващите се обявиха срещу предложението на председателя на комисията по енергетика Рамадан Аталай, депутат от ДПС, за обща отговорност за сметките за парно на живеещите в един блок.
Не е възможно да няма ново поскъпване на парното през този отоплителен сезон, защото иначе топлофикациите няма да издържат, заяви по-рано днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов.
Миналата седмица националният омбудсман Гиньо Ганев призова да не бъдат приемани законопроектите за управление на етажната собственост и за енергийната ефективност. Той се обяви против текстовете, които предвиждат задължение на гражданите, живеещи в блокове, да създават сдружения и да плащат колективни сметки за парно отопление и предупреди, че, ако бъдат приети, ще сезира Конституционния съд.
Аталай оттегли, след дебата по закона за енергийната ефективност, предложения текст: когато две трети от собствениците и титулярите на вещно право на ползване на сграда - етажна собственост имат просрочени задължения повече от два месеца след определения срок за плащане, топлопреносните предприятия да могат да прекратят подаването към сградата.
"Народното представителство не беше готово да отправи правилни послания и към топлофикациите, и към крайните клиенти.
Депутатите решиха, че няма проблем на недоверие между клиентите и топлофикациите и сметнаха, че последните единствено са задължени да намерят начин да си съберат парите за доставената услуга", коментира пред журналисти Рамадан Аталай.
По време на дебатите Надка Балева от БСП и Огнян Герджиков от НДСВ бяха категорични, че предложението е правно неиздържано.
Мартин Димитров от ОДС призова да бъде намерен начин да се наказват некоректните платци, а не да бъдат санкционирани всички.
Иван Сотиров от ОДС видя в предложението на Рамадан Аталай "откровен лобизъм" за топлофикациите.
Проектът на закона предвижда създаване на фонд "Енергийна ефективност", който ще отпуска пари за мерки за повишаване на енергийната ефективност.
Приходите във фонда ще се събират от дарения от международни финансови институции или фондове, лихви по текущи сметки, банкови депозити на фонда, заеми или други финансови инструменти с кредитен характер.
Предлага се глоба между хиляда и 10 хил. лв. или имуществена санкция от 50 хил. лв. за възложител на сграда, който не предостави сертификат за енергийни характеристики на собственика на сградата.
Собственици, които не изпълняват в законовия срок предписаните от контролните органи мерки за енергийна ефективност, ще се наказват с глоба от 10 хил. до 30 хил. лв. или имуществена санкция от 50 хил. до 100 хил. лв.