"168 часа" избира да види нещата в друг ракурс: "Иракски сънища". Вестникът показва в колаж на първа страница как премиерът Саксобургготски бленува "купчини злато" (спомняте си репликата на Соломон Паси колко струват думите на Джордж Буш).
От вътрешните си страници "168 часа" обаче е повече от категоричен: "Премиерът излъга за дълга от Ирак". Има нещо гнило в големия "царски пробив" по дълга, настоява изданието. И подрежда фактите. Американският търговски министър Дон Еванс в София заяви: "Прекалено рано е да се разглеждат тези въпроси". Сетне зам.-финансовият министър Красимир Катев обясни, че ще е голям късмет, ако извадим и 30 цента за долар, пише "168 часа".
"Избор" в пореден брой се пита: защо се бави преговорният ни процес и свързано ли е това с иракската криза. В анализ от Нено Димов, бивш зам.-министър на околната среда, става ясно. че причините са две: 1) Липса на координацията в самото ни правителство, което практически връзва ръцете на преговарящия екип - вината за което е в самите нас. 2) Липсата на обща позиция по Ирак от страна на Евросъюза, което затруднява преговорите. Но нали в такава ситуация се показва как дипломацията отстоява интересите на страната?, се пита в анализа в "Избор". И се припомня косовската криза, която на практика катализира процедурата на еврочленството ни.
"Про и Анти" в специално приложение по иракската криза разглежда решенията, за да не се превръща страната "в огнище на терористи". "Анти" публикува и откритото писмо на известните руски дисиденти Владимир Буковски и Елена Бонер, които питат Джордж Буш: "Защо правителството на САЩ не е никога толкова умно, колкото "умните бомби"? И защо прави така, че да е трудно да ги подкрепиш, дори когато каузата може да е правилна? Защото когато прахът се слегне, а с него изчезне и Саддам Хюсеин, един труден въпрос ще остане - беше ли това победа или загуба, пишат Буковски и Бонер.
Така както "Капитал" продължава да задава въпроси за империята на Илия Павлов. В новия си брой - към Браян Дженкинс, член на управата на "МG" (бивш шеф на американски отряд от елитни барети, назначен от Клинтън като член на Комитета по сигурност на Белия дом, сетне старши съветник в "Ранд корпорейшън"). А ето какво казва Дженкинс за "Мултигруп": "Историята за произхода на МГ оставям на историята".
"168 часа" обаче търси в актуалността. И открива нещо много интересно - човек на хазартния бос Васил Божков най-вероятно ще оглави "Булгартабак". Става дума за Асен Манев, а вече се говори, че ако партньорите вземат "Булгартабак", ще го препродадат на "Филип Морис", допуска изданието.
"Избор" определя "сделката за Булгартабак" като "сделката с най-много въпросителни".
Явор Дачков в "Анти" анализира предизвестената драма в БТА, некомпетентността на Стоян Чешмеджиев и ги съпоставя със сделката за "Булгартабак". А "168 часа" оценява оставката на Чешмеджиев и кризата в БТА като първия сигнал за провала на управляващите. Кой ще е следващият?, гадае изданието.