П азарът на твърд алкохол в България очевидно изисква и твърд подход, защото 70-80% от него е сив.

Статистиката сочи, че приносът на сектора към бюджета в последните години постоянно спада, а няма данни населението да пие по-малко концентрати.

Въпросната констатация е нещо като тихо промърморване на възклицанието "Царят е гол". Новото е, че откровението идва от финансовото министерство, митниците и бизнеса, които поне на думи искат да променят ненормалната ситуация.

Приходите от акцизи върху етиловия алкохол в бюджета, които обикновено варират между 3 и 4 процента, в последните години рязко намаляват, успоредно с вдигането на ставката до минималните европейски нива.

Спада също броят на купените бандероли и количествата деклариран алкохол, върху които се държи акциз.

Точни данни за потреблението на спиртни напитки няма. Ако приемем, че то е константно, излиза, че част от светлия бизнес е минал към "тъмната страна".

Индикациите за това не са само в макропараметрите. Те могат да бъдат открити и по етикетите с цените на някои марки ракии, водки и мастики в магазините.

Три-четири лева за бутилка от литър покрива само дължимия акциз (4.4 лева за литър 40-градусов алкохол), който очевидно не е внесен. Друг пример са селските кръчми, в които 100 г вървят по 25-30 ст., при все че продажбите на наливен алкохол са забранени в обществени заведения.

Тази картина не е от вчера, но едва в последните месеци се признава официално и дискутира между държавата и бизнеса.

Къде потъват акцизите

През юни премиерът Сергей Станишев поиска от Агенция "Митници" да анализира резервите при акцизите в рамките на правителствената кампания за повишаване на приходите в бюджета.

От средата на 2006 г. митниците отговарят за събирането на този косвен данък не само от внос, но и на производителите в страната.

В свой доклад те признават, че "приходите от акцизи от етилов алкохол през първите пет месеца на 2007 г. са по-малко от тези през същия период на 2006 г. с 16.4%".

Всичко това става ясно след среща на високо ниво в началото на август. На нея директорът на Агенция "Митници" Асен Асенов кани осемте български производители на алкохол, които внасят близо 80% от акциза, за да се запознаят и да обсъдят ситуацията.

Сред тях са "Винпром Пещера", "СИС Индъстрис", ЛВК "Търговище", "Вини Сливен", "Черноморско злато" (Поморие), Винком "Поморие", "Винпром Славянци", "Селект дистилъри".

Присъствали са още финансовият министър Пламен Орешарски и изпълнителният директор на Националната агенция по приходите Мария Мургина.

Очаквахме да чуем от администрацията - от утре трябва да има ясни правила, ще гоним каналджиите и частното производство, но нищо такова не се случи, каза Павлин Найденов, председател на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки (AПВТСН) и изпълнителен директор на "Селект дистилъри".

През седмицата на пресконференция асоциацията обяви, че при алкохола има 80% сив сектор, настоя държавата да засили контрола, и заплаши, че ако до края на септември не започнат проверки, ще даде международна гласност на проблема, като ще алармира и Европейската служба за борба с финансовите престъпления (OLAF).

Така поне на думи бе демонстрирано желание за изваждане на алкохолния бизнес на светло. Тук обаче възникват класическите въпроси - кой е виновен за сегашното състояние, какво точно трябва да се направи и дали опитите да бъде направено нещо няма да ударят в енигматичния "политически чадър", за който се говори, че е опънат над бранша.

Засега никой не е извадил конкретика около съществуването му, но е очевидно, че без политически протекции този огромен сив сектор би бил невъзможен.

Освен това алкохолът си остава класическа "популистка стока". Властта традиционно предполага, че избирателите ще бъдат по-огорчени, ако алкохолът поскъпне, отколкото ако вредят на здравето си с нискокачествен спирт.

Мащабът на бедствието

Дори ако се приеме консервативната оценка на Euromonitor International, че консумацията на бутилиран алкохол в страната се движи малко над 54 млн. литра годишно, сивият сектор в бранша за 2006 г. би трябвало да е около 70%.

При ставката от 1.10 лв./л чист алкохол, действаща от началото на 2006 г. и презумпцията за 40 градуса за литър, излиза, че приходите от акциз в страната се изчисляват на около 238 млн. лева.

За миналата година обаче те са едва 83 млн. Това означава, че около 160 млн. са отишли в "джобовете на политици и на някои фирми", коментира наблюдател на пазара.

Означава още, че огромна част от бутилирания алкохол е облепен с фалшиви бандероли или с такива "втора употреба".

Фактите сочат, че от 2004 до 2006 г. броят на купените акцизни бандероли е паднал с около 80%.

Обяснението на български производители, че потреблението се е пренасочило от малки разфасовки (200 мл) към големи (1 л), което предполага по-малко бандероли за едни и същи количества, не звучи много убедително.

Друго обяснение на производителите е, че потреблението на бутилирани концентрати пада. Акцизът се вдига и неплатежоспособното търсене се насочва към домашната ракия. А и заради глобалната тенденция да се пият повече вино и бира. Данните на агенции като Euromonitor обаче не регистрират особен спад.

Отделен проблем е, че в България се изпива повече наливен алкохол отколкото бутилиран.

Това сочат данни на агенция Arbitrage, която следи индивидуалното потребление, и единствена пита за консумацията на домашна ракия.

В тази категория хората най-вероятно слагат наливния алкохол изобщо. Зад него обаче често се крие полуиндустриално производство в туби и бидони, което се пласира основно по заведения и хотели, твърдят хора от бранша.

В Министерството на икономиката и енергетиката например са регистрирани 111 юридически лица, които се занимават с производство на алкохол. От тях 79 имат митнически лиценз за акцизни складове, а останалите тридесетина "просто изчезват от пазара", по информация от AПВТСН.

Само при един случай на открит нелегален казан Агенция "Митници" е хванала 160 хил. л наливна ракия, както съобщиха оттам. За сравнение месечно "Селект дистилъри" по тяхна информация произвежда над 65.5 хил. литра.

Освен проблеми за фиска

всичко това деформира пазара и създава напрежение между фирмите.

В ниския ценови сегмент, който е по-масов, регистрираните български производители са притискани от домашното и наливното производство.

За да са конкурентни, големите играчи намират начини да поддържат ниски цени и да печелят повече. Така те буквално смачкват по-малките регистрирани фирми, за които е трудно да оцелеят на светло.

Във високия ценови сегмент българските производители се сблъскват с нарастващата конкуренция на вносителите.

За последните две години делът на вносния алкохол на българския пазар непрекъснато нараства заради увеличената покупателна способност на определени групи и отпадането на митата. Засега обаче този дял все още е под 10%.

В резултат на всичко това производството на фирми, като "Селект дистилъри" например, при 500 хил. л на месец преди четири пет години е паднало 10 пъти. Циркулират и неофициални информации, че дистилерията вече се продава.

Изобщо на пазар с толкова голям сив сектор едва ли има звено без "заслуга" за ниските нива на събрания акциз.

Има изрядни компании, които на моменти правят нарушения, има и нарушители, които понякога стават изрядни, коментират наблюдатели.

Европейските акцизни ставки не подлежат на корекция надолу. Така че всичко очевидно се свежда до ефикасността на контрола.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Илон Мъск се сравни с Буда</p>

Илон Мъск се срещна с медиите и се сравни с Буда

Свят Преди 6 минути

Някои репортери отбелязаха, че Мъск звучи "по-малко уверено" от преди

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

България Преди 13 минути

Срещу него е образувано досъдебно производство

САЩ назначиха нов временен посланик в Киев

САЩ назначиха нов временен посланик в Киев

Свят Преди 50 минути

Последният посланик на САЩ в Украйна подаде оставка миналия месец

Сензор на НАСА разкрива неизвестен пожар в Алабама

Сензор на НАСА разкрива неизвестен пожар в Алабама

Свят Преди 53 минути

Според НАСА процесът - от откриването до предупреждаването на пожарникарите - е отнел само няколко минути

Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

България Преди 55 минути

Инцидентът е станал в района на кръстовището за село Обединение

<p>Половинтонен <strong><span style="color:#ff0000;">космически кораб</span></strong> ще падне на Земята</p>

Половинтонен космически кораб ще падне на Земята до дни

Любопитно Преди 57 минути

Твърде рано е да се знае къде може да падне космическия кораб от ерата на СССР или колко от него ще оцелее при повторно навлизане в атмасферата

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Свят Преди 1 час

Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тревожни данни относно възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Масирана руска атака в Украйна

Масирана руска атака в Украйна

Свят Преди 1 час

Украинските ВВС посочиха, че са свалили 64 летателни апарата

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

България Преди 1 час

Датата за изплащане на обезщетенията за безработица е 15 май

Бенямин Нетаняху

Израел атакува цел до президентския дворец в Дамаск

Свят Преди 1 час

За втори път Израел нанася удар в Сирия в рамките на няколко дни

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Свят Преди 1 час

Меморандумът съдържа редица предложения, които, ако бъдат приети, ще представляват най-големите промени от десетилетия насам

Празник е! Имен ден имат...

Празник е! Имен ден имат...

Любопитно Преди 2 часа

На 2 май почитаме паметта на равноапостолния княз свети Борис-Михаил и на свети Атанасий Велики

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 2 часа

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

Свят Преди 2 часа

Кой би могъл да управлява занапред ивицата Газа?

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Свят Преди 2 часа

Радарна мисия от Космоса ще помогне на учените да разберат по-добре колко въглерод съхраняват "белите дробове на Земята"

<p>Шефът на пловдивската митница остава за постоянно в ареста</p>

Шефът на пловдивската митница Мирослав Беляшки остава за постоянно в ареста

България Преди 2 часа

Той бе задържан при специализирана полицейска операция в сряда