Телевизорите с плосък екран ? плазмени и LCD, стават все по-популярни, a а цените им стават все по-приемливи. Тези телевизори имат редица предимства пред обикновените приемници с електронно лъчева тръба. Какво обаче трябва да знаем за тях преди да тръгнем на пазар?

На пазара се предлагат два вида телевизори с плосък екран – течнокристални и плазмени. И двата вида имат малка дебелина и голяма диагонал на екрана, заемат малко място, леки са... Двете технологии обаче имат и съществени различния.



Плазмени телевизори

Всички плазмени дисплеи са широкоекранни със съотношение на страните 16:9, което е стандарт за HDTV, използван все повече в съвременните филми. За сравнение, стандартните телевизионни екрани използват съотношение на страните 4:3. Размерите на плазмените дисплеи започват от 42 инча по диагонал и достигат до около 70 инча, а цените им варират между $1000 и $15 000.

Разбира се, не трябва да очаквате еднакво качество при евтините и по-скъпите телевизори. Бюджетните модели обикновено имат нисък контраст и по-лошо предават черния цвят и оттенъците на сивото, както и по-зле показват изображение със стандартна резолюция SD.

Повечето скъпи плазми са 1080p модели, поддържащи резолюция 1920 х 1080 точки. Дали това ще се отрази на качеството на картината в сравнение стандартната плазмена резолюция 1366 х 768 или 1024 х 768, зависи от размера на екрана и дистанцията, от която го гледаме.



Например, 50 инчов екран трябва да го гледате от около 3 метра, за да забележите разликата между 1080p и 1366 х 768.

Подобно на телевизорите с ЕЛТ, и плазмените използват луминифор, за да генерират светлина. Това поражда един от основните недостатъци на плазмените екрани – ако имате статична картина – лого на телевизия, например, тя остава да свети известно време дори и след опресняване на екрана (например при смяна на канала). Производители компенсират този недостатък с различни технологии, а вие можете да го намалите с промяна на яркостта, контраста и цветовете на екрана, както и с разтягане на изображението на цял екран, когато гледате картина 4:3. Този ефект се подтиска и с използване на изместване на пикселите, тоест, технология, която непрекъснато движи изображението в незабележими граници и по този начин се избягва остатъчното светене.

Различните плазмени телевизори се предлагат с различни говорители – както вградени, така и външни, които в допълнение са и с различно качество на звучене. Кой вариант ще изберете зависи от финансовите ви възможности.



Телевизори с течнокристални екрани (LCD)

LCD дисплеите се предлагат с екрани, започващи от 15 инча до 70 инча. HDTV LCD дисплеите с размери под 42 инча стават все по-големи конкуренти на обикновените ЕЛТ телевизори. Например, 32 инчовият LCD с висока резолюция е с цена около $600 - $2000 в зависимост от производителя и функциите (32 инчовият широкоекранен дисплей има същата височина както 27 инчовия телевизор със съотношение на страните 4:3). LCD телевизорите вече се конкурират по цена и с плазмените екрани с размери под 50 инча. Големите LCD дисплеи все още са доста скъпи.



Независимо от прогреса в тази област, LCD все още има по-нисък контраст от плазмените телевизори и по-бавна матрица, което се забелязва като леко размазване при динамични сцени. Но производителите на LCD работят по въпроса, както предлагат модели от висок клас с честота на опресняване 120 Hz вместо стандартните 60 Hz. Тази честота обаче не винаги е реална – често изображението се интерполира, но независимо от това, качеството му се подобрява. LCD екраните имат и по-малък обзорен ъгъл, което се забелязва например при ставане и сядане. Плазмените и ЕЛТ телевизори нямат този недостатък. От друга страна, LCD екраните нямат недостатъците на плазмените панели и по-конкретно послесветенето на статични изображения, а картината е по-ясна в добре осветени помещения. За разлика от плазмените телевизори, които имат нужда от принудително охлаждане, LCD нямат такива проблеми.

[pagebreak]

Някои спецификации, на които трябва да се обърне внимание

Когато купувате телевизор с плосък панел, огледайте различни модели и изберете този, който е с най-добра картина и все пак е по джоба ви. В магазина със сигурност ще ви залеят с терминология и спецификации, които които често нямате нужда. По тази причина, ще отбележим най-важните характеристики на един плоскопанелен телевизор, които наистина трябва да имате предвид.



Контраст

Контрастът на практика е съотношение между най-светлото и най-тъмното ниво на дисплея. Естествено, колкото е по-голям контрастът, толкова по-добре. За LCD минималният приемлив контраст е 600:1, а за плазмените екрани – 1000:1. Не се доверявайте обаче само на цифрите – убедете се сами, че картината наистина е добра. Независимо, че вече се предлага и контраст от над 10 000:1 и за двата типа телевизори, имайте едно наум при покупката на такъв дисплей – дали наистина си заслужава.


Съотношение на страните

Това е съотношението между широчината и височината на дисплея. Стандартните телевизори имат съотношение на страните 4:3, докато широкоекранните телевизори – 16:9. Последните стават все по-масови и бъдещето е в тях. HDTV е широкоекранен формат, а дори DVD се гледат по-добре на широк екран, тъй като всеки филм, направен през последните 50 години има съотношение 1.85:1 (което се доближава повече до 16:9, отколкото 1.78:1) или 2.35:1 (което е даже по-широко от 16:9).



Резолюция

Резолюцията на даден дисплей представлява количеството пиксели по широчина и височина, например 640 х 480 или 1280 х 720. Резолюцията и контрастът влияят до голяма степен на възприемането на картината.

Цифровото съдържание се предлага в пет формата - 480i, 480p, 720p, 1080i и 1080p. 480I е форматът, който се използва от аналоговата телевизия. DVD се създава понякога в 480p, но в повечето случаи е 480i. 720p и 1080i са формати с висока резолюция, поддържани от сателитни, кабелни и ефирни телевизии. Blu-ray и HD-DVD дисковете поддържат 1080p видео.

Най-общо казано, един дисплей е с висока резолюция ако той е широкоекранен и съдържа над 1 млн. пиксела - 1920 х 1080, 1280 х 720, 1366 х 768 и 1024 х 1024 са примери за HD екрани. Всяка резолюция от 1280 х 720 и повече е добра за гледане на HD телевизия и DVD ако седите близо до екран с голям размер (50 инча и повече). Резолюция от 1920 х 1080 (1080p) не е желателно да се гледа на по-малки дисплеи, тъй като ще се губят детайли, особено ако сте близо до телевизора (по-малко от 3 метра). Широките екрани, които не са с висока резолюция поддържат така наречената разширена резолюция (ED) от 852 х 480 точки. Стандартната резолюция (SD) е 640 х 480 и 720 х 480. Дисплеите с разширена резолюция са по-добри от тези, поддържащи стандартна за 480p съдържание, например от DVD.

[pagebreak]

Видеовходове

Входовете на дисплея са важни, тъй като те определят какво устройство ще включите към екрана.

Композитен. Този вход предлага най-ниско качество, но е широко разпространен и много устройства имат такъв изход. Връзката става чрез 75-омов кабел и RCA куплунг.

S-Video. S-Video предлага по-добро качество, отколкото композитния и много устройства освен стандартния VCR притежават и S-Video изход. Връзката между устройствата е чрез специален кабел и съответния конектор.



Компонентен. Тази HD опция е минималният стандарт за връзка с DVD с прогресивна развивка, HD DVD и Blu-ray плейъри. Използват се три 75-омови коаксиални кабела, подобни на тези за композитно видео.

VGA. Висококачествена аналогова RGB връзка, първоначално използвана в компютрите.

DVI. Digital visual interface е един от най-качествените видеовходове. Конекторът осигурява връзка с компютри и устройства с HDMI изход. DVI използва специален кабел и конектори. Някои дисплеи с DVI вход работят само с компютри, което трябва да имате предвид, ако планирате да включите към тях HD DVD или Blu-ray плейъри. За гарантирана съвместимост с HDTV е необходима и съгласуваност с HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) системите.

HDMI. Висококачествен видеовход, към който могат да се включат Blu-ray и HD DVD, както и DVD, поддържащи резолюция 720p, 1080i или 1080p. Много от новите плоскопанелни телевизори вече се предлагат с такъв вход.


Вградени тунери

Значителна част от съвременните телевизори с плосък екран включват тунер за аналогова и цифрова телевизия Макар цифровата телевизия все още да не е масова, до няколко години тя ще получи широко разпространение, затова има смисъл от покупката на устройство с вграден тунер за цифрова телевизия.



Няколко съвета

Когато купувате телевизор с плосък екран, не се доверявайте само на характеристиките на устройството, които сте прочели в някоя брошура или в които ви убеждава продавачът. В почти всички магазини вече можете да огледате моделите в работещо състояние. Огледайте яркостта, контраста и наситеността на цветовете дали ви харесват. Спрете се по-сериозно на черния цвят – можете да го прецените в тъмна сцена от филм, например – колкото черното е по-истинско, толкова картината ще е по-добра. Проверете настройките на устройството – яркост, контраст, цветова гама - сложете ги в средно положение и вижте как се променя картината. Не е изключено в магазина нарочно да са ги засилили, за да изглежда изображението по-добре.

Не се отказвайте от HDMI вход – той ще ви послужи, ако не сега, то в близко бъдеще. Към него можете да включите HD сателитни приемници, приемници за цифрова телевизия, HD DVD и Blu-ray Disc дискови устройства.

Дизайнът на телевизора е въпрос на вкус, но преценете с какъв размер да е екранът – това зависи както от финансовото ви състояние, така и от помещението, в което възнамерявате да го гледате.



Източник: IDG.BG
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Смъртоносна руска атака в Украйна</p>

Смъртоносна руска атака в Украйна

Свят Преди 2 минути

Това се случва ден след като Киев претърпя една от най-тежките атаки от началото на руската инвазия

<p>Обмислят 7-часов работен ден в Черна гора</p>

Обмислят 7-часов работен ден в Черна гора

Свят Преди 33 минути

Черногорският съюз на работодателите (UPCG) обаче казва, че няма условия за въвеждане на седемчасов работен ден

Исторически успех: Новак Джокович спечели 100-тна ATP титла🎾

Исторически успех: Новак Джокович спечели 100-тна ATP титла🎾

Любопитно Преди 9 часа

Сърбинът победи Хуберт Хуркач във финала на Откритото първенство на Женева

Трагедия край Брезово: Откриха в канал телата на двама мъже, обявени за издирване

Трагедия край Брезово: Откриха в канал телата на двама мъже, обявени за издирване

България Преди 10 часа

Към 22:00 часа снощи, по молба на близки, двамата младежи са били обявени за издирване

Джафар Панахи

Триумф в Кан: Иранският режисьор Джафар Панахи спечели "Златна палма"

Любопитно Преди 10 часа

Режисьорът два пъти е бил в затвора в Иран, като доскоро нямаше право да напуска родината си

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

България Преди 11 часа

Легендата на "Левски" почина на 78-годишна възраст

Градушка удари Ямболско: Села пострадаха, BG-ALERT закъсня

Градушка удари Ямболско: Села пострадаха, BG-ALERT закъсня

България Преди 11 часа

Най-интензивна е била в Тенево и Скалица, засегнато е с. Сламино

Борис Джонсън стана баща за девети път

Борис Джонсън стана баща за девети път

Любопитно Преди 12 часа

Съпругата му Кари Джонсън обяви, че е посрещнала четвъртото си дете с бившия премиер

ОАЕ регистрираха температурен рекорд от 51,6°C

ОАЕ регистрираха температурен рекорд от 51,6°C

Свят Преди 12 часа

Така е бил счупен рекордът, поставен вчера пак в Абу Даби и възлизащ на 50,4°C

Започна розоберът в Казанлъшко

Започна розоберът в Казанлъшко

България Преди 13 часа

Традиционните ритуали розобер са част от програмата на “Празник на Розата”

Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка

Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка

България Преди 13 часа

Изпълнителният директор на „Нетинфо“ е сред участниците в 20-а Световна среща на българските медии

62 мъртви, 0 виновни: Траурен марш за жертвите от „Пулс“ в Кочани

62 мъртви, 0 виновни: Траурен марш за жертвите от „Пулс“ в Кочани

Свят Преди 13 часа

Протестът е организиран от семействата на жертвите при пожара в дискотека „Пулс“

Градушка с размери на орех удари Старозагорско (ВИДЕО)

Градушка с размери на орех удари Старозагорско (ВИДЕО)

България Преди 14 часа

Има нанесени поражения върху овошки и селскостопанска продукция

Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

България Преди 14 часа

Това съобщиха от правителствената пресслужба

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

Свят Преди 14 часа

За втори път тази седмица се наблюдават нарушения в достъпа до социалната мрежа

Министър Вълчев: Бъдещето е на изкуствения интелект, трябва да имаме повече програмисти

Министър Вълчев: Бъдещето е на изкуствения интелект, трябва да имаме повече програмисти

България Преди 15 часа

Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва във втория панел "Новото знание в медиите"