Т урският Конституционен съд отхвърли иска за закриване на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) заради ислямистка дейност, съобщи председателят на съда Хашим Кълъч, цитиран от осведомителните агенции.

Решено бе да не се разпуска Партията на справедливостта и развитието, каза Кълъч пред журналисти след продължило три дни заседание на съдебния състав.

Шестима от общо 11-те съдии от Конституционния съд са гласували за забрана на партията, което е с едни глас по-малко от необходимите седем гласа, за да бъде прието искането за забрана на политическата формация.

Съгласно оповестеното решение съдът е отказал да приеме искането на главния прокурор на Касационния съд Абдуррахман Ялчънкая за това да бъде наложена забрана на 71 членове на ПСР, включително на президента Абдуллах Гюл и премиера Реджеп Тайип Ердоган, да участват в политически партии.

Съдиите са решили да лишат ПСР от половината от едногодишната държавна помощ за нея.

Председателят на Конституционния съд Хашим Кълъч е посочил, че решението е "предупреждение" към партията. Бих искал да се надявам, че този резултат ще бъде анализиран много добре, ще бъде преценен много добре и въпросната политическа партия ще приеме посланието, което трябва да приеме, посочи Кълъч. В крайна сметка бе взето предупреждаващо решение за тази партия, добави Кълъч.

В турския парламент имаше радостни възгласи от политици от ПСР, след като решението на съда бе оповестено по телевизията.

Председателят на турския парламент Кьоксал Топтан определи решението на Конституционния съд като "огромно облекчение", предаде турската частна телевизия НТВ. Топтан коментира думите на председателя на съда Хашим Кълъч, като посочи, че те са показали желание за изграждане на атмосфера на разбирателство между политическите партии.

За нашето демократично развитие това е много важно решение, каза министърът на културата Ертугрул Гюнай пред турския телевизионен канал НТВ.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган се очаква да направи изявление пред медиите по-късно тази нощ.

Министърът на труда Фарук Челик заяви, цитиран от турския телевизионен канал Си Ен Ен-Тюрк, че решението на Конституционния съд е победа за турската демокрация.

Отхвърлянето от турския Конституционен съд на искането за забрана на управляващата Партия на справедливостта и развитието е добра новина, заяви говорителката на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, цитирана от агенция Франс прес. Тя изрази надежда, че това решение ще възстанови политическата стабилност в Турция.

Решението на Конституционния съд да не забранява ПСР е добра новина, каза пред АФП говорителката Кристина Галах. Разбира се, ние трябва да го прочетем подробно, но това е положително, добави тя.

Турция се отдалечава от една напрегната ситуация и ние наистина се надяваме, че това решение на съда ще съдейства за възстановяване на политическата стабилност в Турция, каза Галах.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК: Следим внимателно сериозната ситуация в Сърбия

ЕК: Следим внимателно сериозната ситуация в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Това заяви ръководителят на Генерална дирекция „Разширяване и Източно съседство“

Фон дер Лайен се обади на Тръмп и Зеленски след атаката на Русия

Фон дер Лайен се обади на Тръмп и Зеленски след атаката на Русия

Свят Преди 5 часа

Фон дер Лайен: Путин трябва да дойде на масата за преговори

Директорка в НАП може да бъде обвинена в хулиганство

Директорка в НАП може да бъде обвинена в хулиганство

България Преди 7 часа

Заподозряна е за потрошаване на автомобил пред дома ѝ

<p>Капитанът на лодката: Просто видях как детето пада</p>

Съдът потвърди мерките на обвиняемите за трагедията с дете в Несебър

България Преди 7 часа

Нови доказателства по случая със загиналото при парасейлинг момче представи днес прокуратурата

Мъж в София опита да се саморазправи с полицай

Мъж в София опита да се саморазправи с полицай

България Преди 8 часа

При задържането му оказал съпротива и наранил в рамото и ръката полицая

<p>Европа трябва да демонстрира твърда сила или ще се превърне в &quot;преследвано животно&quot;&nbsp;</p>

Френският генерал Тиери Буркар: Европа трябва да демонстрира твърда сила или ще се превърне в "преследвано животно"

Любопитно Преди 8 часа

Думите на генерал Буркар се вписват в серия от предупреждения за слабостта на Европа

<p>Навроцки спира помощите за украинци</p>

"Полша на първо място": Навроцки спира помощите за украинци

Свят Преди 8 часа

Полският президент Карол Навроцки наложи вето срещу удължаването на помощите за украинските бежанци

Две деца ограбиха шофьор на такси в Петрич

Две деца ограбиха шофьор на такси в Петрич

България Преди 8 часа

Въпреки положените усилия, шофьорът не успял да им се противопостави

Двама мъже бяха публично бити с пръчки за прегръдки и целувки в Индонезия

Двама мъже бяха публично бити с пръчки за прегръдки и целувки в Индонезия

Свят Преди 8 часа

В Ачех законът позволява до 100 удара за морални „престъпления“ — сред тях хомосексуални отношения

Повдигнаха обвинения на Никола Николов - Паскал

Повдигнаха обвинения на Никола Николов - Паскал

България Преди 8 часа

Николов е дал кратки обяснения пред разследващите

Оставиха в ареста учителя, задържан за секс със седмокласничка

Оставиха в ареста учителя, задържан за секс със седмокласничка

България Преди 9 часа

Той е бивш футболист и има дете на 2 години и половина

“Не съм създадена да следвам шаблон”: Мона разкрива личната си трансформация в The Voice Cast

“Не съм създадена да следвам шаблон”: Мона разкрива личната си трансформация в The Voice Cast

Любопитно Преди 9 часа

По време на разговора, Мона разказа и за един труден, но повратен момент в живота ѝ – време, в което се е чувствала изгубен

Хайди Клум и дъщеря ѝ събраха погледите във Венеция с дръзки рокли (СНИМКИ)

Хайди Клум и дъщеря ѝ събраха погледите във Венеция с дръзки рокли (СНИМКИ)

Любопитно Преди 9 часа

52-годишният супермодел и 21-годишната Лени избраха специално изработени рокли с корсет

Ето кога Република Сръбска ще избере нов президент

Ето кога Република Сръбска ще избере нов президент

Свят Преди 9 часа

ЦИК взе това решение, след като преди това отмени мандата на Милорад Додик

Унгария санкционира украински командир заради удари по руски петролопровод

Унгария санкционира украински командир заради удари по руски петролопровод

Свят Преди 10 часа

Киев предупреди, че ще предприеме "огледални действия", наричайки хода "безсрамен"

Обвиниха служител на ЦГМ за побой

Обвиниха служител на ЦГМ за побой

България Преди 10 часа

Обвиняемият е привлечен, че е действал в качеството на длъжностно лице