В момента в България трябва да има 60 000 сестри, а те са само 28 000.

Това казва в интервю за Експрес.бг председателката на съсловната организация на медицинските сестри Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (Nursing-bg.com).

- Проф. Маркова, защо медицинските сестри напускат масово държавата от 1 януари 2007 г., веднага след приемането ни в ЕС?

- О, те отдавна напускат България. От държавата през последните години са излезли 20 000 сестри, но те отиваха да работят на "черно", като болногледачки. Сега вече имат възможност да практикуват легално, ако отговарят на европейските стандарти и директиви.

В момента в нашата държава трябва да има 60 хиляди сестри, а те са 28 хиляди. Заради липса на сестри закриват отделения, в Александровската болница дори затвориха женската хирургия! В провинцията викат на работа пенсионерки.

Доскоро задължителен критерий, за да бъде акредитирана една болница, беше с един лекар да работят по две медицински сестри. Но сега на две сестри се "падат" трима лекари, т.е. сестрите имат три пъти повече работа. Министерството на здравеопазването видя, че не може да изпълни този критерий и... го извади от задължителните за акредитация.

- По време на сегашното правителство ли се случи това?

- Да, разбира се. От ЕС изискваха и в Съвета за акредитация на болниците да има представители на нашето съсловие, на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, но той беше изваден.

Извинявам се, но непрекъснато се свиват пълномощията ни. Постепенно и по всички фронтове. Вижте, половината от работата в една болница са грижите за пациентите. Но за тях няма значение как се гледат болните, важното е да има много операции!

- Какво ще правите сега?

- Ние сега искаме нещо друго, да въведем европейската система. Тя препоръчва на четирима пациенти да се пада по една сестра.

Разбира се, в интензивното една сестра би могла да се грижи само за един болен, а в другите отделения - за повече, но средното съотношение да е това.

Трябва да се разбере, че в Европа сестрите и акушерките са регулирани професии. В последния ден на миналия парламент, юни 2005 г. беше гласуван Законът за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти. Според него съсловието ни трябва да има своя организация, която, както и Българският лекарски съюз (БЛС), да участва при вземането на решенията.

Аз съм първият професор, който започна да преподава по европейска програма "Управление на здравните грижи" в Медицинска академия.

От 2003 г. нашата асоциация съществува, обикалях страната с моята кола, с моя телефон, за да обединявам съсловните организации по места. Успях!

- Какви са правомощията на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи?

- По европейските правила сестрите и акушерките, които работят в чужбина, трябва да получат от нас уникален идентификационен номер, без който не могат да кандидатстват за работа. Издаваме им и сертификат за квалификация.

След като ние се учредихме, излезе директивата на ЕС за европейската карта за квалификация за всички професии в съюза. Директивата изрично казва, че документите за квалификация трябва да издава съсловната организация.

Но Министерството на здравеопазването се опитва да ни изземе тези функции! Това са някакви напъни да ни върнат с години назад, отново към командната система. Ние обаче сме инвестирали много средства за обучение на кадри.

По същия начин постъпва и здравната каса. Опитва се да решава всичко сама, без да отчита мнението на съсловните организации, дори на БЛС.

Завихря се тенденция да се отнемат права на гражданското общество и една структура, Министерството на здравеопазването, само да решава всичко. Не можем да приемем това!

- Искате ли оставката на министъра на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски?

- Ние сме много добронамерени към екипа на министерството. Питат ме: "Искате да бутнете правителството ли?" Аз отвръщам: "Не, не искам, ние нямаме време да чакаме да се прави ново правителство, искаме това да разреши проблемите!".

- На дискусия за здравеопазването, организирана от СДС във вторник казахте, че вашето съсловие има сили да бутне министъра и дори правителството?

- Разказах им един случай. Когато по време на миналото правителство се гледаше наредбата за сертификация, гостуваше високопоставен представител от Австралия. Той попитал: "Къде е сестринското съсловие?" Отговорили му, че не сме поканени.

"Нечувано е да не поканите това мощно съсловие!", реагирал той и съобщил как в неговата страна точно сестрите бутнали министъра на здравеопазването.

Тогава ни поканиха да участваме в Съвета, а това правителство отново и изгони! Да, способни сме да свалим правителството, ако решим. Но още не сме решили, защото мислим, че ще ни чуят. Нашият протест сега е вик, че ни има и искаме да бъдем чути.

Нашето мнение може невинаги да е правилно, но искаме да има диалог. Ако обаче правителството продължи своята политика към съсловието, ще преоценим.позициите си.

- С кого контактувате от здравното министерство?

- С никого. Пишем писма, но отговор няма! И ако дойде някакъв, той е само негативен. А диалог трябва да има.

Ако ЕС не изискваше ние да сме регулирани, защото сме важни за качеството на здравеопазването, бъдете сигурни, че никога не бихме се превърнали в регулирана професия. В България обаче, дори не ни допускат при договарянето.

- Защо не ви допускат?

- Има декларация на всички министри на здравеопазването от европейската икономическа зона, приета в Мюнхен. Според нея сестрите и акушерките участват на всички нива, на които се вземат решения за дейността им.

Представители на съсловието трябва да има като започнем от комисията по здравеопазване в Народното събрание, Министерския съвет, касата и стигнем до медицинските съвети в болниците.

Трябва да си кажем мнението и да имаме информация какво се решава за нас. Обаче не ни допускат! Когато при обсъждането на Закона за лечебните средства предложихме да участва и представител на нашата асоциация, от Министерството на здравеопазването ни отговориха: "Нали главната сестра е от вашето съсловие?" Защо тогава присъства пратеник на БЛС, нали и главният лекар и завеждащият клиниката може да представлява лекарите!?

- Какви са заплатите на сестрите сега?

- Различни. Във финансираните от бюджета здравни заведения например, психиатриите, белодробните болници, заплатите се плащат от държавата и са най-ниски.

Сестрите получават по 180 лв. , колкото и санитарите, които нямат образование и идват от трудовата борса.

Но има болници, на които се изплатиха дълговете и там заплатите са що годе сносни. Сега, за да няма протести, в тях дадоха на сестрите по 30 -50 лв. отгоре. Но ще им ги вземат! Парите дойдоха от клиничните пътеки и сега сестрите няма да вземат надбавките, които получават по линия на пътеките.

- За кои болници говорите?

- Александровската, "Пирогов". Аз не казвам, че това им е било условието, то се подразбира.

- Има ли вашата организация и други искания?

- Например, ЕС изисква да има посещения на сестри и акушерки по домовете. Ние предлагаме да има и сестрински грижи по домовете, както е в Белгия. Там касата плаща за определен пакет грижи.

Невинаги се налага пациент с инсулт да лежи в болница. Това не е социално заведение. Там ще поставят диагнозата, ще назначат лечението. Сестрите и рехабилитаторите ще могат да се грижат за него у дома.

В Белгия касата плаща за манипулации и рехабилитация, но не и за хигиенни грижи и за храна.

Искаме да се оправи статутът на незавършилите степен бакалавър сестри, които работят. Изнудваха ги да плащат по 600 лева на семестър три семестъра и... закриха колежите. Не били акредитирани.

На девет-десет срещи на различни нива, организирани в големи зали и както си му е редът с кафе паузи, се обсъждаше какво да учат бъдещите сестри, за да отговарят на европейските директиви, но доникъде не се стигна.

Искаме да се вземе решение къде ще учат, по колко сестри ще приемат всяка година, за да се насити системата. Дали сме им наше предложение, нарича се "Стратегия за сестиринството".

- Прочетоха ли я?

- Те не четат нищо, щом видят, че е от сестрите, считат че е губене на време. Искаме и регламент какво може да прави една сестра самостоятелно и какво ? по предназначение. Кога и за какво носи съдебна отговорност.

Миналата година имаше неблагополучия в Очна клиника в академията, ослепяха хора и уволниха сестри, а те нямат изобщо компетенции да вземат решения. Сестрите винаги са изкупителните жертви.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Huawei

Huawei завърши екосистемата си със собствена ОС за PC

Технологии Преди 11 минути

Harmony OS PC ще е част от компютрите на компанията

,

Полша обвини Русия, че стои зад пожара в търговски център във Варшава миналата година

Свят Преди 7 часа

От началото на руската агресия срещу Украйна, Полша твърди, че е била обект на организирани от Русия опити за саботаж

.

Хиляди протестираха в цяла Германия с искане за забрана на крайнодясната партия АзГ

Свят Преди 9 часа

Демонстрациите бяха организирани от мрежата "Заедно срещу десницата" и други групи на гражданското общество

Примирието между Индия и Пакистан е разтърсено от сблъсъци в Кашмир

Примирието между Индия и Пакистан е разтърсено от сблъсъци в Кашмир

Свят Преди 10 часа

Двете страни вчера се споразумяха за примирие след преговори за деескалиране на най-сериозната военна конфронтация между тях от десетилетия

Отвори ли президентът „Кутията на Пандора” по темата еврозона

Отвори ли президентът „Кутията на Пандора” по темата еврозона

България Преди 11 часа

Коментар на журналистите Веселин Стойнев и Александър Симов

р

Израел: Едностранното признаване на палестинска държава ще доведе до "едностранни мерки"

Свят Преди 11 часа

Израелският външен министър Гидеон Саар похвали новото германско ръководство като "истински приятели на Израел"

Можете ли да отслабнете, ако ядете пица всеки ден

Можете ли да отслабнете, ако ядете пица всеки ден

Любопитно Преди 11 часа

Пицата е любимо ястие на мнозина и може да е трудно да се откажете от нея

Иранският външен министър Абас Арагчи и специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ и Иран обсъдиха „техническите елементи“ на ядреното споразумение

Свят Преди 12 часа

Иран и САЩ са се разбрали да проведат в близко време следващ кръг преговори

о

Великобритания планира мерки за ограничаване на визите за квалифицирани работници

Свят Преди 12 часа

Британският премиер Киър Стармър е под натиск да намали нетната миграция

<p>Червен сняг и черни дни: Американският апокалипсис на 30-те</p>

Червеният сняг над Бостън: История на екологичната катастрофа в САЩ

Любопитно Преди 13 часа

Жителите на Бостън се оказали изправени пред странен нов свят в началото на 1930-те години

Марко Рубио ще участва в неофициална среща на НАТО в Турция, посветена на Русия и Украйна

Марко Рубио ще участва в неофициална среща на НАТО в Турция, посветена на Русия и Украйна

Свят Преди 13 часа

На срещата ще бъде обсъдено слагането на край на войната между Русия и Украйна

Премиерът Желязков ще открие кръгла маса срещу насилието над животни

Премиерът Желязков ще открие кръгла маса срещу насилието над животни

България Преди 13 часа

Форумът ще се проведе в понеделник, 12 май, от 11 ч.

,

Вандалски акт? Фонтанът на площад „Славейков” в София осъмна пълен с бяла пяна

България Преди 14 часа

Вероятно в него е изсипан почистващ препарат

Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна

Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 14 часа

Турският президент е казал това в телефонни разговори с Путин и Макрон

Румен Радев: Пишещите се за най-големи демократи са срещу демокрацията

Румен Радев: Пишещите се за най-големи демократи са срещу демокрацията

България Преди 14 часа

Радев коментира и кандидатурата на председателя на ДАНС Пламен Тончев за ръководител на Комисията по досиетата

Пари в брой или плащане с карта? Кое е по-добре?

Пари в брой или плащане с карта? Кое е по-добре?

Свят Преди 14 часа

Трябва ли на касите в магазините и заведенията да може да се плаща и в брой?