Б�г �гария влияе за положителните промени в Балканския регион, пише Ерик Джонсън от международния отдел на американската информационна агенция "Юнайтед прес интернешънъл" (UPI.com) в анализ, озаглавен "Сближение на Изток - пирамида над България". В материала с вчерашна дата се изтъква, че българското правителство и българите допринасят за мира и икономическото развитие на регион, който се бори да се възстанови от война и да избегне война, съобщава правителствената пресслужба.

Повод за публикацията е триъгълната гранична пирамида, която бележи точката, където се пресичат границите на България, Югославия и Република Македония. Пирамидата бе официално открита в края на миналата седмица от външните министри на трите държави - Соломон Паси, Горан Свиланович и Илинка Митрева, които разговаряха в манастира "Св. Йоаким Осоговски" в Република Македония и приеха съвместно изявление.

Ето и пълният текст на статията, предоставен от пресслужбата на Министерския съвет:

"Външните министри на три страни от Югоизточна Европа не призоваваха мистични духове, когато тази седмица се срещнаха в планината за тържество пред една пирамида.

По-скоро един нов дух на сътрудничество мотивира министрите от България, Югославия и Македония да пристигнат с хеликоптер до невидимата точка, където се пресичат границите на техните държави. Именно там откриха пост, увенчан с тристранна пирамида - символ на единството, напредъка и мира в размирните Балкани.

Скептиците може и да са нарекли събитието "циркаджийски фокус". В края на краищата то се разиграва в регион, където етническите кавги и заплахата от война изглеждат неизкореними.

Има обаче силни основания да се вярва, че с пирамидата тези правителства направиха значителен поврат към по-добро в раздирания от конфликти регион.

Защо? Защото зад тази промяна стои България.

Някога един от най-твърдите съюзници на Съветския съюз, а през 90-те години - гнездо на посткомунистическа корупция, неотдавна България възприе много по-уважаваната роля на нещо като "голям брат" за балканските си съседи.

Българското правителство прие да оказва подкрепа в областта на политиката, икономиката и сигурността, която с течение на времето би могла да върне стабилността на Балканите и да изравни региона с останалата част на Европа.

България, както и Румъния, имат принос към усилията за регионална стабилност в качеството им на одобрени бъдещи членове на НАТО и на Европейския съюз. Те са най-големите от седемте страни, поканени да станат членове на НАТО миналата седмица, и формират част от т.нар. "южен фланг" на защитата на Европа. Освен това има перспектива да влязат в ЕС до 2007 г.

Разширяването на НАТО и ЕС с включването на България и Румъния ще обкръжи Република Македония, Югославия и другите балкански държави с море от дружески и икономически развиващи се страни. В крайна сметка взаимните интереси в областта на търговията и сигурността на Европа биха могли да се разгръщат, след като Балканският регион престане да е остров.

"Регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа... става все по-надежден инструмент в изграждането на доверие и ограничаването на нестабилността", заяви българският президент Георги Първанов в речта си при приемането в НАТО миналата седмица в Прага.

Способността на България да влияе на промените в региона произтича отчасти от нейната история. Страната е истински културен кръстопът, където славянското мнозинство се е смесило с етнически турци, цигани, българомохамедани, евреи и арменци.

За разлика от балканските си съседи българите са изградили изключително толерантно общество след падането на Желязната завеса. Грубите комунистически опити да се заличат всички етнически групи, мюсюлмански имена и вероизповедания бяха последвани през 90-те години от полюсна обществена реакция, която стимулира многообразието. Проучвания на общественото мнение през последните години показват, че поне 90% от българските мюсюлмани и християни се приемат взаимно за равни.

Наистина българският опит може да даде ценни поуки за тези балкански държави, които се стремят да изградят културни мостове.

Българското правителство застана начело и в областта на сигурността. Например въпреки претенциите в миналото към голяма част от Македония, българите дадоха добър пример, като отказаха да се намесят в регионалните спорове за държавните граници. Миналата година правителството се съгласи да подпомогне мироопазващата мисия на НАТО в Република Македония.

Поздравявайки България за поканата да стане член на НАТО, държавният секретар на САЩ Колин Пауъл изрази благодарност за "вашия принос към операциите на НАТО на Балканите и във войната срещу тероризма. Вие действахте като фактически съюзници."

В изпълнение на друг международен ангажимент София засили дейността в институционалната сфера. Тази година България стана непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, а през 2004 г. се очаква да поеме председателството на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

"Поддържането и по-нататъшното засилване на ролята на България като генератор на стабилност в Югоизточна Европа ще бъде външнополитически приоритет", заяви неотдавна министърът на външните работи Соломон Паси.

Важно е да се отбележи, че България не пое тази нова смела роля без външна финансова помощ. Заедно с балканските държави тя получи част от помощта от 6 млрд. долара от Западна Европа и САЩ посредством инициативата за уреждане на конфликта след Косово през 1999 г., наречена "Пакт за стабилност за Югоизточна Европа". Някои от проектите, финансирани с чуждестранни долари, са ремонтите на магистрали, дунавските пристанища и Летище София.

Нещо повече, Европейската инвестиционна банка отпусна около 1 млрд. долара за български инфраструктурни проекти в последното десетилетие. Миналата седмица от ЕС заявиха, че ще поемат 75% от разходите за два нови черноморски патрулни кораба за охрана на държавната граница.

Българското правителство и българите не просто получават пари. Те ги и печелят, като допринасят за мира и икономическото развитие на район, който се бори да се възстанови от война и да избегне война.

На церемонията по откриването на пирамидата тримата министри постигнаха съгласие за провеждане на регионални преговори следващата година по въпросите на транспорта и енергетиката, които са жизнено важни за насърчаване на бизнеса в региона. Като най-преуспяла сред страните, България ще застане начело.

С течение на времето упоритата работа на България може да помогне на Европа да реализира дългосрочната си цел за приобщаване на балканските държави в ЕС и НАТО. Макар че до членството в ЕС се очертава дълъг път, Югославия, Хърватска и Албания вече изразиха стремеж за влизане в НАТО.

Междувременно водещата роля на България сега и в идващите години ще даде на балканските държави пример, които си струва да се следва. Тук именно е истинската сила на пирамидата в планината", заключава журналистът от Ю Пи Ай.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Извънредни мерки в училища в Гърция</p>

Извънредни мерки в училища в Гърция

Свят Преди 19 минути

От образователното министерство съобщиха, че учебните заведения ще отворят отново щом бъдат взети всички необходими предпазни мерк

Защо Молдова иска бързо да въведе еврото

Защо Молдова иска бързо да въведе еврото

Свят Преди 42 минути

Молдова е сред най-малките и бедни държави в Европа, но преследва амбициозни цели - включително бързо приемане на еврото

<p>Обмислят 7-часов работен ден в Черна гора</p>

Обмислят 7-часов работен ден в Черна гора

Свят Преди 3 часа

Черногорският съюз на работодателите (UPCG) обаче казва, че няма условия за въвеждане на седемчасов работен ден

<p>Обявиха <strong><span style="color:#ff0000;">частично бедствено положение</span></strong> в три села</p>

Обявиха частично бедствено положение в три села

България Преди 3 часа

Кметът на Нова Загора Галя Захариева взе решението заради преминала през населените места буря

<p>Църковен празник: Днес е Неделята на Слепия</p>

Църковен празник: Днес е Неделята на Слепия

България Преди 3 часа

На 25 май възпоменаваме и третото намиране честната глава на светия пророк, Предтеча и Кръстител Господен Йоан

Междузвездни войни

25 май: „Преди много години, в една далечна галактика...“

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Меган Маркъл

Меган Маркъл за майчинството: Не е както си го представях

Любопитно Преди 4 часа

Херцогинята на Съсекс каза, че си е представяла как „ще произнесе реч с бебе на бедрото си“, преди да стане майка на принц Арчи през май 2019 г.

<p>Внимание!&nbsp;Червен, оранжев и жълт код за 25 май</p>

Внимание! Червен, оранжев и жълт код за 25 май

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Ивайло Христов бе удостоен с приза за цялостен принос към театралното изкуство

Наградите "Аскеер" 2025: Ето кои са големите победители

България Преди 11 часа

Наградите са единствени по рода си у нас, тъй като се дават от артисти – за артисти

Исторически успех: Новак Джокович спечели 100-тна ATP титла🎾

Исторически успех: Новак Джокович спечели 100-тна ATP титла🎾

Любопитно Преди 12 часа

Сърбинът победи Хуберт Хуркач във финала на Откритото първенство на Женева

Трагедия край Брезово: Откриха в канал телата на двама мъже, обявени за издирване

Трагедия край Брезово: Откриха в канал телата на двама мъже, обявени за издирване

България Преди 13 часа

Към 22:00 часа снощи, по молба на близки, двамата младежи са били обявени за издирване

Джафар Панахи

Триумф в Кан: Иранският режисьор Джафар Панахи спечели "Златна палма"

Любопитно Преди 13 часа

Режисьорът два пъти е бил в затвора в Иран, като доскоро нямаше право да напуска родината си

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

България Преди 14 часа

Легендата на "Левски" почина на 78-годишна възраст

Градушка удари Ямболско: Села пострадаха, BG-ALERT закъсня

Градушка удари Ямболско: Села пострадаха, BG-ALERT закъсня

България Преди 14 часа

Най-интензивна е била в Тенево и Скалица, засегнато е с. Сламино

Борис Джонсън стана баща за девети път

Борис Джонсън стана баща за девети път

Любопитно Преди 15 часа

Съпругата му Кари Джонсън обяви, че е посрещнала четвъртото си дете с бившия премиер

ОАЕ регистрираха температурен рекорд от 51,6°C

ОАЕ регистрираха температурен рекорд от 51,6°C

Свят Преди 15 часа

Така е бил счупен рекордът, поставен вчера пак в Абу Даби и възлизащ на 50,4°C