Г ерманските медии отбелязват с въпросителна, дали ще успее днешното парламентарно гласуване в България на новия кабинет на БСП и ДПС, като подчертават, че на новото ръководство краката се клатят, информира Българската редакция на Би Би Си.

Източногерманският "Нойес Дойчланд" - някогашен официоз на бившата ГДР - посвещава обширна статия на днешното гласуване на кабинета под заглавие: " България  с малцинствено правителство?"

"След близо четири седмици преговори се пропука гласената тристранна коалиция между социалисти, представителите на турското малцинство от ДПС и НДСВ на загубилия изборите премиер Сакскобургготски. Така кандидатът на социалистите за министър-председател Сергей Станишев, заедно с Ахмед Доган са принудени да създадат правителство на малцинството, тъй като двете партии имат само 116 от 240 места в българския парламент.

Станишев е зависим от поне още пет гласа във вторник, като е абсолютно несигурно откъде, как и дали ще ги получи, а десните партии декларираха, че няма да го подкрепят", отбелязва "Нойес Дойчланд".

"Не е изключено, при тайно гласуване да събере гласовете, но ако изборът пропадне, тогава трябва Сакскобургготски да получи мандат със своето НДСВ, което ще търси коалиция с всички десни партии без ултранационалистите от "Атака". Но и едно такова правителство ще бъде всичко друго освен стабилно, при сегашните изборни резултати, от които се възползва единствено "Атака".

По време на пазарлъците през изтеклите седмици, в които Сакскобургготски счупи всички рекорди, той попадна в прицела на критиките, че поставя личните си интереси над държавните и разиграва преговорите, за да печели време.

Тъкмо социалистите, царистите и турците представиха една коалиционна правителствена програма с приоритет еврочленството на България от 2007 г., и в последния момент с ловка маневра бившият цар остави на Станишев неблагодарната задача да се оправя сам с малцинствен кабинет", разказва вестникът.

Дори Станишев да получи днес необходимите му гласове, "Нойес Дойчланд" прогнозира, че не е ясно как би управлявал цели четири години и как ще намира подкрепа за правителствените си решения.

"С икономическия министър Овчаров и с финансовия Орешарски той вкарва в кабинета си двама от проваленото през 1997 г. на правителство на социалиста Жан Виденов. Единствено цветно петно в екипа е популярният артист Стефан Данаилов като министър на културата", допълва изданието.

Австрийският "Ди Пресе" е по-аналитичен и в статия под заглавие "Новото ръководство в България едва се държи на краката си" посочва:

"Страната гледа към неизвестното си бъдеще и дори ако правителството поеме кормилото днес, чака го слабо и хлъзгаво мнозинство. Станишев можа да спечели за партньор само Доган, с пет министерства за турската партия, но не успя да се споразумее с втората по сила партия на бившия цар и бивш премиер.

Ако се стигне до мандат на царската партия, щансовете са още по-ограничени и няма перспектива за дясноцентристко правителство - десните партии са разединени, а Сакскобургготски може да разчита единствено на ОДС в лицето на партийната шефка и бивш външен министър Надежда Михайлова. Но това за мнозинство също не стига", заключава скептично изданието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мелания Тръмп председателства Съвета за сигурност в ООН

Мелания Тръмп влезе в историята: Първата дама, която оглави Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 1 час

Нейните изказвания бяха съсредоточени върху ролята на образованието за деца за „напредъка на толерантността и световния мир“

Почитаме трима мъченици! Ето как да предпазим дома си от злото

Почитаме трима мъченици! Ето как да предпазим дома си от злото

България Преди 2 часа

По църковния календар днес се почита и паметта на светите мъченици Евтропий, Клеоник и Василиск

Тръмп бил “силно разочарован“ от Стармър

Тръмп бил “силно разочарован“ от Стармър

Свят Преди 9 часа

Великобритания първоначално отказа да даде разрешение на САЩ

САЩ: Ударихме над 1250 цели в Иран

САЩ: Ударихме над 1250 цели в Иран

Свят Преди 10 часа

Списъкът с използвани средства включва бомбардировачи B-1, изтребители F-16, самолетоносачи с ядрена енергия и разрушители

<p>Снимки показват разрушения в бази на САЩ</p>

Сателитни снимки показват разрушения в бази на САЩ

Свят Преди 10 часа

Два самолетни хангара са разрушени, а други два са повредени при скорошни удари

Над 10 000 жалби са подадени до ЕРП-тата

Над 10 000 жалби са подадени до ЕРП-тата

България Преди 11 часа

Едва 13 фактури са коригирани

Иран заплаши с атаки в САЩ: Няма да бъдат в безопасност и в собствените си домове

Иран заплаши с атаки в САЩ: Няма да бъдат в безопасност и в собствените си домове

Свят Преди 12 часа

Корпусът на гвардейците на Ислямската революция блокира Ормузкия проток

„Възраждане” на протест срещу самолетите на САЩ в София

„Възраждане” на протест срещу самолетите на САЩ в София

България Преди 13 часа

В момента столицата ни е мишена, заяви Костадин Костадинов

Осем държави влизат под „ядрения чадър“ на Франция

Осем държави влизат под „ядрения чадър“ на Франция

Свят Преди 14 часа

По думите на Макрон тези страни ще могат да приемат френски „стратегически военновъздушни сили“

Катар свали два ирански самолета

Катар свали два ирански самолета

Свят Преди 14 часа

Също така бяха прехванати седем балистични ракети

<p>Тръмп за Иран:&nbsp;Разбиваме ги от бой</p>

Тръмп за Иран: Разбиваме ги, голямата вълна идва скоро

Свят Преди 14 часа

Тръмп: Сега и арабските страни искат да се бият

Заради Иран, президентът се срещна със службите за сигурност

Заради Иран, президентът се срещна със службите за сигурност

България Преди 14 часа

Акцент в разговора беше евакуацията на български граждани

България е в готовност да евакуира хора от Близкия изток

България е в готовност да евакуира хора от Близкия изток

България Преди 14 часа

Осем самолета чакат „прозорец“

ЕС обсъжда задействане на клаузата за взаимна отбрана заради удара в Кипър

ЕС обсъжда задействане на клаузата за взаимна отбрана заради удара в Кипър

Свят Преди 15 часа

Този въпрос със сигурност ще бъде обсъден на различните планирани форуми

Евакуираха мол във Варна, заради бомбена заплаха

Евакуираха мол във Варна, заради бомбена заплаха

България Преди 15 часа

На място са останали само служители на охранителната фирма и управителя