Подводницата беше изпратена да направи проучването, след като стана ясно, че разлив от около 11 хиляди тона мазут се приближава към северозападното крайбрежие на Испания. Ако посоката на вятъра не се промени, черното петно ще залее крайбрежието на автономната област Галисия.
Според експертите гигантското петно е от изтекъл от потъналия танкер "Престиж", който на 19 ноември се разцепи на две и потъна на 270 км от крайбрежието на Испания. До сега корабите-чистачи, които работят в района, са успели да изгребат около 3 хиляди тона мазут. Над 2 хиляди тона бяха събрани край бреговете на Галисия. Предполага се, че от танкера са изтекли най-малко 20 хиляди тона гориво.
Над 20-сантиметров слой нефт покри крайбрежните ивица край няколко испански града в неделя, съобщи Си Ен Ен. Близо 150 000 души се стекоха в провинцията с призив към Испания и ЕС да помогнат в борбата с екологичната катастрофа в областта, предизвикана от петролния разлив на танкера. Те настояват в автономната област да се обяви състояние на екологична катастрофа и да се отпусне спешна помощ.
Работата по бреговете става все по-трудна заради лошото време и разпространението на мазута. Мжеду 10 000 и 15 000 птици са загинали или са тежко пострадали при петролното замърсяване, предизвикано от потъването на "Престиж" край бреговете на Галисия.