Енергийният министър твърди, че на принципа на солидарността трябва да получим подкрепа, за да се предотвратят последици от икономически трудности при затваряне на АЕЦ, обобщи участието му "Дарик". България сама е определила датата 2007 г. за приемане в ЕС, но никой отсреща не я е потвърдил, коментира министър Ковачев вчерашната новина на агенция "Ройтерс", която цитира източник от Европейската комисия. Наистина има нон-пейпър, изпратен в Брюксел преди правителственото решение, потвърди министър Ковачев. Според него обаче въпросът за достоверността му трябва да бъде отправен към Външно министерство, защото ставало въпрос за инструмент на дипломацията.
Министърът изключи възможността на заседанието на Министерския съвет, когато е взето решението за АЕЦ-Козлодуй, да не е имало кворум. Той потвърди, че Министерството на енергетиката ще подаде за съгласуване материал за стартиране на процедура за изграждане на АЕЦ-Белене.
Правителството ще води по-нататък преговорите с Европейския съюз по глава "Енергетика" в две посоки - ускоряване на преговорите за приемането на България в съюза и отчитане на безопасността на реакторите на АЕЦ-Козлодуй, декларира предишния ден, по време на петъчния парламентарен контрол, министър Ковачев. Той отклони въпроса за това дали в нон-пейпъра, изпратен в Брюксел, съществува обвързване между готовността на България да затвори III и IV блок на АЕЦ-Козлодуй през 2006 г. с искане за партньорска проверка на безопасността на реакторите от страна на ЕС. Той заяви, че не е виждал този документ и затова не може да коментира съдържанието му, но за сметка на това пък е виждал допълнителната информация, внесена от България в ЕС по преговорите по глава "Енергетика", и в този документ съществува обвързване на закриването на III и IV блок с исканата партньорска проверка.
На вчерашен въпрос трябва ли правителството да промени решението си от 26 септември след решението на Народното събрание по бъдещето на АЕЦ-Козлодуй от 2 октомври, Ковачев заяви: "Чисто процедурно, предоставената допълнителна информация по Глава 14 открива възможността за преговори по тези въпроси и в оставащите до ноември месеци всъщност във всички следващи стъпки трябва да бъде вписано именно решението на Народното събрание."
Междувременно при завръщането си от Брюксел в петък президентът Георги Първанов призова правителството да оттегли депозираната в Европейската комисия позиция за затварянето на III и IV блок на АЕЦ-Козлодуй през 2006 г. и да внесе нова, легитимна позиция, съгласно решението на парламента от сряда. На въпрос възможно ли е, ако България получи покана за членство на 1 януари 2007 г., да се наложи да затвори своите реактори, президентът отговори: "Аз не искам да разсъждавам с "ако". Бих искал наистина да можем да правим своите прогнози на базата на реалните резултати от проверката. Нека първо да направим необходимото, за да я има тази проверка, за да видим нейните резултати и тогава да отправим българската позиция."
Според държавния глава срокът, заложен в решението на парламента, е възможно най-ранният, но това било политическо виждане, докато експертното виждане можело да даде допълнителни аргументи, предаде "Дарик радио".