0

Fly, o­n your way, like an eagle,

Fly as high as the sun,

On your way, like an eagle,

Fly touch the sun.*

Iron Maiden, Flight of Icarus

Всеки, който помни "Айрън мейдън" и Брус Дикинсън, вероятно е чувал това парче от 80-те, когато кварталните милиционери считаха метъл за обидна дума.

Оттогава се случиха няколко неща: Дикинсън започна да води предаването за самолети Flying Heavy Metal по "Дискавъри ченъл", а милицията започна да охранява организираните в България концерти на метълбанди... През този период начините човешко същество да полети "на собствен ход" с крила и/или двигател на гърба подобно на Икар са се увеличили поне с една дузина. А както показва премиерата на новия "Супермен", и Холивуд отново е вдъхновен от идеята хомо сапиенс самостоятелно да пори небесната шир.

Когато става дума за "ненормални" начини човек да полети, на първо място излиза името на австриеца Феликс Баумгартнер - човекът, който държи световните рекорди за най-висок (кулите "Петронас" в Куала Лумпур, Малайзия, 451 м) и най-нисък (статуята на Христос в Рио, Бразилия - 29 м) скок с парашут в дисциплината B.A.S.E. Той е и първият (и всъщност единственият) човек, прелетял Ламанша в свободен полет/падане - с малки карбонови крила (изградени от специални въглеродни нишки), закрепени чрез подобно на раница приспособление към гърба му. На 31 юли 2003 г. Баумгартнер скача на височина 9000 м над Дувър (Англия) и за седем минути преодолява разстоянието от 35 км до Кале (Франция), където се приземява с парашут. Крилото му е с разпереност от 1,8 м и се управлява с тяло. Феликс като парашутист знае как да контролира тялото си във въздуха, но подготовката за скока му е отнела около три години. По време на полета скоростта му на моменти достига

360 км/ч

а най-ниската температура на въздуха е била минус 40 градуса по Целзий. В момента подобни приспособления се изпитват от специалните части за десантни операции - те ще са снабдени дори с малки реактивни двигатели, а оръжието и екипировката се побират в профила на крилото, което се управлява с два джойстика, както разкрива британският вестник "Дейли мейл".

Скоро след този рекорд бяха огласени планове за прелитане на Средиземно море по същия начин, но до момента няма опит за постигане на подобно нещо. Предвид факта, че Средиземно море в най-тясната си част надхвърля 200 км като дистанция, възможните решения проблема с прелитането са няколко: по-големи криле на гърба, по-голяма височина при напускане на самолета или комбинация от двете, доколкото максимално постижима височина за скок от самолет би била около 25 хил. м, което е недостатъчно за планиране "от бряг до бряг" с малките криле, с които Баумгартнер прелита Ламанша. По-голяма площ на крилете обаче би направила управлението на полета само с тяло трудно и дори невъзможно, което би наложило поставяне на елерони и система за управление, подобно на безмоторните самолети или летящите крила тип swift.

Друга възможност за полет, без да се налага скок от самолет или балон във височина, е стартът със собствен двигател от земята. Началото на тези опити е поставено от Леонардо да Винчи, в чиито чертежи съществуват доста "летящи машини", задвижвани от човешка сила. В съвременността на Да Винчи се считало, че с подходяща машина човек би могъл да полети със собствените си сили - понятието земно притегляне не е отчитано и в подкрепа на подобни твърдения са се посочвали птиците, летящи със собствените си крила. Средновековието помни доста случаи на скокове от камбанарии, мостове и прочее със саморъчно размахвани подобия на крила - повечето завършили с фатален край.

В съвременния си вариант тези експерименти са приели малко по-различна форма: крила, задвижвани от

Витло, което се върти с педали

подобно на велосипед. Подобни приспособления се създават от няколко организации и ентусиасти по света, а едно от тях успя да прелети Ламанша, задвижвано само от силата на колоездача/пилота си. Това става през далечната вече 1979 г., когато разстоянието от около 35 км е прелетяно за близо три часа от Браян Алън. Пилотът е съпровождан от лодки, в случай че не успее да долети до френския бряг. Рекордът в подобен род полети е поставен през 1988 г., когато Канелиос Канелопулос прелита 74 мили от Крит до Санторини и само метри не му достигат до брега. Средната му скорост е над 30 км/ч, а полетът продължил близо четири часа на височина три до пет метра над водата. Пилотът, който всъщност е гръцки шампион по колоездене, е бил готов за поне шестчасово въртене на педалите.

Проблемът с този тип летателни апарати е недостатъчната мощност - колкото и лек да е, той трябва да развие достатъчна скорост, за да излети заедно с теглото на пилота, а всяка почивка е изключена. Набирането на височина е "мисия невъзможна", доколкото само поддържането на равномерен полет изисква почти всички усилия на пилота велосипедист.

Други популярни устройства могат да се видят по авиофестивали и свободни авиоралита, като се почне от супермалки самолети (с размери под три метра дължина и разпереност на крилете), самолети и вертолети, които се превръщат в коли или мотори, и други хитроумни прибори за летене, чиято обща черта е ненадеждност - стават за забавление, но са скъпи и никога не знаеш кога ще спрат да работят.

Съществуват и военни разработки, главно на руски и американски институти, на реактивен двигател, инсталиран в подобие на раница, който осигурява вертикален старт и приземяване на пилота си. Проблемите с този двигател обаче са повече от плюсовете му - огромна консумация на гориво, гарантираща съвсем ограничен радиус на полета, който пък обезсмисля идеята за двигател на гърба. Двигателят дава само един

Вектор на тяга

който служи за излитане, а за да полети напред, е нужно част от тази тяга да бъде отведена встрани, подобно на схемата на британския боен самолет Harrier. Реактивната струя на работещия двигател обаче представлява опасност за всеки, който в близост до нея, включително и за пилота, а шумът от двигателя е над пределните 120 децибела, което от своя страна убива идеята реактивните раници да се използват от въоръжените сили за безшумен десант.

Друга авангардна разработка пък показва американски войник с автомат, качен върху нещо подобно на летяща сенокосачка - хеликоптер с две съосни витла. Мястото на пилота е над тях, където той държи управлението подобно на мотоциклет. Двигателят е под витлата, а четири "възглавници" дават идея колко грубо може да се окаже кацането. Цялата схема изглежда забавно и ужасно несигурно.

Засега всички планове за полет подобно на птиците, с минимални устройства и "крила на гърба" изглеждат смешни почти колкото задаващата се нова серия на "Супермен". Мечтата на Икар обаче никога не е преставала да вълнува ентусиастите. От времето на Да Винчи до днес...

*Лети по своя път като орел,

Лети високо към слънцето,

По твоя път, като орел,

Лети, докосни слънцето.

"Айрън мейдън", "Полетът на Икар"

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Казват: "Жените не знаят какво искат!" Напротив - знаят и то отлично! Те даже вече са го и виждали... в магазините...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Полският посланик във Франция: Ако Украйна не успее да защити независимостта си, ще влезем в конфликта

Полският посланик във Франция: Ако Украйна не успее да защити независимостта си, ще влезем в конфликта

Свят Преди 5 минути

Нашите ценности, които са основа на нашата цивилизация, са под заплаха, каза Ян Емерик Рошчишевски

наркотици Пловдив

Нов риск: Деца се дрогират с никотинови торбички

България Преди 11 минути

Съдържанието им може да е опасно за подрастващите, защото е с голямо количество никотин

работа

Обратно на тенденциите: Държавата, която иска 69-часова работна седмица

Свят Преди 30 минути

Повишаването на горната граница се разглеждаше като начин за справяне с очертаващия се недостиг на работна ръка

Проучване: Преждевременно родените бебета са по-уязвими към болка

Проучване: Преждевременно родените бебета са по-уязвими към болка

Любопитно Преди 31 минути

Учените анализират реакциите на бебетата към болезнено, но клинично необходимо убождане на петата за вземане на кръв

<p>Пекин: САЩ правят това,&nbsp;не Китай!</p>

Пекин: САЩ доставят оръжия на бойното поле в Украйна, а не Китай

Свят Преди 32 минути

Говорителят на външното министерство Ван Вънбин допълни, че Китай ще продължи да има обективна и справедлива роля по отношение на кризата в Украйна

Две земетресения край Смолян

Две земетресения край Смолян

България Преди 45 минути

И двата труса са усетени от местните жители

варицела

РЗИ-София: Няма извънредна ситуация с варицела и скарлатина

България Преди 58 минути

Има увеличена заболеваемост, но нещата не са драматични, смята общопрактикуващият лекар д-р Станислава Крайселска

НСИ: 15% от младежите между 15 и 29 години не учат и не работят

НСИ: 15% от младежите между 15 и 29 години не учат и не работят

България Преди 58 минути

Поколението Z и как да накараме 20-годишните да работят

Мишел Йео - от жената, която срита Джеки Чан, до първата азиатка с "Оскар" за главна женска роля

Мишел Йео - от жената, която срита Джеки Чан, до първата азиатка с "Оскар" за главна женска роля

Любопитно Преди 1 час

Днес носителката на "Оскар" е една от най-влиятелните и търсени азиатски актриси в Холивуд

Правителството на Макрон е изправено пред няколко искания за вот на недоверие

Макрон изправен пред вот на недоверие и възможен крах на правителството

Свят Преди 1 час

През уикенда големите градове бяха наводнени от протестиращи

Вандали нападнаха френски политик, подкрепящ пенсионната реформа

Вандали нападнаха френски политик, подкрепящ пенсионната реформа

Свят Преди 1 час

Ерик Сиоти публикува в Twitter снимка на канцеларията си в Ница, чийто прозорец е бил разбит от хвърлен камък

Акция на полицията в Хасковско, 20 души са арестувани

Акция на полицията в Хасковско, 20 души са арестувани

България Преди 1 час

Операцията бе по линия на битовата престъпност, контрабандата на акцизни стоки, опазване на обществения ред, издирвани лица и престъпления, свързани с политическите права на гражданите

"Победата ще промени света и това ще бъде промяна, от която светът отдавна се нуждае", каза Зеленски, който е на първото си посещение във Великобритания откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари миналата година.

Великобритания удължава нулевите мита за украински стоки до март 2024 г.

Свят Преди 2 часа

Великобритания ще бъде домакин на конференция за възстановяването на Украйна през юни

Четирима военни загинаха при катастрофа на хеликоптер в Колумбия

Четирима военни загинаха при катастрофа на хеликоптер в Колумбия

Свят Преди 2 часа

Причините за инцидента все още не са установени

Диетолог: Отслабнете със зелени салати и топла вода преди ядене

Диетолог: Отслабнете със зелени салати и топла вода преди ядене

Любопитно Преди 2 часа

Важно е да се храним в спокойно състояние, да дъвчем старателно и да не се разсейваме със странични неща

Земетресение Турция

Жертвите от земетресенията в Турция нараснаха над 49 хил., а загиналите от наводненията - 18

Свят Преди 2 часа

Сред загиналите при земетресенията има 6807 чужди граждани