З ам.-държавният секретар на САЩ Никълъс Бърнс каза, че ЕС ще направи сериозна стратегическа грешка, ако затвори вратата си пред Турция, предаде Франс прес.
Решението на Евросъюза да започне преговори с Турция беше важно стратегическо решение, едно от най-важните в историята на Европа в началото на XXI век, каза висшият американски дипломат на пресконференция в Брюксел.
Там той участва в министерската конференция на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
"Сега това решение е поставено под въпрос и европейски лидери изказват мнения, че вратата трябва да се затвори. Според нас това ще е голяма грешка", продължи Бърнс.
ЕС няма да е в пълен състав без Турция, която е мост между цивилизациите, напомни той.
Източници в Берлин потвърдиха пред ДПА, че германската канцлерка Ангела Меркел иска да втвърди условията за продължаване на преговорите с Анкара.
Това означава, че дори ако Турция изпълни искането на ЕС да отвори пристанищата си за Кипър, преговорите няма да се подновят автоматично.
Вместо това всичките 27 членове на ЕС (след присъединяването на България и Румъния на 1 януари 2007 г.), ще трябва да гласуват единодушно за продължаване на преговорите, отбелязва ДПА.
Меркел иска гласуването да се състои в средата на 2008 г., или с други думи преговорите да останат замразени 18 месеца.
Финландското председателство на ЕС подкрепи предложението за частично прекратяване на преговорите, предаде Асошиейтед прес.
Финландският премиер Мати Ванханен заяви, че препоръката да бъдат замразени някои глави от преговорите "предоставя добра основа за решение" по въпроса за Турция на срещата на външните министри от ЕС в понеделник.
Председателят на норвежкия парламент Турбьорн Яглан, който е на посещение в Анкара, заяви, че някои страни от ЕС не се отнасят справедливо към Турция, както и че прекратяването на преговорите би било грешка, предаде турският телевизионен канал Си Ен Ен-Тюрк.
Според Яглан, който разговаря вчера с председателя на Великото национално събрание на Турция Бюлент Арън, страната е мост между Изтока и Запада.
Анкара заяви,
че очаква обективни и справедливи решения и становища от ЕС, който ще реши дали частично да замрази присъединителните преговори по-късно този месец, предаде АП.
Говорителят на турското правителство и министър на правосъдието Джемил Чичек отправи остри критики към последната препоръка на Европейската комисия за замразяване на осем от 35-те преговорни глави заради отказа на Анкара да отвори пристанищата и летищата си за кипърските кораби и самолети за Кипър.
Кипърското правителство не желае
решаването на проблема за разделения остров да се обвързва с 18-месечния срок, предложен от Германия и Франция, съобщава гръцката агенция АНА-МПА.