Инцидентът на брега Догер през 1904 г: Голямата грешка на Русия
Източник: iStock

П рез нощта на 21 октомври 1904 г. руският императорски флот прави толкова сериозна грешка, че едва не се оказва във война с Обединеното кралство. Това е разгарът на Руско-японската война и руският Балтийски флот плава през част от Северно море, наречена Догер Банк, когато забелязва няколко британски траулера. Траулери, които той объркал с японски торпедни катери. Руснаците открили огън както по гражданските кораби, така и по себе си, което довело до тежки последици.

Инцидентът предизвикал международен отзвук, особено във Великобритания, и довел до дипломатическа криза между Русия и Обединеното кралство. Инцидентът станал известен като „Инцидентът на брега Догер“, но е наричан още „Инцидентът в Северно море“, „Руското възмущение“ (британската преса е безпощадна) и по-слабо - „Инцидентът в Хъл“.

Хаос в морето - какво се е случило?

Под командването на адмирал Зиновий Рожественски руският Балтийски флот плавал в Северно море и се насочвал към Далечния изток, където трябвало да подкрепи Тихоокеанската ескадра, разположена в Порт Артур в Китай. Флотът бил съставен от многобройни бойни кораби, включително линкори, крайцери и разрушители, които са в повишена бойна готовност.

Флотът смятал, че вече е забелязал японски крайцери в района предишния ден, както и балони, и адмиралът призовал хората си да следят. Когато флотът наближил Догер Банк, известен риболовен район, нощта била тъмна и мъглива, което довело до ужасна видимост. Около полунощ един руски наблюдател съобщил, че вижда малки кораби наблизо. Вече изплашените и неопитни руски екипажи си направили изводи и започнали да се подготвят за предстояща атака. 

Военните кораби осветили траулерите с мощните си прожектори, но не отделили време да проверят целите си. По заповед на адмирал Рожественски те открили огън и отприщили бараж от оръдия и снаряди по беззащитните британски риболовни траулери от Хъл. За съжаление траулерите са били по средата на рейса и са били със спуснати мрежи, което означава, че не са могли дори да се опитат да избягат.

Британският траулер „Крейн“ е потопен, а капитанът и боцманът му губят живота си. Поне четири други траулера, сред които Mino, Moulmein и Snipe, са повредени, а шестима рибари са ранени. За съжаление, един от тях е смъртно ранен и умира няколко месеца по-късно от нараняванията си.

При странно стечение на обстоятелствата руският флот дори не се измъкнал невредим, като по някакъв начин успял да се простреля в крака. В хаоса руснаците обстрелват техния крайцер „Аврора“. Един моряк и руски православен свещеник са били убити. По-късно руснаците се опитвали да скрият този смущаващ аспект на инцидента, но той е разкрит, след като безжичните съобщения са разтълкувани от британската станция „Феликсстоу“. 

Целият този жалък инцидент продължил около двадесет минути, като руснаците стрелвали спорадично през цялото време. Накрая, изглежда, разбрали, че врагът не отвръщал на огъня, и адмиралът обявил прекратяване. Едва тогава моряците осъзнали катастрофалната си грешка. Руският флот, разтърсен и смутен, се отдалечил, без да се опита да помогне на оцелелите, без да знае за международния скандал, който скоро ще последва.

Как Русия е допуснала такава огромна грешка?

Достатъчно е да кажем, че инцидентът на брега Догер е грешка с епични размери. Но как точно целият руски флот е стрелял по група беззащитни рибари? Дали всичко се дължи на некадърност? Е, в основата на грешката стоят повишената параноя и липсата на подходящо военноморско обучение. 

На първо място, руският Балтийски флот е бил в повишена бойна готовност, тъй като се страхува да не срещне японски сили. В Руско-японската война Русия вече е претърпяла значителни загуби, което е допринесло за чувството на отчаяние и повишена бдителност. Това безпокойство се засилвало от слуховете и фалшивите съобщения за японски кораби, които дебнали в европейски води.

Руското разузнаване е предупредило флота, че в региона действа вражеско разузнаване. Руснаците бяха особено загрижени за торпедните катери - технология, която всички големи военноморски сили бяха разработили наскоро. Тези малки кораби имаха потенциала да нанасят щети и да потопяват много по-големи от тях бойни кораби и бяха изключително трудни за откриване. Постоянният страх от атаки с торпедни катери бе оставил своя отпечатък върху моряците и командирите на руския флот.

Малко преди инцидента адмирал Рожественски е предупреден, че в региона са забелязани японски торпедни катери. Според доклада корабите „показвали светлини само на мизенмачтата, за да може от разстояние да бъдат взети за рибарски лодки“. Адмиралът приема този доклад за чиста монета и нарежда на корабите си да преминат бързо през района. 

Адмиралът не бил сам в параноята си - инцидентът на Догер Банк не бил първият случай, в който руски кораби стреляли по невинни рибари. Руският флот вече стрелял по рибари, които носели консулски депеши до тях близо до датския бряг. Предполага се, че единствената причина, поради която тези рибари са оцелели, е, че руският флот едва ли е можел да стреля право. 

Това води до следващата причина, поради която инцидентът изобщо се е случил: лошото обучение. Руският флот е бил съставен предимно от неопитни и зле обучени моряци-новобранци. Много от тях никога преди това не бяха виждали бой и не знаели какво да търсят, когато забелязват вражески кораби. 

Неуспешната комуникация във флота допълнително засилвала проблема. Заповедите се давали и изпълнявали без задълбочена проверка, а хаотичната обстановка на борда не позволявала да се осъществи ясна комуникация. Руската командна структура също изиграла роля, тъй като решението на адмирал Рожественски да открие огън не била достатъчно оспорено или проверено.

И накрая, технологичните ограничения и лошата видимост във фаталната нощ допринесли за трагичната грешка. Примитивните радарни и сигнални системи по онова време не били достатъчни за разграничаване на приятелски от вражески кораби, особено в тъмните и мъгливи условия на Северно море. Комбинацията от тези фактори довела до перфектна буря от грешки и до трагичния инцидент на Догер Банк.

Последици 

Инцидентът на брега Догер имал сериозни последици и довел до тежка дипломатическа криза между Русия и Великобритания. Проблемът не беше толкова в това, че руснаците са нападнали цивилните лодки, а в това, че след това са избягали, без да се опитат да им помогнат. 

Британската общественост била възмутена, като вестниците стигнали дотам да нарекат руснаците „пирати“. Вестник „Таймс“ бил особено яростен, като заявил:

„Почти немислимо е, че мъже, наричащи себе си моряци, колкото и да са уплашени, биха могли да прекарат двадесет минути в бомбардиране на флотилия от рибарски лодки, без да открият естеството на целта си.“

Двете сили били на ръба на войната и Кралският флот наредил на 28 от бойните си кораби да се подготвят за действие, като същевременно нарежда на ескадрата си от крайцери да засенчи руския флот. Британското правителство поискало незабавно обяснение, както и компенсация. Като се има предвид англо-японският съюз по онова време, тази дипломатическа криза е ужасяваща за всички участници.

За да се опита да успокои бурната обстановка, Русия бързо се извинила и се съгласила на международно разследване. На 25 ноември 1904 г. двете страни подписали съвместно споразумение, в което се съгласили международна комисия, основана на Хагската конвенция, да се занимае с инцидента. Тази комисия в крайна сметка стигнала до заключението, че руският флот е действал безразсъдно и без основателна причина, но също така пояснила, че инцидентът не трябва да се счита за военен акт. В резултат на това Русия се съгласява да изплати 66 000 лири (равностойни на милиони днес) като обезщетение на британските рибари и техните семейства. Отношенията останали хладни, но войната била предотвратена.

Заключение

В дългосрочен план напрежението между Русия и Англия отново спаднало, но инцидентът послужил за подчертаване на несигурния характер на съюзите и враждите в Европа в началото на XX век. Както често се е случвало в човешката история, изострените нерви винаги са били на ръба да започнат нещо катастрофално. В крайна сметка всички знаем какво се случи през 1914 г.

За Русия инцидентът не е само повод за яйце на лицето. Инцидентът на брега Догер забавя и пристигането на Балтийския флот в Далечния изток, което допринася за окончателното му поражение от японците в битката при Цушима през май 1905 г. Битка, по време на която Русия губи над 5000 души и огромна част от флота си. 

Инцидентът на брега Догер е напомняне, че грешките, малки и големи, могат да имат тежки последици. Въпреки че не води до война веднага, може да се твърди, че инцидентът допринася за поражението на Русия от Япония. Загуба, която според някои историци е нарушила баланса на силите в Европа, нещо, което е допринесло за започването на войната между европейските сили през 1914 г.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 6 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 7 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 8 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 10 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 11 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 11 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 11 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 11 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 11 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 12 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 12 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 12 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 12 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 12 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 12 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 12 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков