Станишев: Лидерството на БСП за мен не е самоцел
Станишев на Братската могила при отбелязването на 65 години от 9-ти септември 1944 г.   
Източник: ГЕРГАНА КОСТАДИНОВА/БГНЕС

За мен не е самоцел да бъда председател на БСП - това е заявил лидерът на БСП Сергей Станишев пред БТА в отговор на въпроса какво очаква от предстоящия конгрес на партията през октомври.

"Аз ще се явя на конгреса с моето виждане за необходимата промяна, развитие и модернизация на БСП и начините да я постигнем. Ако имам мандат за това от конгреса на партията, ще продължа, ако нямам - няма да продължа", каза Станишев.

Попитан дали след конгреса ще има промени в Изпълнителното бюро на БСП, Станишев заяви: "Най-важното е да се направи трезв и разумен анализ, който да даде възможност за бъдещето на всички лявомислещи хора в България.

Ние имаме силна парламентарна група, която е добре подготвена професионално, управленски и политически, но тя не може да извърши цялата дейност на партията и според мен трябва да има доста голямо разграничаване между Изпълнително бюро и парламентарната група."

Според лидера на БСП партийното ръководство трябва да работи много не само в парламента като опозиция, но и да се заеме с огромна работа по места. "Искам да подчертая, че промените в БСП не могат да се концентрират само в София и не са въпрос само на национален съвет", каза Станишев и допълни, че смените ще бъдат безполезни, ако не започне активна работа в страната.

Той заяви, че в условията на икономическа криза България повече от всякога се нуждае от силна лява партия, която да отстоява социалните ангажименти на държавата. "За да бъде БСП адекватна на нуждите на България, партията трябва да направи своя анализ, своите промени и да върви напред", каза по този повод Станишев.

Според него е неизбежно да започне да настъпва разочарование от новите управляващи. "Тепърва предстои хората да видят, че промяната може би няма да е това, което очакват, защото животът продължава и освен възстановяването на справедливостта, на дневен ред стоят социалните проблеми и икономическото развитие на страната", каза той.

На правителството трябва да се даде толеранс от сто дни, защото според него е нормално в първия месец и половина от работата си новият кабинет да няма достатъчно ясна концепция, но след стоте дни и гражданите, и опозицията трябва да изискват много от управляващите.

Лидерът на БСП посочи, че като опозиция партията ще се бори преди всичко за изпълнението на социалните ангажименти на държавата. "Това е най-важното нещо, защото аз твърдя, че предишното правителство беше най-социалното правителство за целия преход на България", каза Станишев и допълни, че освен за социална политика БСП ще се бори и за запазване на експертния си потенциал. "Сега виждам, че на много места се изхвърлят хора, само защото са били в предишното управление, но никое управление не може да бъде успешно без компетентна администрация", заяви Станишев.

Държавата ни не може на всеки четири години да започва от нулата, това го преживяхме през 90-те години и видяхме, че не е добро, каза той и допълни: "Ние предупреждавахме през кампанията, че ГЕРБ носи този заряд на конфронтация, който беше характерен за ранното СДС, но не ни повярваха, предупреждавахме, че ще се води дясна политика и това ще се усеща все повече, предупреждавахме, че много от нещата, които са започнали, няма да бъдат завършени и това важи и за енергийните проекти."

Преди ден Станишев отново взе отношение по въпроса с енергийните проекти, този път пред БНР.

Бившият премиер нарече "пълна глупост" твърденията, че подписаните документи за българо-руските енергийни проекти не са прозрачни и публични и заяви, че договорите отстояват националните интереси.

Строежът на АЕЦ "Белене" трябва да продължи, смята Станишев.

"Който работи днес срещу изграждането на АЕЦ "Белене" съзнателно или несъзнателно обслужва чужди интереси.

Има проекти аналогични и за Сърбия, и за Турция, защото Русия и Турция имат споразумение - и тук е много важно времето - кой е пръв. И ние тук имаме голямо предимство, защото има разработен проект, одобрен, минал през много процедури. Той ще има конкурентно предимство, защото тогава другите проекти няма да имат такъв икономически смисъл", заяви Станишев.

На въпрос какви неустойки ще плати България, ако кабинетът се откаже да участва в някои от подписаните вече проекти, Станишев отговори, че не може да посочи конкретна цифра, но смята, че само от такси и данъци бюджетът би изгубил милиарди левове годишно.

– В обявата пишеше „търсим млад и динамичен екип“. – Оказа се, че търсят един човек, който да прави всичко.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел е категоричен – никакви турски войски в Газа

Израел е категоричен – никакви турски войски в Газа

Преди 27 минути

Израел по-рано изрази резерви към желанието на Турция да играе роля в следвоенна Газа

Столичната община спира поръчки за сметопочистване в Зони 1 и 7 в София

Столичната община спира поръчки за сметопочистване в Зони 1 и 7 в София

България Преди 2 часа

Тази година изтичат седем от договорите с фирмите за почистване

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

България Преди 3 часа

Ситуацията пред Съдебната палата е спокойна, а протестът протича мирно

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Любопитно Преди 3 часа

Обитателите на най-обсъжданата къща в България остават без храна, завивки и топла вода

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Кои ще са първите номинирани воини тази седмица?

Педофили ловуват деца онлайн в България

Педофили ловуват деца онлайн в България

България Преди 4 часа

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов настоява за законодателни промени

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 4 часа

Той е в неизвестност от 10 ноември

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

България Преди 4 часа

По-рано служители на лечебното заведение излязоха на протест

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 5 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 5 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Свят Преди 6 часа

Епстийн твърди, че Тръмп е прекарал значително време с една от жертвите му

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 6 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Свят Преди 6 часа

Зеленски: Сега е много трудно за всички в Украйна

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

България Преди 6 часа

Гръбнакът на кучето е бил строшен

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

Любопитно Преди 6 часа

Домът - мястото, което би трябвало да означава сигурност - остава най-опасното място за жените, преживяващи насилие

<p>Президентската кампания на Марин льо Пен виси на косъм заради съдебна забрана</p>

Марин льо Пен няма да се кандидатира за президент, ако съдът потвърди забраната ѝ за участие в избори

Свят Преди 7 часа

Кандидатката на крайната десница обяви, че ще предаде щафетата на своето протеже Жордан Бардела