Станишев готов за избори, иска задължително гласуване
Сергей Станишев   
Източник: БГНЕС

Л идерът на БСП Сергей Станишев заяви, че партията му е готова за избори, но желае въвеждането на задължително гласуване. Изказването му идва в отговор на обявената от ДПС в четвъртък идея за оставка на кабинета „Орешарски“ и провеждането на предсрочни парламентарни избори до края на годината.

„Ние спазихме нашето обещание за формиране на програмно правителство, начело с Пламен Орешарски.

Кабинетът постигна немалко резултати по отношение на възстановяването на нормалния политически процес в страната, както и запазването на фискалната стабилност и даване глътка въздух на бизнеса с връщането на ДДС. За всички тези мерки настояваше БСП“, коментира Станишев на нарочна пресконференция. 

„Формулата „програмно правителство“ обаче в голяма степен се изчерпа“,

констатира той.

Станишев обяви, че е „прочел с изненада“ позицията, която изрази лидерът на ДПС Лютви Местан в четвъртък. Той подчерта, че според него не е редно коалиционните партньори да си говорят през медиите.

Станишев обясни, че в общественото пространство съществува възприятието, че БСП носи цялата отговорност за кабинета, но не е водещ субект на властта и изказването на Местан е затвърдило това схващане.

„Вчерашната пресконференция на ДПС е пример, който подпомага точно това внушение в обществото. Това е внушение, което не помага на БСП, но също така е във вреда на правителството“, посочи Станишев.

Източник: БГНЕС

„Анализът, който си направих, води до извода, че 

рестартът на държавата изисква промени - и законодателни, и конституционни, които да доведат до задължително гласуване“,

посочи още той.

По думите на Станишев чрез задължителното гласуване се гарантира, че съдбата на страната ще се решава от действителния вот на хората.

Лидерът на БСП коментира, че оставката на правителството сама по себе си няма да реши проблемите на страната.

„Вчерашната позиция на ДПС изключително много затруднява перспективата и работата на кабинета в неговата действия, независимо от конкретните варианти и времеви срокове. Защото не е важно какви са сроковете за правителството, а какво може да свърши за държавата. Самото им формулиране и поставяне демотивира министрите и държавната администрация и не позволява да се провеждат дълбоки реформи“, каза Станишев.

„БСП никога не се е плашела от избори.

Ще направим консултации и с нашите партньори, и с другите политически сили кога би било най-полезно за страната провеждането на предсрочни избори. Не смятам, че отлагането на изборите с една година е уместно. Отговорното поведение за държавата изисква спешно да се действа“, допълни лидерът на БСП.

„Изборите не бива да бъдат протакани.

Нито един от сценариите обаче не е еднозначен, трябва да има политически разговори“, категоричен бе Станишев.

„От нощта на евроизборите до вчера обществото беше залято от много интерпретации, водени от политически сметки, а не от загриженост за държавата“, посочи още Станишев.

На въпрос дали избори през ноември са удачен вариант Станишев посочи, че е важно да има легитимно приет бюджет на страната. „Държавата има нужда от ясен бюджет, а това не може да се направи от служебно правителство“, подчерта лидерът на БСП.

Идеята на Станишев за въвеждане на задължително гласуване породи множество въпроси от страна на журналистите. В отговор на един от тях той посочи, че е възможно задължителното гласуване да се въведе чрез законодателни и конституционни промени или въпросът да бъде решен на референдум.

Сергей Станишев и Михаил Миков
Сергей Станишев и Михаил Миков Източник: БГНЕС

На въпрос дали БСП все още има доверие към ДПС, каквото е необходимо, за да съществува правителството, Станишев отговори:

„Аз съм по природа доверчив човек,

смятам, че през тази година от наша страна имахме абсолютно коректно партньорство с ДПС относно приоритетите, на които залагахме“.

Попитан дали чувства лична отговорност за състоянието на БСП и смята ли да подаде оставка, Станишев поясни, че умее да носи отговорност, а всички въпроси, засягащи БСП, ще бъдат обсъждани във вторник.

„Във вторник Националният съвет на БСП ще направи своя цялостен анализ

и за резултатите от изборите, и за работата на правителството, и за политическата ситуация. Ще бъдат взети решения за нашите действия както в БСП, така и в политическото и публичното пространство“, посочи още Станишев.

Пресконференцията премина при голям интерес от страна на журналистите и много заявки за въпроси. Лидерът на БСП приключи брифинга в момент, когато журналист запита дали е възможно да направи коалиция с Бойко Борисов.

В четвъртък ДПС предложи като най-удачен вариант правителството на Пламен Орешарски да подаде оставка до четири месеца и до края на годината да се проведат предсрочни избори за Народно събрание. Позицията на партията бе следствие на анализа на изборните резултатити от евровота на 25 май.

„Сега е времето всеки да поеме политическата отговорност и доблестно да заяви виждането си", категоричен бе Лютви Местан.

Същевременно премиерът Пламен Орешарски не коментира дали ще подаде оставката на правителството.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осуетиха атентат срещу германския канцлер Мерц

Осуетиха атентат срещу германския канцлер Мерц

Свят Преди 38 минути

Групировка на име „Колектив за съпротива“ пое отговорност

<p>Предбрачният договор, който &bdquo;държи Бруклин като заложник&ldquo;</p>

Защо Дейвид и Виктория Бекъм се притесняват от предбрачния договор на Бруклин и Никола Пелц

Свят Преди 3 часа

Дейвид и Виктория Бекъм се опасяват какво ще се случи с Бруклин, ако се стигне до развод, след като той е станал „напълно погълнат“ от семейството на съпругата си и „изолиран“ от своето собствено

„Обичам те! Продължавай да натискаш!“: Тенис легенда с послание към Григор Димитров

„Обичам те! Продължавай да натискаш!“: Тенис легенда с послание към Григор Димитров

България Преди 3 часа

Легендарният Андре Агаси предизвика истински фурор в социалните мрежи с емоционална публикация

Боряна Братоева и Петър Антонов в интимен сблъсък: „Място, наречено Другаде“ с премиера в нов театър

Боряна Братоева и Петър Антонов в интимен сблъсък: „Място, наречено Другаде“ с премиера в нов театър

Любопитно Преди 3 часа

След над 100 представления и престижните отличия „Икар“ и „Аскеер“, спектакълът „Място, наречено Другаде“ се мести на нова сцена. От 20 февруари тандемът Боряна Братоева и Петър Антонов ще представя отличения текст на Яна Борисова в Театър Artvent

Гренландия - част от САЩ? Вярно и невярно в речта на Тръмп

Гренландия - част от САЩ? Вярно и невярно в речта на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Пред форума в Давос Тръмп говори близо час и каза много на брой неверни неща - най-вече за Гренландия и НАТО

10 заплахи, които могат да унищожат човечеството: Черният списък на СЗО

10 заплахи, които могат да унищожат човечеството: Черният списък на СЗО

Свят Преди 3 часа

През 21-ви век светът е изправен пред предизвикателства, които подкопават здравето на милиарди хора

<p>Радев обяви кога ще излезе&nbsp;през парадния вход на президентството&nbsp;</p>

Държавният глава Румен Радев ще излезе от президентската институция на 23 януари

България Преди 3 часа

Румен Радев ще бъде изпратен на парадния вход на институцията от вицепрезидента Илияна Йотова

Трета поредна влакова катастрофа разтърси Испания

Трета поредна влакова катастрофа разтърси Испания

Свят Преди 3 часа

Пътнически влак се сблъска със строителен кран

На 54 почина изключителният виолончелист Иван Лалев

На 54 почина изключителният виолончелист Иван Лалев

България Преди 4 часа

Пътят му започва рано, на 10-годишна възраст – под ръководството на баща му Христо Лалев

Статистически феномен: Инвалидните пенсии у нас вече изпреварват тези за стаж и възраст

Статистически феномен: Инвалидните пенсии у нас вече изпреварват тези за стаж и възраст

България Преди 4 часа

Новите инвалидни пенсии повече от тези за стаж и възраст

Страшна болест настигна мъж половин век след излекуването му

Страшна болест настигна мъж половин век след излекуването му

Свят Преди 4 часа

Медицински прецедент: Рецидив на онкологично заболяване се появи 48 години след успешната операция на пациента

<p>Наталия Киселова с коментар след проваленото заседание на НС</p>

Киселова след проваленото заседание на НС: Начинът за включване на Изборния кодекс в дневния ред беше неправилен

България Преди 4 часа

Според нея предложените изменения за избирателните списъци и за скенерите двойно утежняват избирателите

Найджъл Фараж: Ще обложа банките с данъци, не ги харесвам

Найджъл Фараж: Ще обложа банките с данъци, не ги харесвам

Свят Преди 4 часа

Лидерът на Reform UK иска да премахне лихвите, които банките получават от BoE