Щ е запазим пълна приемственост по отношение на външната политика. Ще се стремим, освен да задълбочаваме нашето европейското членство и взаимоотношенията ни с евроатлантическите партньори, да търсим приятелства във всички други посоки.
Това е заявил министър-председателят Пламен Орешарски по време на среща с посланиците, акредитирани в България, цитиран от пресслужбата на кабинета.
Премиерът е подчертал, че страната ни ще води конструктивна политика, основана на всички международни конвенции, които България е подписала. "Ще продължаваме стари приятелства и ще търсим нови", е добавил премиерът. Той е запознал посланиците с мерките, които българското правителство е реализирало през първите 100 дни от управлението. По думите му усилията на кабинета са фокусирани върху икономическото развитие на страната и подобряването на конкуренцията, за да може България да се върне на пътя на растежа. Министър-председателят е акцентирал върху политиките на правителството - за насърчаване на предприемачеството и на инвестиционната активност, за намаляване на административната тежест и за подкрепата на малкия и средния бизнес. Премиерът е отбелязал още и увеличаването на заетостта като важна предпоставка за борбата с бедността.
Орешарски е обърнал внимание на необходимостта от реформи в образованието и здравеопазването, както и от връщане на доверието в институциите. По отношение на борбата с корупцията премиерът е заявил, че е важно да се противодейства на причините и предпоставките. "Такива мерки могат да се открият във всеки раздел на Управленската програма на кабинета", е подчертал той.
По отношение на конфликта в Сирия премиерът Орешарски е изразил надежда той да бъде разрешен с политически и дипломатически средства. Министър-председателят е обърнал специално внимание на въпроса с бежанците, който пряко засяга страната ни. Той е отбелязал, че ако интензитетът на потока от бежанци остане същият, ще бъдем принудени да потърсим помощ.
Вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева е запознала посланиците с концепцията на кабинета за икономическа политика, основана на идеята за активни структурни реформи. Тя е подчертала, че фискалната дисциплина не е достатъчна за устойчив растеж и за нарастване на жизненото равнище на хората. Вицепремиерът е акцентирала още върху разплащането с бизнеса. Тя е отбелязала, че до края на юли междуфирмената задлъжнялост е намаляла с 10 на сто, а предприятията, които имат забавени разплащания за заплати - с 30 на сто.
"Ефектът върху оживяването на икономиката вероятно ще се усети до края на годината или в началото на следващата година",
е казала Бобева. Тя е акцентирала върху промените в закона за обществените поръчки и активния диалог с бизнес организациите и неправителствения сектор.
Бобева е посочила, че фирмите, които кандидатстват за обществени поръчки, губят около 75 на сто от времето си за подготовката на документи и част от мерките на кабинета са насочени за облекчаването на тази дейност и електронизацията на процеса. "Моделът, който правителството насърчава, е растеж, движен от износа", е отбелязала Бобева. По думите й сътрудничеството със страните, не само от ЕС, но и извън него, са от изключителна важност държавата да си свърши работата и да подкрепи фирмите, които имат капацитет да изнасят. Според Бобева от фундаментално значение е и взаимодействието с международните финансови институции.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев е говорил за реформите в областта на вътрешния ред и сигурност. Той е отбелязал, че се подготвя пакет от законопроекти, като най-важен е рамковият закон, който ще дефинира ясно правата, отговорностите и управлението на всяка една институция в сектора. Вицепремиерът е акцентирал върху подготовката на
нов Закон за МВР,
както и върху борбата срещу корупцията и престъпността. Цветлин Йовчев е изтъкнал още, че се взимат мерки, така че при използването на СРС да не се допускат предпоставки за злоупотреби. Вицепремиерът е обърнал внимание и на усилията, които се полагат, за да се повиши общественото доверие към МВР. По думите му ключови в тази посока са публичността и отчетността.
Стабилност и подобрения са ключовите понятия, върху които вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова е акцентирала по отношение на следващия програмен период. Тя е подчертала, че се предприемат мерки за
опростяване на правилата при усвояването на европейски средства
и за улесняване на бенефициентите. Златанова е отбелязала, че България е на предпоследно място по усвояване на евросредства. "За следващия програмен период ще имаме доста научени уроци, които ще приложим", е отбелязала вицепремиерът. Тя е казала още, че се подготвя стратегия за съдебна реформа в диалог с експерти от неправителствения сектор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!