Парламентът гласува на второ четене, окончателно, промяна в Търговския закон, според която за регистрацията на ООД ще се плащат два лева.
В мотивите си вносителят на промяната - Министерския съвет, посочва, че с приемането й ще се улесни предприемачество в България, което означава повече работни места, нови услуги и стоки.
Според международни проучвания в 75 държави, включително и Великобритания, няма минимален капитал за регистрацията на фирма.
Председателят на парламентарната икономическа комисия Мартин Димитров, лидер на СДС, коментира, че с тази ще се съживибългарската икономика.
Това е първото истинско реформаторско действие на този парламент, смята Димитров, който миналата година внесе законопроект за намаляване на 100 лева на капитала за регистрация на ООД, но тогавашното мнозинство не го подкрепи.
Подобна мярка беше възприета от много европейски страни, където необходимият капитал да се създаде дружество с ограничена отговорност е 1 евро, коментира днес той.
Според Димитров това ще помогне на много млади хора да правят бизнес, което ще подпомогне предприемачеството в България.
Отпада и изискването от банкови такси, за да се регистрира дружество, посочи още Димитров.
Парламентът отхвърли предложението на Яне Янев, лидер на РЗС, комисията за борба с корупцията да извършва внезапни проверки на място във всички структури на държавната и общинска администрация.
Идеята на Янев беше промяната да се впише в правилника за дейността на Народното събрание, като се задължат компетентните органи - МВР и прокуратурата, да оказват помощ на комисията незабавно.
Депутати коментираха, че откакто оглави комисията за борба с корупцията, Янев се опитвал да разшири правомощията й.
Вчера Янев, като лидер на РЗС, постави в парламента и въпроса за лобизма и конфликта на интереси. Групата на РЗС напусна парламента при гласуването на промени в Закона за лова и опазването на дивеча, защото продължавала порочната практика на тройната коалиция да се гласуват лобистки закони.
Един от примерите за конфликт на интереси, които той даде бе, че не можело нотариус да председателства заседание на парламентарна комисия, когато става въпрос за закона за нотариусите, без да става ясно дали има предвид конкретен случай.