Спор в парламента кой да оглави делегация за ПА на НАТО
Красимир Велчев   
Източник: Боби Тошев, БГНЕС

Ч етин Казак от ДПС стана председател на делегацията на Народното събрание в Парламентарната асамблея на НАТО.

Изборът му предизвика реакция от страна на ГЕРБ, които предлагаха за председателското място Доброслав Димитров. От ГЕРБ поискаха председателят да е на ротационен принцип и обвиниха управляващите, че отстъпват от обещанията си.

Йордан Цонев от ДПС припомни, че на ГЕРБ е било предложено председателството на две други делегации, обаче те са отказали, както са отказали да имат представители в ръководствата на парламентарни комисии. Сега решавате, че точно тази делегация за НАТО ви се полага, а нямате никаква заслуга за членството на България в НАТО, защото тогава бяхте в политическото небитие, заяви Цонев. По думите му ДПС има исторически и съществени заслуги за членството на България в Алианса.

Красимир Велчев от ГЕРБ поиска поименна проверка преди гласуването. В резултат на искането, зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова започна поименната проверка, като отбелязваше всеки един депутат на ГЕРБ, който виждаше в залата.но се оказа, че в залата има кворум и заседанието продължи.

Предложението Четин Казак да оглави делегацията в Парламентарната асамблея на НАТО подкрепиха 78 народни представители, 12 бяха против, нямаше въздържали се.

Преди това депутатите избраха състав и ръководство на други парламентарни делегации.

Волен Сидеров стана председател на делегацията в интерпарламентарната асамблея по православие,

а Митхат Метин от ДПС - на делегацията в парламентарното измерение на Централноевропейската инициатива.

За пореден път се убедихме, че не само в залата, а и извън нея текат договорки, тайни разговори, преговори и ние се оказахме в ситуация, предварително решена от лидерите на тройната коалиция, каза на брифинг в Народното събрание зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.

„Ако в парламента няма прозрачност, как да искаме прозрачност в съдебната система, изпълнителната власт, медиите? Или трябва да направим всичко възможно държавата да тръгне по нов път с нов морал, или парламентът трябва да се разпусне и да се отиде на избори. Нека самите избиратели преценят правилно ли е нашето действие. Тройната коалиция отново ще ни обяви за деструктивна опозиция. Какво конструктивно има в това да участваш в заседание и да те поставят пред свършен факт? Може ли по този начин да се гласуват ръководствата на делегациите в парламентарните асамблеи?”, попита депутатът.

„Никъде в тези асамблеи не участваме в ръководството, имаме зам.-председател в една от делегациите. Единственото място, за което предложихме председател и то съвсем логично, е делегацията, в която ние имаме трима членове, БСП имат двама, ДПС имат един. Съвсем логично е председателят на тази делегация да е от ГЕРБ. Заради поети ангажименти и обещания това не се случи. Дори предложихме председателството да е на ротационен принцип. И това не се прие”, коментира Велчев.

„В същото време се избира Волен Сидеров за председател на делегация, дори след този скандал в Европа. Поне можеше да се направи разследване, има етична комисия в парламента, да направи разследване и след това да се предлага за такива ръководни постове. Явно, че договорката им е толкова сериозна, че никой не пожела да оспори решението на лидерите на трите партии”, каза още депутатът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Свят Преди 1 час

Няма данни за тежко пострадали хора

Владимир Путин и Володимир Зеленски

The Sunday Times: Путин може би е готов за споразумение с Украйна

Свят Преди 1 час

Проблемът обаче е, че същевременно Путин е напълно готов да продължи войната

Канада изпраща военна помощ в размер на $1 милиард на Украйна

Канада изпраща военна помощ в размер на $1 милиард на Украйна

Свят Преди 3 часа

Пакетът включва доставка на дронове, ракети и бронирани машини

Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Свят Преди 4 часа

Вицепрезидентът на САЩ не даде подробности, но след срещата в Аляска Тръмп обяви "голям напредък по отношение на Русия"

Шофьори, внимавайте: Промени в движението по АМ "Хемус"

Шофьори, внимавайте: Промени в движението по АМ "Хемус"

България Преди 4 часа

Дейностите ще се извършват през нощта, когато трафикът е по-слаб и за да не се затруднява пътуването на гражданите.

<p>Кейт Мидълтън изненада с нова прическа (СНИМКИ)</p>

Кейт Мидълтън изненада с нова прическа по време на семейна поява

Любопитно Преди 4 часа

Кралското семейство се радва на времето си в замъка Балморал, където крал Чарлз започна своята традиционна лятна почивка

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Свят Преди 5 часа

„Имаме нужда от мир“, каза украинският президент на американския пратеник, докато му връчваше медала

Исландия

Петте най-безопасни държави в света през 2025 г.

Любопитно Преди 5 часа

Жителите им разказват как политиките и културата оформят ежедневието и създават усещане за сигурност и хармония

Локализираха пожара в квартал "Кръстова вада" в София

Локализираха пожара в квартал "Кръстова вада" в София

България Преди 6 часа

Няма засегнати сгради, предстои да се установи каква площ е била обхваната от пламъците

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Свят Преди 6 часа

Инцидентът е станал в Централния детски магазин – известен на поколения руснаци именно като „Детски мир“

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

България Преди 7 часа

Колата излязла от пътното платно и се преобърнала

Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Свят Преди 7 часа

Украйна отбелязва на 24 август Деня на независимостта, който е и национален празник на страната

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

България Преди 7 часа

Почти през цялото време плувецът е бил с хипотермия

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Свят Преди 7 часа

В украинската столица се проведоха официални тържества по повод Деня на независимостта – датата, на която през 1991 г. страната обяви независимостта си от Съветския съюз

Георг Георгиев

Георг Георгиев поздрави украинците за Деня на независимостта

България Преди 8 часа

"Поздравявам нашите приятели от Украйна с отбелязването на 34-ия Ден на независимостта", написа външният ни министър

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Свят Преди 8 часа

Руските сили са завзели населеното място Филия