Борисов зове към съгласие, пари в бюджета няма
Бойко Борисов   
Източник: БГНЕС

Т олкова разпаднала сее държава не сме имали в историята - пари в бюджета няма, няма и да има и не се очертава да има, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Лидерът на ГЕРБ призова и другите партии да направят разчети за състоянието на публичните финанси.

"След 5 октомври няма да има значение кой ще е премиер, или кой ще е на власт на практика, ако нямаме съгласие в нацията как да излезем от тази криза.

Трябва ни стабилност и то на всяка цена, а не всеки ден да си говорим кой с кого няма или ще се коалира, кой ще води или няма да води листи. Пожелавам на тези, които ще влязат в парламента, да направят разчетите си и да оценят състоянието на държавата. За нас е важно разумно да погледнем истината в очите", добави той.

Борисов каза още: "Искам тези, които гласуват за нас, да знаят в какво положение е държавата, да вържем двата края в края на годината е огромно предизвикателство, а да минем 2015 г. е невероятно умение". Финансите на държавата са под всякаква критика или по-точно казано: пари няма, необходима е много сериозна политическа стабилност и адекватно действие на всички политически партии, защото през януари след плащането на дълга ще се озовем в ликвидна криза, коментира Борисов.

"Служебното правителство трябва незабавно да започне процедури за нов дълг", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Финансовите експерти на ГЕРБ са убедени в нуждата от незабавно взимане на нов дълг. Според бившия зам.-министър на финансите Владислав Горанов има нужда от поемането на

нов дълг в размер на 4,5 млрд. лв.,

а до края на 2015 г. новият дълг ще трябва да достигне 6 млрд. лв. "Още от сега трябва да се предприемат подготвителни дейности за осигуряване на ликвидност, която да финансира дупката в бюджета, в противен случай държавата освен в дефицит ще изпадне и в ликвидна криза, а това означава невъзможност да се разплащат основни задължения", коментира Горанов.

Той смята, че ако бързо не се предприемат мерки за осигуряване на това финансиране, в началото на 2015 г. може държавата да бъде в несъстоятелност да покрива текущите си разходи. "На 4 септември падежират 300 млн. лв., на 29 октомври падежират 400 млн. лв., на 30 ноември падежират 1,228 млрд. ле.в., на 12 януари падежират 150 милиона лв., на 15 януари в падеж е доларова облигация в левова равностойност 1,601 млрд. лв.", отбеляза Горанов.

1,2 млрд. лв. е очакваният при консервативни допускания дефицит над състоялия се, към края на август дефицитът по консолидираната фискална програма ще надхвърли 1,5 млрд. лв., което в процент от БВП е близо 2% при планиран в Закона за държавния бюджет 1,8% от БВП, коментира още той.

Горанов прогнозира, че може и да се стигне до взимане на решение да бъде подпомогнат Фонда за гарантиране на влоговете със сумата от 2 млрд. лв. "2015 г. българският бюджет ще бъде на дефицит, въпрос на политическо решение е този дефицит да бъде сведен до 1,5 милиарда или около 2% от БВП", каза още Горанов.

Бойко Борисов попита: "С кой акъл говорят, че ще строят ядрен реактор - бил най-модерният и най-скъпият в света, а ние сме най-бедната държава в Европа, а не може да се разбере кой е подписал с "Уестингхаус"? Лидерът на БСП Михаил Миков заяви вчера, че служебното правителство е спряло "Южен поток", но аз днес най-накрая видях писмото на Орешарски, с което той спира "Южен поток" по всички дейности, и сега ще го сложа в един плик и ще го пратя на Миков". Висят ни на главата над 600 милиона евро рехабилитация на 5-и и 6-и реактор, не знаем ЕК дали ще пусне "Южен поток", никой не е виждал договора, има ли неустойка в договора. Чуждестранни инвестиции ще дойдат, ако има политическа стабилност, каза още той.

"ДПС нямаше да си тръгне от управлението, ако не знаеше какъв апокалипсис идва. Те знаеха какво ще стане октомври, ноември, декември и затова решиха навреме да си тръгнат. БСП нямаше да се съгласят да напуснат властта, ако не знаеха реалностите", коментира Борисов и обясни, че ако ГЕРБ дойдат на власт, ще има тежки реформи и орязване на плащания. Освен това, когато влязат в парламента, от ГЕРБ ще предложат законопроект за обединяване на НАП и "Митниците".

Бившият министър на транспорта в кабинета на ГЕРБ Ивайло Московски пък коментира състоянието на БДЖ. "Цифрите за ситуацията в БДЖ са ужасяващи, "БДЖ- Товарни превози" към полугодието на около 8 млн. лв. загуба, което означава, че до края на година загубата ще достигне 15 млн. лв. и дружеството може да се възприеме като фалирало", заяви той.

Пред БГНЕС Румен Гечев от БСП коментира: "Колкото до поредната нова стара идея на Бойко Борисов за нов държавен дълг, която днес отново взе да спряга, просто няма какво да се коментира. Борисов сутрин говори едно, следобед – друго, а вечер съвсем различно. Той няма компетенциите и капацитета да може да разбере какво говори по финансови въпроси. А експерти от рода на Владислав Горанов, които напуснаха ГЕРБ в парламента, оглавиха Общинска банка, а сега някак се завръщат подмолно, представят се за експерти, просто няма защо да бъдат коментирани".

"Това е една шизофрения, на която няма защо да се коментира", заяви Гечев и подчерта, че това са предизборни трикове на Борисов.

Съпругът пита: – Какво има за вечеря? – Нещо ново: нарича се „направи си сам“. – Това не беше ли вчера?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев: Всички се надяваме интеграцията на РСМ да се случи възможно най-скоро, но...

Радев: Всички се надяваме интеграцията на РСМ да се случи възможно най-скоро, но...

България Преди 1 час

Радев: Дълг на всяка демократична държава е ефективно да защитава правата на всички свои граждани

ГДБОП и ДАНС разбиха ДДС мафията

ГДБОП и ДАНС разбиха ДДС мафията

България Преди 2 часа

Акция е проведена под надзора на Европейската прокуратура

Какво е отношението към протестите

Какво е отношението към протестите

България Преди 4 часа

Данните са на агенция „Мяра“

И тази вечер протести в редица градове

И тази вечер протести в редица градове

България Преди 4 часа

Недоволни се събраха в Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Хасково

Протест пред МВР, искат оставката на Митов

Протест пред МВР, искат оставката на Митов

България Преди 4 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Владимир Путин се срещна с Нарендра Моди в Индия

Владимир Путин се срещна с Нарендра Моди в Индия

Свят Преди 6 часа

Путин и Моди пристигнаха от летището в резиденцията индийския премиер в Делхи

Съдът освободи един от обвиняемите за убийството в Мадан

Съдът освободи един от обвиняемите за убийството в Мадан

България Преди 6 часа

Съдът прецени, че няма доказателства за участието на 20-годишния Дениз Мюмюн в побоя

Катастрофа на трамвай и кола в центъра на София

Катастрофа на трамвай и кола в центъра на София

България Преди 6 часа

Движението в района вече е възстановено

Пилот на изтребител F-16 направи нещо невероятно

Пилот на изтребител F-16 направи нещо невероятно

Свят Преди 7 часа

САЩ наградиха изключителния пилот със Сребърна звезда

Оставиха в ареста петима от задържаните в понеделник

Оставиха в ареста петима от задържаните в понеделник

България Преди 7 часа

Защитата и на четиримата заяви, че няма достатъчно данни за това те да са автори на извършените вандалски прояви

<p>Избраха цвета на годината - носи спокойствие и тишина</p>

Цветът на годината за 2026 г. е „Cloud Dancer“

Любопитно Преди 7 часа

Pantone избра „Cloud Dancer“ – първия бял цвят в историята на класацията – за цвят на 2026 г., като символ на спокойствие, яснота и нуждата от ново начало в напрегнатия съвременен свят

<p>Шакира с неочакван комплимент към бившия си Жерар Пике</p>

"Най-дългата любовна история, която съм имала“: Шакира с неочакван комплимент към Пике

Любопитно Преди 8 часа

В ново интервю Шакира показва на света различен блясък – по-мека в някои моменти, по-остра в други и изненадващо замислена. А това, което най-много учуди феновете, беше неочакваният ѝ комплимент към Пике — кратка, но показателна реплика, която разкрива колко много се е променило в живота ѝ

"Бях простреляна 7 пъти и оцелях" - наднормено тегло спаси живота на жена

"Бях простреляна 7 пъти и оцелях" - наднормено тегло спаси живота на жена

Свят Преди 8 часа

Бранди Литрел е отвлечена и простреляна многократно от тийнейджър, който я ограбва, но оцелява заради наднорменото си тегло

Преизбраха Кирил Вълчев за генерален директор на БТА

Преизбраха Кирил Вълчев за генерален директор на БТА

България Преди 8 часа

Кирил Вълчев: Да се помолим Бог да е с нас в делата ни

<p>Тайната афера, за която целият свят знаеше</p>

Мария Калас и Аристотел Онасис – тайната афера, за която знаеше целият свят

Любопитно Преди 8 часа

Любовната история между Мария Калас и Аристотел Онасис се превръща в световна сензация, след като той изоставя оперната дива, за да се ожени за Джаки Кенеди, но въпреки това тайно продължава връзката си с Калас до самия си край