Откриха нова детска градина в Костинброд
Източник: iStock Photos/Getty Images

Н ова детска градина oтваря врати в Костинброд. На церемонията по откриването на детското заведение присъстваха министър-председателят Росен Желязков, както и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

"Работим активно по приоритета децата да започват предучилищно образование още от 4-годишна възраст. Това е основата за изграждането на бъдещи достойни граждани", заяви Росен Желязков, цитиран от пресцентъра на МС.

"Тук децата получават знание, грижа, закрила, но най-вече се научават на онези добродетели, които само семейството, църквата и обществото могат да им дадат. Ние от изпълнителната власт дълбоко и искрено ценим партньорството, което имаме с местните власти и с общността", добави Желязков.

Министър-председателят отбеляза още, че модерната социалната инфраструктура дава увереност на родителите, че децата им са на сигурно място, а те самите могат спокойно да изпълняват своята роля в обществото, ставайки уверени родители и достойни защитници на своите деца, предават още от правителствената пресслужба.

"Освен че са най-цветните и слънчеви институции, детските градини са и най-важните, защото в предучилищната възраст в най-голяма степен се формира интелектуалното, когнитивното и езиково развитие на децата", каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Той подчерта, че това е и периодът на формиране на духовното у децата и възпитанието им в добродетели.

Министър Вълчев поздрави кметовете на общини за реализирането на съответните образователни проекти, както и кмета на Костинброд. По думите на Вълчев общината е една от най-активните за инвестиционните програми на Министерството на образованието и науката.

Източник: БТА

Красимир Вълчев благодари на патриарха, че присъства на много празници на Министерството на образованието и науката. "Заедно водим разговора за бъдещето на нашите деца - как да ги направим знаещи и можещи, а също и добри хора", посочи министърът.

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил освети новата детска градина „Слънчице“ в Костинброд. В речта си той подчерта нуждата от възпитание на добродетелите от ранна възраст. В службата участва и Браницкият епископ Йоан.

"Имаме много деца и всяка година стават все повече", каза кметът на Костинброд Трайко Младенов по време на откриването на новата детска градина.

„Една от най-бързо развиващите се общини не само в София-област, но и в региона стана притегателен център не само за много бизнес и нови промишлени предприятия, но и за много семейства“, каза кметът на община Костинброд. 

Трайко Младенов благодари на всички институции, помогнали за реализирането на проекта.

В новата детска градина ще се обучават 128 деца в шест групи – четири градински и две яслени.

Проектът е финансиран с близо 3,9 млн. лв. от държавата и 1,36 млн. лв. съфинансиране от общината, като с откриването се разкриват 23 нови работни места. Сградата е изградена по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, градини и училища 2020–2025 г.

Изграждането и модернизацията на образователната инфраструктура се реализират чрез Националната програма 2020–2025 г., надградена с Програмата 2024–2027 г., както и чрез Националния план за възстановяване и устойчивост.

До момента са завършени 75 обекта – 45 детски градини с общо 2862 нови места и 30 училища, а по новата програма вече се изпълняват над 50 проекта. Допълнително се реализират инвестиции в спортни площадки и физкултурни салони, STEM кабинети във всички училища и 28 центъра за високи постижения в професионалното образование, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Епичен триумф: Кристофър Нолан сътвори визуален шедьовър с „Одисея“

Епичен триумф: Кристофър Нолан сътвори визуален шедьовър с „Одисея“

Любопитно Преди 1 минута

Кристофър Нолан превръща Омировия епос „Одисея“ в грандиозно, емоционално и визуално поразяващо киноизживяване. С участието на Мат Деймън, Ан Хатауей и Том Холанд, филмът поставя нови стандарти в жанра и обещава да завладее зрителите в IMAX

Инцидент в Черно море: Търговски кораб за Украйна бе атакуван край Румъния

Инцидент в Черно море: Търговски кораб за Украйна бе атакуван край Румъния

Свят Преди 2 минути

Търговски кораб, превозващ въглища от САЩ за Украйна, бе повреден в Черно море край бреговете на Румъния. Основната версия за инцидента е удар от морски дрон или взрив на мина. Екипажът е невредим и не се е наложила евакуация

<p>Нова ера за Samsung: Дебют на серията Galaxy Z, smart очила и часовници</p>

Екосистемата Galaxy навлезе в нова ера: Samsung представи серията Galaxy Z, интелигентни очила и часовници от ново поколение

Технологии Преди 8 минути

В Лондон технологичният гигант показа решения за мобилност, носими устройства и персонализиран изкуствен интелект, които работят заедно в единна среда

„Отведени от храма“ в „Темата на NOVA”

„Отведени от храма“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 14 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

,

17 ранени, сред тях и полицаи, на протест срещу мегапроект, свързван със семейство Тръмп

Свят Преди 17 минути

Демонстрацията е срещу изграждането на луксозен курорт в защитена зона

<p>Разкриха причината за внезапната смърт на саудитския принц в Лондон</p>

Разкриха причината за внезапната смърт на саудитския принц Абдула, открит мъртъв в луксозен хотел в Лондон

Свят Преди 19 минути

Разследването в Лондон приключи: Какво е имало в организма на 29-годишния милионер преди да издъхне в стаята си

,

Последният пакет санкции срещу Русия: Таванът на руския петрол ще важи 12 месеца

Свят Преди 31 минути

Според Момчил Инджов удължаването на мярката ще лиши Москва от допълнителни приходи за финансиране на войната

,

Напрежение в Южнокитайско море: Китайски кораби нападнаха филипински с водни оръдия

Свят Преди 46 минути

Зачестяват опасните инциденти в Южнокитайско море: Кораби на китайската брегова охрана атакуваха с водни оръдия филипински плавателни съдове край плитчината Скарбъро. Манила осъди действията като „непрофесионални“, а АСЕАН призова за деескалация

Големият доклад на Google: Изкуственият интелект не взема работни места, а автоматизира под 10% от задачите

Големият доклад на Google: Изкуственият интелект не взема работни места, а автоматизира под 10% от задачите

Технологии Преди 47 минути

Според мащабно проучване на интернет гиганта, по-голямата част от употребата на изкуствен интелект на работното място засега не води до замяна на служители. Напротив, повечето хора използват технологията като помощник

.

Думите, които убиват любовта: 5 фрази, които ни пречат да бъдем щастливи

Любопитно Преди 58 минути

Често използваме фрази като „не ни е било писано“ или „връзките са тежка работа“, без да осъзнаваме, че те издават страх и несигурност. Психолози разкриват кои 5 клишета подсъзнателно блокират любовта

От 75 лв. при Костов до 398 евро днес: Историята на втората година майчинство и защо парите отново спряха да растат

От 75 лв. при Костов до 398 евро днес: Историята на втората година майчинство и защо парите отново спряха да растат

България Преди 1 час

Майчинството за втората година претърпя драстични промени през новия век. Вижте как се промени от 2001 година до днес

,

След проверки в Бургаско: Няма разлив на мазут и теч от танкера „Кайрос“

България Преди 1 час

Първата проверка беше извършена в четвъртък заради сигнали

Въздушна тревога в Бахрейн след нови американски удари срещу Иран

Въздушна тревога в Бахрейн след нови американски удари срещу Иран

Свят Преди 1 час

Сирените за въздушна тревога отекнаха в Бахрейн след 13-ата поредна нощ на американски удари срещу Иран. Напрежението около Ормузкия проток ескалира, а цената на петрола на международните пазари надхвърли 100 долара за барел

АЕЦ "Запорожие"

Русия строи покрай „Магистралата на смъртта“: Каква е новата цел на Москва

Свят Преди 1 час

Русия изгражда нова електропроводна линия, за да свърже най-голямата ядрена електроцентрала в Европа към руската електропреносна мрежа, съобщиха експерти от „Грийнпийс“ в Украйна

кучето Майло

От приют в село Глушка до дома на Феран Торес: Невероятната история на кучето Майло

Любопитно Преди 1 час

Звездата на „Барселона“ и автор на шампионския гол за Испания Феран Торес отглежда спасено българско куче от 2021 година

„Ситуацията е изключително напрегната“: Макрон поиска спешна помощ от ЕС срещу пожарите

„Ситуацията е изключително напрегната“: Макрон поиска спешна помощ от ЕС срещу пожарите

Свят Преди 1 час

Над 10 000 души са евакуирани заради опустошителни пожари в Югозападна Франция. Президентът Еманюел Макрон поиска спешна подкрепа от ЕС, като Хърватия, Португалия, Чехия и Словакия вече изпращат летателна техника