Некачественото строителство и нерегламентираното реконструиране на сградите, като събарянето на носещи стени, са двете основни опасности при земетресение, заяви главният архитект на София Петър Диков, потърсен за коментар след днешното земетресение в столицата.
Жителите на столицата могат да бъдат спокойни -
сградите в София са изчислени да издържат
9-а степен по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник или около 7,5 по скалата на Рихтер, категоричен е Диков.
Толкова силни земетресения за този район на България са изключително голяма рядкост.
В столицата преди около 200 години е имало голямо земетресение от седма степен по Рихтер. Силни са били и земетресенията през 1818 г., както и това през 1910 г., когато е пострадала църквата "Св. София".
Столичани нямат основание да се притесняват, защото, според Диков, строителството в София, особено това след 1977 г., е изцяло съобразено със сеизмичните изисквания.
По думите му е
заблуда, че панелните сгради са по-опасни при земетресение.
Всяко строителство има своите предимства и недостатъци. Тухленият градеж е по-масивен, по-корав и дава по-голяма устойчивост при земен трус. Панелното строителство е леко и движейки се, може да има частично преместване, което е предимство. Металните конструкции също са много динамични, добави Диков.
Нормално е в по-високите етажи на панелните блокове трусът да се усети по-силно. Това не означава, че той е от по-висока степен или, че сградата е по-нестабилна. Усещането за земетресението е различно в различните сгради, коментира той.
Когато усетят трус, най-важното е
хората да не се паникьосват,
а да застанат под каса на врата. Това е конструктивно най-здравата част на жилището, посочи Диков. Винаги трябва да се използва стълбището и никога асансьорът, категоричен е Диков.
Междувременно специалисти от Геофизичния институт на БАН препоръчаха на кмета на София Йорданка Фандъкова да
бъде подробно изследвана сеизмичната устойчивост на обществени сгради
като училища, детски градини и болници.
"Едно от основните неща, за да не се намалява сеизмичната устойчивост на една сграда, е много своевременно да се отстраняват течовете в нея, особено течовете от канални води, тъй като връзките между отделните панели при наличие на течове могат да бъдат отслабени и това да доведе до значително намаляване на противоземетръсната устойчивост," каза за БНР зам.-директорът на института Светослав Симеонов.
Добре би било за някои класове сгради, като училища и детски градини, да се започне обследване на сеизмичната устойчивост и, ако се докаже, че тя е недостатъчна, да се предприемат мерки по усилване на сгради.
Също необходимостта от изграждане система за сеизмичен мониторинг на язовир "Искър", която е много съществен момент да може да се реагира в оперативен план. Когато стане сеизмично събитие, да се знае дали има опасност от нарушаване на целостта на бетона, уточни Светослав Симеонов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!