Отново страшен хаос на Калотина
Източник: БГНЕС
Ни ионалната агенция "Пътна инфраструктура" (napi.government.bg) съобщи късно снощи, че отменя винетната такса и флашката за коли от Европейския съюз от 0 ч на 1 юли.

Това стана обаче, след като в продължение на часове хиляди автомобили, идващи от Централна и Западна Европа, бяха блокирани на българо-сръбската граница пред табелата "Добре дошли в България!". За да се премине през българския ГКПП се чакаше средно по 6 часа.

Ето какво съобщи "Пътна инфраструктура":

От 00.00 часа на 1 юли 2009 г. Национална агенция „Пътна инфраструктура" съвместно с Главна дирекция „Гранична полиция" въвеждат нова организация на преминаване през Граничен контролно-пропускателен пункт Калотина.

Леките автомобили с регистрация на държави-членки на Европейския съюз и гражданите на съюза, в това число българските автомобили, ще влизат през граничния пункт без да получават единен електронен фиш и няма да им се налага да спират и закупуват винетни стикери от гишетата на Управление „Пътни такси и разрешителни" на пункта.

Влизащите в страната европейски граждани ще имат задължението да си закупят винетки от най-близките бензиностанции."

"Гаврата с винетките",

така определя случилото се в. "24 часа".

Задължението за купуване на винетки на границата при влизане в България е задръстило още в неделя вечер граничния пункт Калотина. Всички гишета на сръбската граница работели, но от българска страна посрещали 3 будки.

"Дойдох на смяна в 19 ч, оттогава е така - ние пускаме, вашите не работят", обяснил сръбски полицай.

"Проблемът е с т. нар. флашки за единен фиш, които бяха въведени на Калотина миналата година. С USB устройството заплащането на такси и глоби става на едно място в банков офис след преминаването през целия процес на граничния контрол.

Граждани на ЕС, които пътуват с личните си автомобили, имат да плащат само винетна такса. Но пак трябва да минат през всички гишета с тази флашка и затова стават задръстванията", обяснили от Гранична полиция пред "24 часа".

Опашките на пункта започнали още в петък с първата вълна от турски гастарбайтери, които, както всяко лято от десетилетия, се прибират от Западна Европа.

"Многократно настоявахме флашките за леки автомобили на граждани на ЕС да отпаднат и винетките да не се продават на границата, а по бензиностанциите като в Европа, но проблемът е в други институции, ангажирани с пътните такси", обяснили от Гранична полиция.

Българите с винетка на стъклото също трябвало да минат през всички гишета заедно с турските гастарбайтери.

"Смрад, мрак, изтощени и бесни хора, разплакани деца и море от коли,

докъдето ти стига погледът. Това бе картината под табелката "Добре дошли в България", описва вестникът.

"Какво има във флашките", разпитвали цяла нощ недоумяващи граждани. "Глупости неземни!", не се сдържал един служител.

"Какъв им е проблемът на тези?! Унгарците могат, българите - не", псували чуждите шофьори. Много пътуващи снимали хаоса.

Заради проблемите с флашките на Калотина през май шефът на Гранична полиция главен комисар Красимир Петров обеща те да отпаднат за коли на граждани на ЕС до края на годината. Защо чак тогава, не стана ясно. Но късно снощи бе обявено най-сетне решението на "Пътна инфраструктура".

През май министърът на държавната администрация Николай Василев се похвали, че въведеният чип е сложил край на рушветите по границата. Електронният "единен фиш" на някои гранични пунктове бил повишил приходите в хазната с 19 млн. лв. само за година.

Най-много доходи на бюджета носели двата големи ГКПП - Калотина и Капитан Андреево. След въвеждане на "единния фиш" на Калотина приходите нараснали със 113%, а на Капитан Андреево - с 86 на сто. Данните за 2008 г. сочат, че чип системата е напълнила хазната с 19 млн. лв. повече.

Министърът отчете, че преди въвеждането й от всеки два лева на границатаа един е влизал в хазната, един - в джоба на някой бандит на държавна служба.


Което означава, че причина за сегашния хаос отново е невъзможността на българската администрация да се справи с корупцията на държавните чиновници.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски депутат: Ядрени тестове на САЩ ще отворят нова ера на конфронтация

Руски депутат: Ядрени тестове на САЩ ще отворят нова ера на конфронтация

Свят Преди 4 минути

По-рано днес президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че би било уместно страната му да тества ядрени оръжия, за да не изостава от другите ядрени сили

Моторист е в кома след катастрофа на голям столичен булевард

Моторист е в кома след катастрофа на голям столичен булевард

България Преди 5 минути

Сигналът за инцидента е подаден в 8:59 часа в четвъртък сутрин

ИТ секторът вдига наемите в София

ИТ секторът вдига наемите в София

България Преди 35 минути

От началото на годината поне шест офис сгради са сменили собствениците си

Снимката е илюстративна

Край на грешните доставки - всяка сграда с уникален пощенски код от догодина

България Преди 49 минути

Достъпът до системата ще бъде осигурен чрез специален уебсайт, където пощенският код ще може да се открие по точен адрес, кадастрален номер или дори чрез географски координати

17-годишен крикет играч загина след удар с топка

17-годишен крикет играч загина след удар с топка

Свят Преди 52 минути

Младежът е ударен във врата от топка, изстреляна от ръчен стартер

Пускат движението в ремонтирания участък от "Тракия" в област Пазарджик

Пускат движението в ремонтирания участък от "Тракия" в област Пазарджик

България Преди 59 минути

На АМ „Тракия“ продължават ремонтите в платното за Бургас в още два участъка в областите Стара Загора и Сливен

Румъния: Изтеглянето на американски войски не застрашава сигурността ни

Румъния: Изтеглянето на американски войски не застрашава сигурността ни

Свят Преди 1 час

"Възпиращият капацитет на източния фланг на НАТО се компенсира от засилено присъствие на военна техника и европейски части"

„Тренд“: 58% от българите вярват в свръхестествените сили

„Тренд“: 58% от българите вярват в свръхестествените сили

България Преди 1 час

31% вярват, че човек се преражда, докато 53% посочват, че не вярват

Грубо нарушение изпрати Лечителите на Блатото в “Игри на волята”

Грубо нарушение изпрати Лечителите на Блатото в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Победа на Феномените гарантира нова среща край огъня за Зелените

Александър Вучич

Нови Сад на фокус: Вучич с контрапротест след годишнината

Свят Преди 1 час

Митингът ще се проведе десетина дни след възпоменателното събитие на 1 ноември, организирано от антиправителствени протестиращи по повод една година от трагичния инцидент на гарата

Масирана нощна атака в Запорожие, 11 пострадали, сред които и деца

Масирана нощна атака в Запорожие, 11 пострадали, сред които и деца

Свят Преди 1 час

Град Запорожие и регионът няколко часа бяха под руска масирана атака с ракети и дронове

Жители на „Люлин“ и „Красно село“ на протест заради кризата с боклука

Жители на „Люлин“ и „Красно село“ на протест заради кризата с боклука

България Преди 1 час

Очаква се протестиращите да блокират движението на кръстовището на бул. „Царица Йоана“ и „Петър Дертлиев“

<p>Търсенето на злато достигна рекордни нива</p>

Търсенето на злато достигна рекордни нива заради геополитическото напрежение

Свят Преди 1 час

Цената на благородния метал също отбеляза безпрецедентни върхове

Верижна катастрофа на пътя Бургас - Варна, пострадала е жена

Верижна катастрофа на пътя Бургас - Варна, пострадала е жена

България Преди 1 час

Причината за произшествието е неспазване на дистанция

Лидерът на D66 Роб Йетен

D66 триумфира в Нидерландия, Вилдерс губи власт след рязък спад

Свят Преди 1 час

Изборите в Нидерландия бяха разглеждани като тест дали крайнодясното може да разшири влиянието си или вече е достигнало своя връх в части от Европа

ПП-ДБ за Бюджет 2026: Допълнителните разходи за работещите и за бизнеса не са оправдани

ПП-ДБ за Бюджет 2026: Допълнителните разходи за работещите и за бизнеса не са оправдани

България Преди 1 час

Богдан Богданов призова държавната администрация да бъде оптимизирана там, където е възможно