Още четири села в България са осиротели
Единственият жител на сунгурларското село Каменско е 70-годишният Сабри Мехмед   
Източник: Станислава Кодева, БГНЕС
Чи ири нови села в България са осиротели за една година, като са останали без нито един постоянен жител, сочи справката в Националния регистър на населените места на Националния статистически институт.

Към 31 декември техният брой е бил 148 при 144 към края на 2008 г.

Селищата без постоянни жители са разпределени в 14 области, като рекордьор е Габровска област. Непостоянно населените места там са вече 61 при 57 само година по-рано.

Във Великотърновска област селата без редовни обитатели са 39, а трета в тази класация е област Кърджали с девет безлюдни села, като и при двете области няма промяна в сравнение с предходната година.

В Софийска област "самичките" населени места са шест.

Промяна има в Смолянска област, където селата без жители са се увеличили с едно и вече са шест. Областите Бургас и Благоевград остават с по пет села без постоянно население.

С едно пък е намалял броят на безлюдните села в Хасковска област, която вече има три подобни места.

По три селища без жители има още в областите Търговище, Ловеч и Стара Загора. Пловдивска и Видинска области имат по две населени места без жители, а последна в тази класация е Пернишка - само с едно село.

С четири са се увеличили и населените места в страната с до девет жители - от 324 на 328, показва справката.

С по един жител са 43 села, а с по двама - 54, като в тази графа попада и единият от двата манастира със статут на населено място - Клисурския. С трима жители са 33 села, с четирима - 42, а с петима - 39.

Двуцифрено население имат 1201 населени места, сред които попада и Рилският манастир - с 39 жители.

Простата аритметика показва, че с 0 до 99 жители са 1677 селища при 1653 в края на 2008 г.

Най-голямото село в страната както и през предишната година е силистренското Айдемир с 6655 души население. След него отново са селата от област София град - Лозен и Казичене.

Любопитното е, че Айдемир е по-голям от 140 града в страната. Лозен изпреварва по население 137 града, а Казичене - 119.

Най-малкият град от десетилетия си остава Мелник (област Благоевград), който по данните от регистъра към края на миналата година има 364 души население.

С по-малко от 1000 души е още един град - Маджарово (Хасковска област), с 590 жители, а трети е Плиска (област Шумен) с 1051 жители.

Справката в регистъра сочи, че към 31 декември 2009 г. в страната има 5302 населени места, от които 255 са градовете. За сравнение преди 10 години в България е имало 5339 населени места, от които градовете са били 240.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Полша очаква Украйна да се „изправи срещу миналото си“ относно зверствата във Волиня

Свят Преди 32 минути

Трагичните събития се случват през 40-те години на миналия век във Волиня и Източна Галиция, тогава част от окупирана Полша

Извънредна ситуация край Париж: Евакуираха 300 души заради кола с оръжие близо до синагога

Извънредна ситуация край Париж: Евакуираха 300 души заради кола с оръжие близо до синагога

Свят Преди 2 часа

Около 300 души бяха спешно евакуирани в парижкото предградие Сарсел заради подозрителен автомобил близо до синагога. Вътрешният министър Лоран Нуниез съобщи, че в превозното средство е открито военно оръжие и се води разследване

,

След атаката в Ормузкия проток: Кипър разследва нападението срещу контейнеровоза „Галакси“

Свят Преди 4 часа

Министерството на корабоплаването на Кипър започна разследване на иранската атака срещу контейнеровоза „Галакси“ в Ормузкия проток. Екипажът е евакуиран в съседна държава, но един от индийските моряци остава в неизвестност.

,

Митовете падат: Защо скъпите кремове и сънят не помагат срещу торбичките под очите

Любопитно Преди 5 часа

Пластичен хирург разкрива истината за козметичните дефекти около очите. Разберете разликата между оток, тъмни кръгове и мастна херния и защо пачовете с кофеин понякога се оказват напълно безсилни

.

Кървава неделя в Газа: Петима загинаха при нови израелски въздушни удари

Свят Преди 5 часа

Най-малко пет души, сред които 9-годишно момиче, загинаха при нови израелски атаки в ивицата Газа. Ударите бяха нанесени в момент, когато лидерите на „Хамас“ са в Кайро за преговори по втората фаза от мирния план на Доналд Тръмп

,

Прокуратурата иска постоянен арест за шофьора на тира, причинил тежката катастрофа на „Тракия“

България Преди 5 часа

Илиев е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта на един човек и средни телесни повреди на двама от пътуващите в ударените автомобили

,

Силен порой удари София, екипи проверяват критични точки в града

България Преди 6 часа

Подадени са 12 сигнала за паднали дървета по време на бурята в София

,

Отбелязваме 35 години от приемането на Конституцията на Република България

България Преди 6 часа

Върховният закон, който утвърди принципите на правовия ред, разделението на властите и защитата на основните права и свободи на гражданите

,

МОН предлага нови правила при определяне на таксите за студентите

България Преди 7 часа

Едно от основните предложения е минималният праг за таксите при платено обучение да бъде намален от 60% на 50% от средствата за издръжка на обучението

.

Напрежение в Японско море: Сеул поиска помощ от Пхенян за изчезнал на север моряк

Свят Преди 7 часа

Южна Корея официално поиска съдействие от Пхенян за хуманитарна спасителна операция. Призивът идва, след като южнокорейски матрос изчезна тази сутрин по време на патрул и се отклони на север от де факто морската граница между двете страни

Войната се разраства: Масирани удари между САЩ и Иран, Ормузкия проток е затворен

Войната се разраства: Масирани удари между САЩ и Иран, Ормузкия проток е затворен

Свят Преди 7 часа

САЩ и Иран си размениха ожесточени удари с ракети и дронове. Техеран обяви, че затваря Ормузкия проток и атакува американски бази в региона, което подтикна президента Доналд Тръмп да прекрати временното споразумение за примирие.

Мащабни рокади в Украйна: Зеленски сменя премиера и шефове по сигурността

Мащабни рокади в Украйна: Зеленски сменя премиера и шефове по сигурността

Свят Преди 7 часа

Украинският президент Володимир Зеленски обяви предстояща смяна на премиера Юлия Свириденко и промени в ръководството на правоохранителните органи. Той благодари на Свириденко за работата и загатна, че тя ще поеме нова важна сфера.

Рекорд за Спешната помощ по въздух: Медицинските хеликоптери с 5 мисии за 48 часа

Рекорд за Спешната помощ по въздух: Медицинските хеликоптери с 5 мисии за 48 часа

България Преди 8 часа

Екипите на Спешната помощ по въздух извършиха пет успешни акции за броени часове в страната. Хеликоптерите транспортираха ранени деца и младежи до София и Бургас след тежки катастрофи на пътя и инцидент на Рилските езера

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

България Преди 8 часа

Лидерът на ГЕРБ заяви, че разделението между партиите от център-дясно ще ги лиши от шанс за победа и повтори, че формацията няма да подкрепи проектобюджета в сегашния му вид

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

България Преди 8 часа

Пробите показват почти двойно по-висока концентрация от допустимата