Бариерите, преградите, кашпите и бетонните заграждения пред сградите на посолствата на Турция, Испания, Великобритания, Германия и резиденцията на посланика на Турция ще се премахнат, съобщи БТА.
Решението е на междуведомствена комисия на МВР и МВнР, назначена със заповед на главния секретар на МВР Калин Георгиев през миналия месец. В началото на юли в Столичната община е депозирано решението на комисията.
По отношение на сградата на Испанското посолство комисията е решила предпазните бариери да се демонтират от улиците "Васил Априлов", "Шипка" и "Шейново".
Пред сградата на турското посолство на бул. "В. Левски" ще се премахнат металните парапети, както и бетонните прегради.
Бетонните кашпи, които са на пътното платно на ул. "Фредерик Жолио-Кюри" пред сградата на посолството на Германия ще се преместят на тротоара, а металните парапети срещу посолството - ще се премахнат.
Междуведомствената комисия е преценила, че поставените бариери от двете страни на британското посолство на ул. "Московска" трябва да се премахнат. Освен тях ще трябва да се махнат и постовите павилиони на частна охранителна фирма, които са в непосредствена близост до преградите. Поставените бетонни кашпи и бетонни прегради тип "Ню Джърси" също ще трябва да се махнат.
Улица "Московска" да се отвори за преминаване на превозни средства, пише в доклада на междуведомствената група.
Металните парапети, заемащи две трети от тротоара на бул. "Цар Освободител" и целия тротоар на ул. "Кракра" до резиденцията на посланика на република Турция също трябва да се демонтират.
В отговор на запитване за решенията на междуведомствената комисия заместник-кметът Любомир Христов посочи, че Столичната община ще уведоми по надлежния ред Министерството на външните работи за решенията, като даде разумен срок за премахването на преградите. Това трябва да стане за сметка на мисиите, отбеляза той. Ако преградите не бъдат премахнати, след изтичане на срока, на "Центъра за градска мобилност" ще бъде разпоредено принудителното им премахване, допълни Христов.
По отношение на режима на паркиране пред мисиите и резиденциите Христов коментира, че трябва да се спазва Наредбата за организация на движението в Столичната община. Повод за питането беше използването на пространството зад преградите на някои от мисиите като място за паркиране на дипломатическите коли.
В наредбата е записано, че има привилегировано паркиране на дипломатически коли по улици, площади и паркинги, които са общинска собственост, но то е при определени условия. Пред сградите на посолствата се разрешава ползването на до шест места за напречно паркиране или до три места за надлъжно паркиране, пред сградите на консулствата - до три места за напречно паркиране или до две места за надлъжно паркиране, а пред сградите на резиденциите, културните институти и търговските отдели - до две места за напречно паркиране или до едно място за надлъжно паркиране.
Използваните над тези места за паркиране от дипломатически коли трябва да се заплащат като "служебен абонамент", пише още в Наредбата за организация на движението. Според информация от Центъра за градска мобилност няма дипломатическа мисия в столицата, която да плаща места "служебен абонамент".
В текстовете на наредбата се определя и начинът за поставянето на физически прегради пред сградите на дипломатически представителства - след решение на Столичния общински съвет и за определен срок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!