Какво се случи пред очите на Йордан Василев
Източник: netinfo
Дс с е премиерата на първия том на книгата "Това се случи пред очите ми" - спомени на Йордан Василев за промените след падането на комунизма и за събитията по време на президентския мандат на Петър Стоянов.

Това е поглед към близкото минало, разказ за промените след падането на комунизма и за събитията в България по време на президентския мандат на Петър Стоянов.

Йордан Василев - изтъкнат и уважаван литератор, изследовател, публицист, политик е основателят и първи главен редактор на вестник "Демокрация" - някогашният всекидневник на Съюза на демократичните сили, излизал от февруари 1991 до май 2002 г.

В спомените си той задава въпроси, които и преди годни, и днес звучат скандално, защото в тях се крие

неизречената до днес истина за т.нар. "български преход".

Ето някои от тях:

- как възникнаха първите неформални дружества и СДС?

- кой възстанови старите демократични партии, без някой да е гласувал за лидерите им?

- защо "назначените" лидери се оказаха агенти на Държавна сигурност?

- защо "червеният парламент" "назначи" Желю Желев за президент?

- защо д-р Желев тръгна да сваля "синия" кабинет на Филип Димитров?

- кой разцепи СДС?

- как Иван Костов бе избран за председател на СДС?

- как се стигна до президентската кандидатурата на Петър Стоянов?

- каква е истината за драмата на 4 февруари 1997 г., когато страната е изправена пред гражданска война?

- защо Жан Виденов се опъна на руския натиск, а Иван Костов им подари „Лукойл"?

- Кой върна комунистите на власт?

- колко "законно" бяха ограбени българските граждани?...

За 4 февруари 1997 г. президентът (1997-2002 г.) Петър Стоянов свидетелства в книгата от първо лице.

Редактор е Румен Леонидов, който участва с няколко коментара и послеслов.

Йордан Василев, роден на 26 септември 1935 г., е автор и съставител на 15 книги, между които и две за Елисавета Багряна, в съавторство със съпругата си Блага Димитрова.

През март 1948 г. семейството му е било изселено от София, а жителството им - възстановено през 1964 г. Следвал българска филология, през 1956 г., след антикомунистическото въстание в Унгария, го изключили от Софийския университет, който завършил по-късно.

Работил в сп. "Септември" и сп. "Литературна мисъл", бил уволнен и от двете редакции. По-късно работил в Института за литература на БАН. Защитил е дисертация за Иван Хаджийски, но е бил хабиилитиран едва през 1990 г.

През ноември 1988 г. е сред основателите на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството и по-късно на СДС. Беше депутат в Седмото Велико Народно събрание, когато като член на "групата на 39-те", отказа да подпише конституцията. Депутат беше в 36-то НС, в което беше и председател на Комисията за национална сигурност.

"Четейки книгата на Йордан Василев си припомних и изясних много неща,

които и аз, като повечето българи, бях забравил. А забравата е оръжието, което жадните за власт и пари демагози винаги използват срещу ни", пише в послеслова Румен Леонидов. И споделя, че е време да стигнем до по-дълбок прочит на най-новата ни история и да положим усилия да погледнем отвъд видимото, официалното, наложеното от казионната журналистика.

И по-нататък: "Една снимката ни връща към казаното от президента Петър Стоянов в обръщението му към Народното събрание, което току-що е гласувало кабинета на Иван Костов. Той уверено заявява: "Дойдох при вас, за да обявим заедно: Войната между институциите свърши."

Но не съвсем. Tвърдението отразява мисленето на почтените хора. На онези, които са искрени, дори понякога наивни, особено когато животът ги сблъска с култивирания цинизъм на духовно посредствените, но иначе високообразовани професионалисти от новата посткомунистическа вълна в политиката и икономиката.

Дали Петър Стоянов е схващал какво го чака занапред, можем само да гадаем. В същото обръщение към Народното събрание той цитира и дядо Славейков: "Няма по-голяма глупост от тая да счита човек себе си по-умен от всички и да претендува за ръководство над другите."

Дали точно тук не е имал предвид появяващите се вече самомнителност и чувство за непогрешимост у Иван Костов? И това няма как да узнаем, освен ако Петър Стоянов сам не проговори.

През следващите четири години отношенията между президента и премиера от топли ще станат хладни, а съвсем накрая направо ледени. Причините за това обаче не са институционални, нито лични. Те ще бъдат разгледани от автора Йордан Василев, надявам се, в следващата част от книгата", пише Румен Леонидов.

И пита:

"За какво могат да се скарат двама мъже?

Отговарям: за жени, за пари или за повече власт. В техния случай и трите отговора са съвсем неверни. Костов не се интересува от чужди жени, Стоянов не се интересува от чужди пари и от власт - през 2008 г. сам се отказа от поста председател на СДС, сам напусна парламента и заряза заплата, служебна кола и командировки в чужбина.

При тях всичко е в различна орбита. Стоянов продължава да обикаля голямата планета на световната политика, участва в йерархията на планетарната подредба, каца и излита от различни среди и континенти, където се уважават почтеността, откритостта, вродената артистичност и чистокръвната демократичност.

Костов се движи в затвореното си пространство, в тъмнината на дълбокия си и амбициозен ум, често пъти дидактичен и нравоучителен, но невинаги нравствен. Той отдавна никъде не лети - оцелява между няколко десетки свои клакьори, които се радват по своему на особения му характер.

А дали всъщност това не е най-голямата му мимикрия - дирижирано да се внушава, че политическите му действия се дължат на мрачния му и тежък манталитет, на подозрителността и самомнителността му, за да не се задават други, според мен, по-основателни въпроси, като:

- Как точно бе избран за финансов министър в кабинета Попов веднага след оттеглянето на Луканов - точно в периода, когато най-безогледно и "законно" бяха ограбени българските граждани, включително чрез фалиралите банки и пирамиди, и беше окрадена България, включително и с външно търговските ни дружества?

- Защо не се отвориха решително архивите на ДС?

- Защо приватизацията у нас се проведе така, че облагодетелства основно бившите комунисти и върхушката на ДС?

Не знам. На автора на тази книга предстои написването на втора част", пише Румен Леонидов в своя послеслов.

Издателите от "Изток-Запад" съобщават, че вторият том ще излезе през май. В него зададените въпроси ще бъдат заменени от откровените отговори.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 1 час

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 2 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 2 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

Любопитно Преди 2 часа

Японската звезда Наоми Осака се завърна с гръм и трясък на „Ролан Гарос“. Освен с победа на корта, тя привлече погледите и с екстравагантен тоалет на дизайнерa Кевин Германиер, който обаче предизвика сериозно напрежение сред колежките ѝ

Министър Василев ще дигитализира България

Министър Василев ще дигитализира България

България Преди 3 часа

Иван Василев: Дигиталната трансформация на цялата държава е следващият приоритет

Снимката е архивна

НИМХ предупреждава за четвъртък: Бури и риск от наводнения в 11 области, вижте къде

България Преди 3 часа

Очаква се бурен вятър в Северозапада и силни порои в Централна и Източна България – възможни са материални щети и блокиране на дейности на открито

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

България Преди 3 часа

Днес предстоят разпити на около 20 жители на квартала

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

България Преди 3 часа

Съдия Узунова посочи, че към момента липсват достатъчно доказателства за вина

,

Smart Face завладява София с логика, хумор и висок адреналин

Любопитно Преди 3 часа

Този четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA Николаос Цитиридис ще тества интуицията на столичани

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Свят Преди 3 часа

Мигрантите са качени на плавателни съдове на бреговата охрана

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Любопитно Преди 4 часа

След седмици на пълна неяснота, Лий Андрюс се свърза с Кейти Прайс от телефонна кабина в затвора „Ал Авир“. Британецът твърди, че е задържан от властите в Дубай по подозрение в шпионаж, а моделът изрази облекчението си, че е жив

<p>Радев за оставката на Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система</p>

Румен Радев за оставката на Борислав Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система

България Преди 4 часа

Приветствам това, че Сарафов се вслуша в призивите на правителството да си подаде оставката, каза Радев

„Опасното момче“ и „Поп принцесата“: Единственият мъж, когото Кайли Миноуг нарече „любовта на живота ми“

„Опасното момче“ и „Поп принцесата“: Единственият мъж, когото Кайли Миноуг нарече „любовта на живота ми“

Любопитно Преди 4 часа

Австралийската поп икона Кайли Миноуг рядко повдига завесата на личния си живот. Когато погледне назад обаче, едно име винаги заема специално място – това на покойния фронтмен на INXS Майкъл Хътчинс, когото тя определя като любовта на живота си

<p>Радев обсъжда с Макрон необходимостта от преговори с Русия</p>

Румен Радев обсъжда с Еманюел Макрон в Париж необходимостта от преговори с Русия

България Преди 4 часа

Трябва да има смяна на цялостната политика на Европа по отношение конфликта в Украйна, заяви Радев

След потопа: Социалният министър с тревожна равносметка за щетите

След потопа: Социалният министър с тревожна равносметка за щетите

Свят Преди 4 часа

Наталия Ефремова обяви каква помощ могат да получат засегнатите семейства

<p>Прокуратурата разследва смъртта на&nbsp;мъжа, изчезнал при наводнението край Севлиево</p>

Прокуратурата разследва смъртта на 56-годишния мъж, изчезнал при наводнението край Севлиево

България Преди 4 часа

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово