"Сега": Държавата се гаври с хората чрез глобите
"Сега": Държавата се гаври с хората чрез глобите   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

Държавата се гаври с хората чрез глобите, е анализът в "Сега". България може би е първенец по предвидени, несъбрани и абсурдни глоби в света.

Проблемът се корени в това, че в родното законодателство има големи несъответствия, празнини, процедурни проблеми, тежко преодолими трудности при събирането - изобщо пълен хаос.

Всичко тръгва още в общия нормативен акт, който установява що за наказание е глобата, как и кой я налага, за какви нарушения и т.н. Става дума за Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), приет в далечната 1969 г. и кърпен над 20 пъти.

Той е не само остарял, непълен и двузначен, но и съдържа поредица безумия. Най-скандалното е, че законът допуска вариации на размерите на глобите "от-до" без никакви ограничения. Това ражда условия за субективизъм и произвол.

И съдии, и адвокати смятат, че администрацията не е компетентна да определя степента на глобата, защото това е своеобразна юрисдикция, т.е. правораздавателен акт, и трябва да се налага от съда.

Що за демократична е обаче държава, в която чиновникът масово регулира отношенията с глоби и не подлежи на никакъв контрол?

Как не стана изборно състезание, коментира "Труд". Авторът смята, че тази предизборна кампания бележи отчетлива стъпка назад в рекламните визии на кандидатите - на всички.

На моменти плакатите, билбордовете и клиповете изглеждат като извадени от някаква предишна епоха. Когато анализаторите повтарят като мантра уж ясната истина, че най-реалната кампания се случва по време на мандата, че хората гласуват за действията и политиката, а не за красивите опаковки, мнозина не схващат, че е вярно.

Уви, състезанието на идеи не се случва. Състезание просто няма и е трудно да се състои, когато участниците практикуват различни спортове.

Наслушахме се на жалването, че в тази кампания не достигат дебатите. Когато има състезание, те са определящи. Но иначе могат да станат най-прекрасната трибуна за упражнения по безпринципно надговаряне и по популизъм.

Само 2,2% от българите вярват в идеята за честни избори у нас. Това показва изследване на асоциацията "Прозрачност без граници", цитирано от "Дума".

45% са категорични, че вина за нечестните избори имат партиите, 14,5% твърдят, че изборите се опорочават от престъпни групировки. Допитването установило, че 12% от избирателите са готови да продадат гласа си без пазарлъци, други 6 на сто биха сторили същото за 100-150 лв.

Тези и други тревожни данни за опорочаване на изборите накараха вчера представители на БСП да обявят, че левицата подготвя паралелно броене на резултатите във всички изборни секции.

Това ще става на базата на секционните протоколи и извадките от тях. За всяко нарушение ще се информират и международните наблюдатели на изборите, пратени от няколко европейски организации, включително и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). В самата ОССЕ също има сериозни съмнения за честността на изборите у нас.

Дистанцията между фаворитите за президентския пост Росен Плевнелиев от ГЕРБ и Ивайло Калфин от БСП продължава да се скъсява, съобщава "Сега".

Такъв е общият извод от представените вчера проучвания на изборните нагласи на агенция "Медиана" и НЦИОМ. В резултатите на "Медиана" Плевнелиев държи първото място с 29,8% в сравнение с 29,1% към 15 септември.

Калфин покачва леко резултата си от 21,9 на 23,2%. НЦИОМ оценява подкрепата за Плевнелиев на 30%, което е с 2% по-малко в сравнение с първата седмица на кампанията.

Следва го Калфин с 21%, който пък бележи ръст от 3% за последните две седмици. НЦИОМ дава и прогноза за евентуален балотаж между Плевнелиев и Калфин.

Според тяхното проучване кандидатът на ГЕРБ би победил на втория тур с 45% от гласовете срещу 29% за червения претендент.

В този случай гласовете на Синята коалиция и "Атака" ще отидат за Плевнелиев, а тези на ДПС - при Калфин.

Един от въпросите, които "Дневник" поставя пред кандидатите за президент с най-висока обществена подкрепа, е кои са първите действия, които ще предприемат след встъпването им в длъжност?

Росен Плевнелиев (ГЕРБ): Създаване на съвети с широко гражданско присъствие, създаване на правила за прозрачност в работата на институцията и приключване на казуса с посланиците.

Ивайло Калфин (БСП): Ще направя още една обиколка за разговор с хората, който ще е по съвсем конкретни проблеми; ще опонирам на тази власт за управленското високомерие, постоянното променяне на позиции и липсата на социални ангажименти.

Меглена Кунева, независим кандидат: Ще поставя монополите на мястото им; ще изискам да видя отчета на всички регулаторни органи за свършеното през последните години; ще искам отчет на правителството за антикризисната програма; ще обявя критерии за назначенията от президентските квоти.

Румен Христов, СДС: Ще свикам консултативен съвет за национална сигурност за: бъдещето на АЕЦ "Белене" (аз съм против неговото изграждане); битовата престъпност и конкретни мерки за преодоляването й; добива на шистов газ, който е екологична заплаха за нашата природа.

"Бедността - това е приоритет", е озаглавено интервюто в "Труд" с Ивайло Калфин.

Той посочва, че в България, където се отваря страшно много ножицата между многото бедни и малкото богати, ако продължава така, икономическата криза, минавайки през социална, ще стане политическа и хората ще излязат на улицата.

Трябва да направим всичко това да не се случва, е позицията на кандидата на БСП за президент.

"Моята програма съдържа конкретни проекти - със срокове и ясно финансиране. Те не е предизборна, а работна програма. Представям конкретни проекти, подчинени на ясната дългосрочна цел - устойчиво развитие на София като уредена европейска столица", заявява в интервю за "Класа" кандидатът от ГЕРБ за кмет на София Йорданка Фандъкова.

Тя посочва: "Залагам на два приоритета - инфраструктура и образование. За мен това са здравите основи, на които стъпва успешното и устойчиво развитие на всеки град. Продължаваме с развитието на голямата инфраструктура.

Това е начинът за трайно решаване на някои от тежките проблеми на София като автомобилния трафик и състоянието на улиците.

Затова и не разбирам заканите на някои от кандидатите за кметове да спрат тези проекти. Обещанията им да пренасочат средства от тях към други сфери показват некомпетентност".

Общинската икономика е една от бомбите, които Фандъкова оставя, предупреждава в интервю за "Сега" кандидатът на БСП за кмет на София Георги Кадиев.

Той посочва: "От 64 общински дружества 24 са губещи. Най-губещи са "Топлофикация", някои транспортни дружества и болници. Една от бомбите, които сегашният кмет Йорданка Фандъкова оставя, е състоянието на общинската икономика.

Задълженията на дружествата към доставчици на горива, ремонтни части към края на март са над 700 млн. лв. Само "Топлофикация" дължи около 500 млн. лв.

Следващият кмет ще трябва да се оправя с това. Поел съм ангажимент да стимулираме частната и общинската икономика, за да създадем 30 000 нови работни места".

А за справяне с корупцията в общината трябват кадрови промени, затягане на контрола и дисциплината в цялата администрация, смята Кадиев. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
7 малко известни факта за Деня на победата

7 малко известни факта за Деня на победата

Любопитно Преди 6 минути

В началото на май 1945 г. нацистка Германия окончателно капитулирала пред съюзническите сили, с което се сложил край на войната в Европа

Променят движението в центъра на София за 6 май

Променят движението в центъра на София за 6 май

България Преди 45 минути

Това се налага заради тържественото честване на Деня на храбростта и празника на българската армия

<p>Силна болка в гърдите: Последна информация за състоянието на Вучич</p>

Изписаха Александър Вучич от болницата

Свят Преди 1 час

Президентът на Сърбия отмени всичките си планирани дейности и задължения за следващите няколко дни

Жена нападна лекар и шофьор на линейка в София, арестуваха я

Жена нападна лекар и шофьор на линейка в София, арестуваха я

България Преди 1 час

Инцидентът е станал пред спешното отделение на столична болница

<p>Истинската история на тримата водолази от Чернобил</p>

Истинската история на тримата водолази от Чернобил, които се жертваха за Европа

Любопитно Преди 2 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Преброяват врабчетата у нас

Преброяват врабчетата у нас

България Преди 3 часа

Популацията намалява, а най-застрашено е домашното врабче

<p>Официално: Мъск ще строи град в Тексас</p>

Официално: Мъск ще строи град в Тексас

Свят Преди 3 часа

Местните избиратели одобриха предложението за инкорпориране с убедително мнозинство – 173 гласа „за“ срещу едва 4 „против“

Завръща ли се Америка към изолационизма?

Завръща ли се Америка към изолационизма?

България Преди 3 часа

Тръмп често е наричан нео-изолационист заради дистанцирането си от съюзите със страните от Европа

Защо мъжете си режат миглите?

Защо мъжете си режат миглите?

Любопитно Преди 4 часа

В онлайн пространството се появиха спекулации, че Джей Ди Веанс използва очна линия, заради миглите си

5,3 по Рихтер разлюля Тексас

5,3 по Рихтер разлюля Тексас

Свят Преди 4 часа

Епицентърът на труса е бил на 57 км южно от град Уайтс Сити в съседния щат Ню Мексико

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Любопитно Преди 4 часа

Подробности за спасителната акция на пернатите може да прочетете в следващите редове

Румъния гласува за президент, как протича изборният ден (ВИДЕО)

Румъния гласува за президент, как протича изборният ден (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Вотът се провежда повторно, след като Конституционният съд анулира изборите в края на миналата година

Ал Капоне

4 май: „Обществен враг № 1“ влиза в затвора

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 13 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 13 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас