"Докога МВР ще кара хората да се бият за лични документи?", пита в. „Сега".
В 21-и век полицейските управления и КАТ нямат информационна връзка и
заради това стотици хиляди водачи на МПС се редят от опашка на опашка.
Въпреки високите такси, които МВР събира за издаване на всякакви видове
документи, ведомството така и не се научи да организира процеса и да
предоставя културна услуга. Целият хаос говори само за едно - за пълно
безхаберие на чиновниците и държавата, която не уважава своите граждани.
"Съдии, горе главата! Тези са временни", е озаглавено интервю в "Труд" с проф. Любен Корнезов, който беше зам.-председател на 40-ото Народно събрание.
Членът на ръководството на БСП коментира конфликта на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов със съдебната власт така: "Съдията е гласът на закона, а не вътрешният министър. Ние можем да живеем свободно единствено под властта на закона и това, което е постановил съдът.
Съдиите правораздават под непрекъснат медиен натиск, в стресова обстановка. Общественото мнение се обработва предварително - кой е престъпникът, кой трябва да е в ареста, и ако съдът реши друго, на съдията се приписват какви ли не прегрешения. Вселява се страх в душата на съдията, че ако той не реши делото както иска МВР, той ще бъде поставен на „стената на срама".
Корнезов се обръща към днешните съдии: „Не се плашете, млади колеги. Тези са временни. Съдът остава".
„Делегираните бюджети на болниците спират реформата", коментира за „Труд" д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз. Според управляващите чрез делегираните бюджети ще се ограничи прахосничеството, според лекарите това силно ще влоши качеството и достъпа до здравни грижи.
"Чрез делегираните бюджети парите на лечебните заведения се орязват между 30 и 50%. Такова е намалението през август, без гаранции, че няма да е така и през следващите месеци. Това означава, че болниците ще бъдат затруднени в работата си и ще трябва да се ограничат в рамките на спешността. Освен това няма да могат да плащат издръжката си, няма да има достатъчно средства за консумативи, ще трупат дългове", предупреждава Райчинов.
"Държавното обвинение носи отговорност за действията на разследващите", казва в интервю за "Капитал" заместник градският прокурор на София Божидар Джамбазов.
Той очертава тенденцията за сближаване на работата между прокуратурата и разследващите органи. Не случайно беше въведена изрично и фигурата на налюдаващия прокурор, който поема отговорността върху цялостното разследване и той е този, който носи отговорността за дейността на разследващите органи.
Това е голяма отговорност за прокурорите, но Джамабазов смята, че има дисциплиниращ ефект върху самите прокурори, защото те, ако са господари на процеса, биха били много по-стриктни и много по-взискателни по отношение на разследващите.
Друг въпрос е дали на практика може да се осъществи надзор над тяхната работа. Това е трудно постижимо в големите прокуратури с оглед голямата натовареност. Промените в НК могат да решат този проблем.
Странен бизнес с неплатени данъци процъфтява в интернет, е установил "Сега". Бизнесмени предлагат да станат собственици на фирми с големи задължения за данъци и осигуровки, ако получат предварително и кеш 5-10% от дължимата сума. От НАП твърдят, че схемата ощетява хазната с милиарди, но МВР обясни, че не работи по такива случаи, защото всичко е законно.
"Сега": Докога МВР ще кара хората да се бият за лични документи?
Любен Корнезов, член на ръководството на БСП, към съда: "Не се плашете, млади колеги. Тези са временни. Съдът остава"
14 август 2010, 09:40
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!