6
Бг гарското национално радио (bnr.bg) отбелязва днес своята 75-годишнина. Тържественият
концерт-спектакъл е от 18,30 ч. в
Народния театър „Иван Вазов" и ще бъде предаван от всички програми на радиото и
от БНТ.Ще бъдат връчени традиционните годишни награди на името на първия директор на радиото художника и поет Сирак Скитник, а
Валери Петров ще получи Голямата награда за цялостен принос.
През целия ден националните радиопрограми излъчват преки предавания от знакови за БНР места: първите сгради, приютили радиото - на столичните улици "Бенковски" и "Московска" или от Нови Хан, където радиото е било евакуирано през Втората световна война.
В годината на юбилея си БНР завършва важни промени, чрез които успя да преодолее сериозно изоставане и вече е на водеща позиция и в областта на техниката, технологиите и програмното развитие.
Вече две години „Хоризонт" е с променена информационна линия, променени вечерни и съботно-неделни програми. „Хоризонт" е абсолютен лидер в националния и столичния ефир. Обхватът на аудиторията е фиксиран стабилно на 38%.
Последното проучване на агенция "Маркет линкс" от края на миналата година посочи, че това са 2.5 милиона слушатели.
Дистанцията между водещата програма на БНР и втората в класацията музикална радиостанция „Веселина" е 11 пункта, а разликата с четвъртото в класацията Дарик радио - 22 пункта.
Програма „Христо Ботев" увеличава месечната си аудитория, която достигна 8.8%.
Програмата вече има национално покритие, чува се и извън пределите на страната. Нощният блок „Заедно след полунощ" се прави съвместно с шест от регионалните центрове на БНР. Домакин всяка нощ е един от тези центрове, а се включват журналистите и предавателните мрежи на всички регионални програми.
Четири от регионалните радиостанции на БНР са медийни лидери в регионите си. Аудиторията на Радио Благоевград е достигнала 68% и изпреварва следващото я Радио "Ултра" с 18 пункта. Аудиторията й е двойно по-голяма от тази на информационния лидер „Хоризонт".
Радио Варна заема второ място в града след „Хоризонт", с 30% от слушателите.
Радио Пловдив задържа стабилно извоюваната четвърта позиция с 15,5% месечна аудитория. От първото място на Радио 1 го делят 7 пункта.
Радио Стара Загора е на втора позиция с 25% месечен обхват, с 2 пункта след «Веселина» и с два пункта пред "Хоризонт".
Радио Шумен, с 28.8% месечна аудитория през октомври също се конкурира с "Хоризонт".
Като най-важен успех на БНР генералният директор Валери Тодоров посочва
промяната на качеството и увеличаването на обхвата на покритието на предаванията.
През 2009 г. са били монтирани 66 собствени УКВ-ЧМ предаватели в крайгранични райони и райони със слабо покритие, край населени пунктове със сложен релеф, както и собствени RDS (енкодери) на тези предаватели и на всички предаватели на програма „Христо Ботев", включително на предаватели на БТК.
През цялата 75-годишна история на БНР държавата е изградила общо 70 УКВ-предаватели (дадени като собственост на БТК), а през последните 15 години са били монтирани само два собствени предавателя.
Нови регионални радиостанции са Радио София (от 17 септември 2007 г.) и Радио Видин (от 1 март 2009 г.), предстои да влез в експлоатация Радио Бургас.
Програмите на БНР вече се чуват не само в крайграничните райони, но и в близките съседни столици.
БНР е единствената българска радиостанция, която излъчва на всички видове вълни - средни, дълги, къси, УКВ, сателитно и цифрово.
Изгражда се широколентова оптична връзка с районните станции и кореспондентските пунктове,
която ще осигури достъп до интернет, обмен на данни и звукови програми, както и телефония. Оптичната свързаност ще даде възможност и за изграждане на единна фонотечна система.
През юбилената година трябва да приключи цифровизацията на най-богатия у нас звуков архив, съхраняван в Златния фонд на БНР.
БНР направи нов сайт в интернет, който предлага отделни страници на 10-те 24-часови програми, на 6-те музикални състава и самостоятелни страници с новини и информация на 11 езика, вкл. и арабски.
В днешният концерт със сценарист и режисьор Стоян Алексиев участват Биг бендът на БНР със солистка Мелинда Христова, Детският радиохор с диригент акад. Христо Недялков, Народният оркестър на БНР със солистка Христина Лютова, фолклорният ансамбъл „Манол Радичев" от родопското село Гела, Теодосий Спасов с квартет, вокална група „Радиодеца", сестрите Ивелина и Тоника Андрееви --на 7 и 10 години, спечелили голяма награда на фестивала „Златната монета" в Болоня, Италия през 2009 г., група „Насекомикс", актьорите Ицхак Финци и Илка Зафирова, Мария Каварджикова, Пенко Господинов, Деян Донков, Искра Ангелова, Стоян Алексиев.
Спектакълът е проникнат с настроение, вдъхновено от творчеството на Валери Петров.
Режисьорите Владимир Люцканов и Антоанета Бачурова са създатели на мултимедиен продукт - оригинален нестандартен образ на историята на Българското национално радио. В него са използвани и архивни кадри, предоставени от Българската национална телевизия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!