"24 часа": Дянков иска и втори мандат
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

За "24 часа" Симеон Дянков, вицепремиер и министър на финансите, казва:

"Ако ми предложат пост в следващия кабинет, ще приема. Аз поисках оставката на Стефан Константинов. Търсим пари, за да вдигнем пенсиите с повече от 4% процента от догодина.

Със Сребърния фонд ще има само стъпки, за които хората са готови.

Знам решението за "Белене" и енергетиката, но премиерът ще го обяви. Няма да има никакви изключения за бонусите", твърди финансист номер едно.

"Всичко поскъпва заради ток и газ", коментира "Преса". Бюджетът е пресмятан при по-евтин петрол. А скъпият сега ще взриви цените на основни стоки за нормалния ни живот: храна, вода, електрическа и топлинна енергия, автобусни билети и въздушни превози.

Темата на "Труд" преброява числото на заведенията в Студентски град, констатирайки: "Ректори въртят 44 кръчми". Столичният кампус е на път да задмине Лас Вегас. В академичното градче се ширят цели 191 заведения, а общежитията са 51.

Активен нощен живот кипи и в 44 имота, стопанисвани от университетите в София - установява одитът, поръчан МОМН. Обектите са отдадени под наем от ректорските ръководства и вместо знания в тях се налива алкохол.

За три години дискотеките в Студентския град се удвояват, показва справка на образователната комисия в парламента. Ректорите вкупом декларираха воля да сложат край на порочното рентиерство, но се оправдават, че то е основен източник на приходите им, който им помага да съществуват. Имотите обаче са предоставени на вузовете от държавата, за да развиват учебно-образователна дейност в тях.

"Искаме по три деца, раждаме 1,5", е водещото заглавие на "Монитор". От 2005 г. раждаемостта в страната расте с бавен темп, като на 1000 души се падат по 10 новородени. Пред олтара у нас застават едва 3,2 двойки на всеки 1000 души.

Така, наред със Словения, страната ни има най-висок брой стари моми и ергени. Изданието коментира нагласата на българина да работи до 70 години. Поради ранното пенсиониране в момента 1,3 млн. българи са със запазена работоспособност, но са извън пазара на труда.

Заетите лица на възраст 65 и повече години са не повече от 9%. Те работят основно в сферата на здравеопазването, образованието и селското стопанство.

От Института за изследване на населението и човека съобщават, че висшистите живеят по-дълго от хората с ниско образование. Висшето предполага добре платена работа и висок жизнен стандарт. Това позволява повече почивки и по-дълъг живот.

Държавността се разпада, категоричен бе вчера лидерът на БСП Сергей Станишев. Само за пример той даде ситуацията в ОЦК - Кърджали, и ГОРУБСО-Мадан, но припомни, че във всички сектори тя е еднаква, пише "Дума".

Това означава само едно, че държавата не функционира по нормален, законов и ефективен начин, констатира соцлидерът. Управляващите казаха:

"Уважаеми българи, парите свършиха. Лошото наследство на предишното правителство е опоскано". Това управление е "ръчно" без ясни правила и принципи, каза още Станишев.

Той подчерта, че умишлено се изгражда държавно-монополен капитализъм и авторитарно управление. Соцлидерът бе категоричен, че в момента това е една антисоциална държава, която мачка средния бизнес и съсипва икономиката.

"20 млрд. лв. се вливат в българската икономика след 2014 г.", съобщава "Класа". Тези пари са от европейските фондове и са свързани с периода от 2014 до 2020 г., каза министърът по усвояване на средствата от ЕС Томислав Дончев.

По думите му с близо 2 млрд. евро ще се финансира изграждането на жп инфраструктура до Дунав мост 2. Над 4 млрд. лв. са парите за конкурентоспособност на българския бизнес.

Министър Дончев припомни, че сумата по кохезионната политика за всички държави е 336 млрд. евро, но точният размер на парите за България все още подлежи на преговори. 

ГЕРБ готви сериозни промени в закона за отнемане на престъпното имущество между първо и второ четене и го прави тайно от опозицията, пише "Сега".

За пръв път повод за започване на процедура за отнемане на имущество ще бъдат нарушения, свързани с финансирането на партиите и на предизборните кампании. В закона се вкарват и нарушения по закона за обществените поръчки, без да е конкретизирано за кои текстове става въпрос.

Не е изключено тези текстове да се добавят под натиск на ЕС, чиито представители и институции често критикуват партиите за непрозрачно финансиране и смятат, че най-голяма е корупцията при обществените поръчки.

Преди два дни премиерът Бойко Борисов се закани да подаде оставка, ако законът не бъде приет във вида, за който той се е договорил с шефа на Еврокомисията Жозе Барозу и главния секретар на ЕК Катрин Дей. Но от думите му не стана ясно кои текстове не намират подкрепа сред депутатите.

Румен Овчаров, депутат от БСП, заявява пред "Труд": "Всеки ден на Борисов ни струва 2,3 млн. евро. Правителството плати на руснаците 350 млн. евро за АЕЦ "Белене" - повече, отколкото другите две правителства взети заедно - и то по проект, за който говорят, че ще спрат.

Всички големи американски проекти в енергетиката са реализирани по мое време - "Марица Изток 1" - с участието на АЕS и реконструкцията на пети и шести блок с участието на "Уестингхаус".

Ако през България минават транзитните газови потоци от Русия към Южна и Централна Европа - то страната ни се превръща в "друга" на енергийната карта на континента", категоричен е Овчаров.

Правителството и банките кредитори на ОЦК-Кърджали преговарят за привличането на чуждестранен инвеститор, който да поеме управлението на комбината, цитира думите на премиера "Класа", казани вчера пред протестиращите металурзи.

Той обясни, че преди да тръгне за Кърджали, банките настоявали да обявят комбината в несъстоятелност.

"Мисля, че ги убедих да не фалират предприятието, както и да намерим инструмент то да заработи и заплатите да бъдат платени", допълни Борисов.

Премиерът обаче не се ангажира със срок за плащане на дължимите заплати на металурзите. Досега четири банки кредиторки са отпуснали за комбината кредити за 320 млн. лв.

Продават тръбите за напояване на скрап, информира "24 часа".

Стотици километри стоманени тръби за поливане ще бъдат извадени и нарязани за скрап. В момента в цялата страна те масово се описват и бракуват. С парите ще бъде стабилизирана станалата скандално известна държавна фирма "Напоителни системи".

Нейният бивш шеф на борда на директорите Георги Харизанов се оказа без висше образование, с условна присъда за изнудване и 2 висящи дела за заплаха и кражба на 50 000 долара.

Тръбите са слагани през 80-те години на миналия век, експлоатационният им срок е 20 г., повечето са ръждясали и негодни за използване, обясни Ангел Кинанов, шеф на дирекция "Управление на собствеността и държавно участие" в агроведомството.

Зарзаватът от Турция сред най-опасните в Европа, предупреждава на първа страница "Дума". Чушки, круши и грозде, произведени в Турция, са поставени на първите три места в списъка на най-опасните плодове и зеленчуци в Европа в резултат на направено изследване.

Докладът се основава на резултатите от проучване, направено от специалисти по поръчка на Грийнпийс на 76 различни видове зеленчуци и плодове, продавани в периода 2009-2010 г. в супермаркети, магазини и места за продажба на плодове и зеленчуци в различни страни от Европа.

В 50% от проверените продукти е установено наличие на пестициди.

Проф. Васил Димитров от Александровска болница, ръководител на катедрата по алергология, в интервю за "Телеграф" прогнозира: "След 10 години половината българи ще са с алергия. Тя се предизвиква от полените, които са по-замърсени в големия град. При 5% от хората ужилването от пчела може да е смъртоносно."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Великобритания се отказва от нови разрушители и зaлaгa на бойни кораби с дрон системи

Великобритания се отказва от нови разрушители и зaлaгa на бойни кораби с дрон системи

Свят Преди 4 минути

Новите CCV ще управляват дронове във въздуха, на сушата и под водата

Шпионски скандал в Москва: Путин уволни пазителя на тайните на Кремъл

Шпионски скандал в Москва: Путин уволни пазителя на тайните на Кремъл

Свят Преди 19 минути

Строго секретни документи на контраразузнаването на ФСБ (Федералната служба за сигурност) показват, че от началото на пълномащабната война на Русия в Украйна се наблюдава забележимо засилване на активността на чуждите разузнавания, насочена към „носителите“ на руски държавни тайни

<p>Ескортираха най-горещата фенка заради скандален тоалет на Мондиал 2026</p>

Моделът от OnlyFans Уенди Санчес предизвика масова истерия сред феновете на Мондиал 2026

Любопитно Преди 45 минути

Колумбийската звезда привлече вниманието на медиите в Мексико и изпрати специално послание до Хамес Родригес

<p>Олег Невзоров: Работата на КУБ продължава</p>

Олег Невзоров: КУБ продължава работа, въпреки институционалните проверки

България Преди 51 минути

Бизнесменът уверява, че проектите няма да бъдат спрени

Без излишен лукс: Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират тайна сватба в Ню Орлиънс

Без излишен лукс: Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират тайна сватба в Ню Орлиънс

Любопитно Преди 1 час

Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират нетрадиционна сватба в музикалния Ню Орлиънс след годежа си през април. Междувременно певецът уплаши феновете, след като се задави с вода и падна на сцената по време на жегата на „Уембли“

<p>Тестваме върха на френския автомобилен шик (ВИДЕО РЕВЮ)</p>

Тестваме върха на френския автомобилен шик (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 1 час

Това е кола, която не прилича на нищо друго на българския пазар, говорим за дизайна, естествено. Пробегът от 750 км с едно зареждане на батерията също е факт, заслужаващ нашето внимание

с

Добрина Марчева: Доверието на клиента се печели с постоянство

Любопитно Преди 1 час

Как международните стандарти помагат на бизнеса да гарантира безопасност, проследимост и високо качество по цялата верига на доставки

Русия и Украйна извършиха масирани взаимни атаки с дронове през нощта

Русия и Украйна извършиха масирани взаимни атаки с дронове през нощта

Свят Преди 1 час

Украинските сили съобщиха за унищожени 82 дрона, докато руското министерство на отбраната твърди, че е свалило 209 украински безпилотни апарата.

Lenovo: RAMпокалипсисът е новото нормално занапред

Lenovo: RAMпокалипсисът е новото нормално занапред

Технологии Преди 1 час

Цените на чиповете за памет скочиха неколкократно през последните година-две заради огромното им търсене в центровете за данни за AI. Един от водещите производители обяви ,че не трябва да се надяваме това да се промени в обозримо бъдеще

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второто си дете

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второто си дете

Любопитно Преди 1 час

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второ дете

,

Джон Кюсак на 60: "Холивуд е публичен дом, в който хората губят ума си"

Любопитно Преди 2 часа

Актьорът, който изигра едни от най-емблематичните образи в киното, чукна 60. Вижте защо вечният аутсайдер отказа да бъде конформист, защо никога не се жени и как се превърна в защитник на Едуард Сноудън

<p>Със следи от изгаряния: Какво знаем за трагичната смърт на децата, открити в автомобил в Кипър</p>

Със следи от изгаряния: Какво знаем за трагичната смърт на двете деца, открити в заключен автомобил в Кипър

Свят Преди 2 часа

Трагедията е поредната, която разтърсва Европа на фона на продължаваща седмици рекордна гореща вълна

Срещу ракетите: „Батальонът за доброто“, който спасява хиляди съсипани съдби в Украйна

Срещу ракетите: „Батальонът за доброто“, който спасява хиляди съсипани съдби в Украйна

Свят Преди 2 часа

Доброволците от "Добробат" са помогнали на хиляди подобни семейства,

Оцелял след катастрофа на АМ „Тракия“: Мантинелите по магистралите не отговарят на реалните изисквания

Оцелял след катастрофа на АМ „Тракия“: Мантинелите по магистралите не отговарят на реалните изисквания

България Преди 2 часа

Илия Шпатов разказа за катастрофата, при която загуби родителите си, а експерт поиска спешни мерки за обезопасяване на магистралата

<p>След ограниченията на САЩ: Австрия предлага европейско присъствие на Anthropic</p>

Виена призова ЕС да проучи стратегическо присъствие на Anthropic в Европа

Свят Преди 2 часа

Виена призовава Европейската комисия да проучи възможността AI компанията да изгради стратегическо присъствие в Европейския съюз

КНСБ и КТ „Подкрепа“ излизат на протест срещу Бюджет 2026

КНСБ и КТ „Подкрепа“ излизат на протест срещу Бюджет 2026

България Преди 3 часа

Синдикатите се обявяват срещу съкращаването на разходите за персонал и прехвърлянето на осигурителните вноски върху държавните служители