Караянчева: Готвим се за редовни избори
Източник: БГНЕС

"Готвим се за редовни избори, които ще бъдат след няколко месеца", каза пред журналисти в отговор на въпрос председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, която участва във форум в НДК, предаде БТА.

Караянчева говори за жените в отбраната, цитира Елинор Рузвелт

"Не мисля, че ще имаме проблем с кворума, в петък имахме колеги, които са болни, колеги под карантина. Очаквахме, че колегите от БСП и опозицията ще се регистрират, защото все пак петък е денят на опозицията", коментира Караянчева и добави, че кворумът е отговорност на управляващите. "Утре ще имаме кворум заседанията ще продължат нормално", заяви тя.

Караянчева: Това, което се случва с подкрепата на президента, не е добре за България

"Няма да събираме подписи, а това ще се установи с гласуване след два месеца", каза Караянчева в отговор на въпрос как се движи процедурата по събиране на допълнителни подписи за разглеждането на проекта за конституция със 160 гласа.

По думите ѝ, започва процедурата по начина на разглеждане на конституцията, защото досега такава процедура няма. "Ще направим среща с конституционалисти, които ще ни посъветват в рамките на тази седмица да можем да я гласуваме с колегите народни представители и да продължим напред в дебатите", каза Караянчева.

Цвета Караянчева: Страх ме е тази вечер

Тя посочи, че проектът ще бъде изпратен на всички заинтересовани - като неправителствени организации, конституционалисти, академичната общност.

"Всеки да даде препоръка, за да може, когато в тези два месеца потърсим подкрепа от нашите колеги, да бъдем аргументирани. В крайна сметка тази конституция ще се гледа от Великото народно събрание, ако бъде гласувано такова, а не от сегашното", подчерта Караянчева и добави, че следващият парламент ще има депутати, изцяло подготвени по темата, представители от академичната общност, и листите ще се изготвят с хора, които могат компетентно да работят по нея. 

Цвета Караянчева: Да живееш в "Бояна" и да ходиш на работа на "Дондуков" - това не те прави президент

На въпрос за машинното гласуване и позицията на ЦИК, че логистиката трябва да е в ръцете на държавата, а не да се прехвърля към тях, Караянчева отговори, че смята, че ЦИК трябва да свърши това.

"Има много изказвания, че едва ли не управляващите ще правят изборите, те ще събират протоколи и бюлетини, насажда се едно съмнение в изборния процес. За да бъдем максимално изчистени от тези съмнения, нека ЦИК да го направят", коментира Караянчева и добави, че винаги някой ще се опитва да оправдава изборните си неуспехи с "фалшификации на изборите". Тя припомни свое изказване, че ГЕРБ е печелила всички парламентарни избори, които не е организирала, а те са били при служебни правителства. 

Попитана кога ще има електронно дистанционно гласуване, Цвета Караянчева отговори, че очакват експертите да кажат по какъв начин може да бъде защитен вотът, защото има възможности за хакване на мрежата и други проблеми. На въпрос защо пак се ремонтира Изборният кодекс въпреки препоръки това да не се прави известен период преди избори, председателят на парламента каза, че пандемията от COVID-19 също е била сред обстоятелствата, и се цели да може да се вкара хартиената бюлетина, защото при машинното гласуване има ограничения, а се търси широка представителност.

Междувременно обаче от БСП заявиха, че няма да осигурят форум за утрешното заседание на Народното събрание. 

"Този парламент е изчерпан, единствената му задача е да приеме машинното гласуване", заяви Корнелия Нинова в Хасково, където по-рано днес се срещна с партийния актив.

"Продължаваме да не се регистрираме и да правим кворум. Това е принципно решение. Парламентът е изчерпан, правителството е изчерпано. Единствената ни задача е да приемем машинното гласуване като гаранция за чисти избори. След това разпускане на парламента, оставка и избори, парламентарни", каза още Нинова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Свят Преди 7 часа

Зеленски посочи, че Украйна е предала на американските преговарящи план за прекратяване на войната

Ловеч остава без вода заради авария

Ловеч остава без вода заради авария

България Преди 7 часа

Водоподаването за града ще бъде възстановено в 6:00 ч. в сряда

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

България Преди 9 часа

С жалбата, внесена в Административния съд, е поискана пълна отмяна

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Свят Преди 9 часа

Заселниците, сред които имало много непълнолетни, хвърляли камъни

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

България Преди 10 часа

Близките отправят апел към всеки, който има възможност да дари кръв и да помогне

Обявиха бедствено положение в община Батак

Обявиха бедствено положение в община Батак

България Преди 10 часа

Община Пещера обяви частично бедствено положение в квартал "Луковица".

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Свят Преди 10 часа

Украйна е получила и потвърждение за бъдещи доставки на френската зенитно-ракетна система „Кротал“

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

България Преди 10 часа

Предстои да бъде установено какъв е моделът и произходът на дрона

Готвят нов Закон за потребителския кредит

Готвят нов Закон за потребителския кредит

България Преди 11 часа

В рамките на дискусията бяха обсъдени механизмите за контрол

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

България Преди 11 часа

След номинацията Радостин Василев заяви, че президентът трябва да бъде „гласът на хората“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 12 часа

Дни преди старта на екстремния риалити формат, петима от най-колоритните участници ще представят кулинарните си възможности пред шеф Манчев – от днес до събота в 20:00 ч. по NOVA

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 12 часа

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

България Преди 13 часа

Антимафиотите са установили и нов начин за прехвърляне на наркотиците - под вода

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

България Преди 13 часа

На родителите са връчени предупредителни протоколи