Как България отбеляза 24 май
Източник: Георги Димитров/Vesti.bg

Д нес е един от най-големите официални празници в България – Денят на славянската писменост и култура, който отбелязваме на 24 май. 24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. 

Ето как беше отбелязан празника в различните градове на страната:

  • Варна

Повече от 20 000 души се включиха днес в празничното шествие във Варна. По традиция тържествата, посветени на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската  азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започнаха с издигане на националния флаг и знамето на града. След това на площада пред Катедралния храм се изви фолклорна композиция в изпълнение на близо 600 ученици и студенти.

През тази година честваме 1170 години от приемането на българската азбука, посочи в приветствието си към варненци кметът Благомир Коцев и подчерта, че това събитие се е случило точно в района на Североизточна България. Днес Варна празнува 24 май и може би това е най-многолюдното честване в цялата страна, целият град е тук, посочи кметът. Той допълни още, че отдаването на почит към делото на светите братя е стара традиция за варненци, които редом с историята и културата на народа ни, почитат и своето бъдеще – децата.

Това е най-светлият, най-благодатният, най-красивият празник, който имаме, посочи в благослова си ставрофорен иконом Дончо Александров от Варненската и Великопреславска света митрополия. Той припомни, че в този ден трябва да благодарим на Бога и на светите братя и техните ученици за буквите, за просвещението, което са ни дали. По думите му трябва да се поклоним и пред онези, които в тези трудни времена дават всичко от себе си, за да се съхранят българите духовно и продължават делото на Кирил и Методий.

  • Пловдив

"Пловдивчани имаме особен повод да се гордеем, защото именно оттук започва честването на светите братя Кирил и Методий. Това не е случайно, защото Пловдив винаги е бил град на първите и днес градът ни е символ на култура от дух", каза в словото си кметът на града Костадин Димитров. Тържествата в Пловдив започнаха на площад „11 май“ пред хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, пред паметника на светите братя, където пловдивският митрополит Николай отслужи празничен водосвет. 

Кметът посочи, че 24 май е празник, който другите народи нямат и който напомня, че словото е сила, че буквите са наследство, бъдеще и спасение. В природата ни е да бъдем близо до книгата, а природа означава "при рода", каза Димитров и посочи, че се дължи дълбока благодарност на учителите, защото те изпълняват сложната задача да устремят учениците към прогреса, но и да запазят родното. 

На специална церемония с „Почетна значка на град Пловдив“ бяха удостоени заслужили учители и директори от пловдивските училища и детски градини и награждаване с грамота на млади учители. 

Хиляди ученици и учители от пловдивските училища се включиха в празничното шествие, което беше предвожданп от мажоретен състав при СУ „Св. св. Кирил и Методий“, Духов оркестър „Пловдив“ и знаменна група от ХГ „Св. св. Кирил и Методий. То започна от площад "11 май", премина през главната улица и завърши при площад "Централен". По пътя им пред бившата сграда на БНБ бе изнесен концерт на Фанфарен оркестър при СУ „Св. Паисий Хилендарски“ с диригент Иван Даярски. Представителният духов оркестър на ВВС с диригент майор Михаил Младенов и помощник-диригент капитан Димитър Христов посрещнаха шествието на площад „Римски стадион“ . Тържествен празничен концерт с участието на хоровете на град Пловдив и диригент проф. Златина Делирадева поздрави множеството на стълбите на „Каменица“. 

  • Казанлък

Винаги помнете, че това е бъдещето – не просто на града и общината, това е бъдещето на България. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова в поздравителното си слово по повод 24 май в Профилираната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Казанлък. Киселова, която е възпитаник на гимназията, беше гост на честването по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Тя напомни, че Казанлък и казанлъшкото педагогическо училище, чиито наследник е гимназията, имат много сериозна роля в развитието на образованието в Третата българска държава. Киселова изрази надежда  Хуманитарната гимназия, да има винаги това уважение, този респект към науката, което е имала тогава.

Гости на тържественото отбелязване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“ бяха още Моника Динева, зам.-председател на Общински съвет – Казанлък и Янка Найденова, бивш директор на училището, учители, ученици, граждани. 

Поздрав поднесе и директорът на гимназията Денислав Тодоров. Това е празник, който несъмнено докосва сърцата и душите на всички българи, посочи той. „Ние имаме и специална причина да се гордеем – нашето училище е не просто сграда, а жива история. То е първото педагогическо училище в Източна Румелия, отворило врати през 1883 г. Сградата, пред която стоим днес, е един вековен свидетел на хиляди съдби, на поколения ученици, поели по пътя на просвещението. Всяка тухла в тези стени носи паметта за възрожденския дух, за неуморната работа и за вярата и силата на образованието“, заяви директорът.

Той отбеляза, че от тук са излезли хора, които са изграждали и продължават да изграждат Република България. Той напомни, че в двора на гимназията е и първият паметник на Светите равноапостоли Кирил и Методий, издигнат през далечната 1933 година като едно вечно напомняне за онова, което са ни завещали“, каза още Тодоров.

  • Габрово

Стотици габровци участваха в празничното шествие на 24 май, в което участваха детски градини и училища, Техническият университет и културни институции. Денят започна с тържествен молебен, който бе отслужен в храм „Успение на Пресвета Богородица”, а след това и литийно шествие се отправи от храма до паметника на Васил Априлов, където бяха поднесени цветя. На официалната трибуна на площад „Възраждане“ застанаха светската и духовна власти в града, заслужили учители и просветни дейци. 

„Днес с гордост и дълбока признателност отбелязваме един от най-светлите празници. Това е празник на словото и духа, на знанието и свободата, на нашата идентичност. Ден, който ни напомня колко величав е пътят извървян от нашите предци, за да можем да пишем и говорим на нашия роден език", каза в празничното си слово кметът на Габрово Таня Христова. 

За първи път на шествието в Габрово минаха ученици от българските училища в район Тараклия, Молдова. След празничното шествие децата от фолклорния ансамбъл „Габровче“ изиграха хоро.

  • Стара Загора

В Стара Загора имаме истински просветители на делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици. Това каза в словото си по време на празничното отбелязване на 24 май кметът Живко Тодоров. Той се обърна към всички учители, преподаватели и всички, които работят в сферата на образованието, културата, изкуството и просветата.

„Искам да ви благодаря от името на целия град за всичко, което правите, затова, че продължавате делото на Кирил и Методий, и вървите по пътя на познанието и го отваряте за тези прекрасни деца, които днес споделят празника с всички нас“, каза кметът. И допълни, че се гордее, че „имам такива съграждани като вас, които правите възможно празника ни да бъде още по-приятен и хубав“.

Тодоров коментира, че Стара Загора има късмет с хората си и с институциите си. „Имаме прекрасни детски ясли, детски градини, училища, университет, музей, опера, театър, куклен театър и още много други“.

  • Шумен

Хиляди деца, ученици, преподаватели, студенти и граждани се включиха в празнично шествие, с което в Шумен бе отбелязан 24 май. Колективите на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, на местния филиал на Медицинския университет във Варна, курсанти в шуменския факултет на Националния военен университет "Васил Левски", училища, детски градини, културни и спортни организации, работещи в общински и държавни институции и общински съветници по традиция се събраха на площад "Кристал" и преминаха по бул. "Славянски", до сградата на общинската администрация. Начело на шествието бяха ученици от шуменски училища, носещи образите на светите братя Кирил и Методий. Пред сградата на местната администрация прозвучаха и хорови изпълнения. 

Кметът на Шумен проф. Христо Христов се обърна към гражданите с думите: „Над 4000 са участниците в днешното тържествено шествие, над 4000 горди шуменци, с които днес се прекланяме и гордеем с делото на светите братя Кирил и Методий. Преди 212 години нашите съграждани, поробени от пет века, се събрали и отпразнували първи в България делото на светите братя Кирил и Методий – велик избор на предците ни“.

  • Самоков

Нека 24 май ни напомня, че духовността и знанието са най-силният капитал на един народ. Нека продължим да пазим и предаваме българската култура и писменост с увереност в бъдещето и с уважение към миналото. Това каза по случай днешния празник на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност кметът на община Самоков Ангел Джоргов. Той поздрави учители, културни дейци, ученици и родители. Тържествената церемония се състоя на централния площад „Захарий Зограф“. 

Кметът удостои с грамоти и парични премии на учители с постижения в образованието. Празнична програма изнесоха децата от детските градини и училищата от общината. Тази вечер от 18:30 часа ще бъдат тържествено изпратени и абитуриентите. Церемонията ще е в спорната зала „Арена Самоков“.

  • Свищов

В Свищов отбелязаха Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, с общоградско шествие, което тръгна от площад „Алеко“ и завърши в двора на Средно училище „Николай Катранов“. То бе водено от фанфарен оркестър „Акорд“ при СУ „Димитър Благоев“ и в него взеха участие представители на общинското ръководство, на образователни и културни институции, както и жители на града.

В двора на училището се състоя общоградски празник, на който бяха наградени учениците, постигнали успехи през годината в категориите „Наука“, „Изкуство“, „Спорт“ и „Професионално образование“. По традиция беше присъдена и ежегодната стипендия „Нина Ташева - Антонова“, която се връчва в памет на видната учителка по математика от Свищов. 

Честването на празника завърши с поклонение на гроба на д-р Георги Атанасович - министър на просвещението в първия кабинет на България в периода 26 юли – 24 ноември 1879 г. Поклонението се проведе в двора на храм „Света Троица“, където е погребан Атанасович. Цветя бяха поднесени от кмета на община Свищов д-р Генчо Генчев, председателя на Общинския съвет в Свищов д-р Кристиян Кирилов, ректора на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ доц. д-р Марин Маринов и признателни граждани.

  • Разград

С общоградско празнично шествие Разград отбеляза 24 май. Стотици ученици, учители, студенти, дейци на науката, културата, изкуството и спорта, граждани, се събраха на най-стария градски площад - „Възраждане“, пред най-стария културен институт – Народно читалище „Развитие 1869“, за да отдадат почит пред великото дело на първоучителите и да сведат глави пред паметника на техните ученици. 

В началото на тържеството прозвуча химнът „Върви, народе възродени” в изпълнение на хор „Железни струни“. В чест на празника тържествено беше издигнато българското знаме от трима от деветте „Отличници на випуска 2025“. В знак на признателност пред делото на Кирил и Методий, ученици, учители, студенти, хора на словото и изкуството, различни институции, представители на политически партии, отдадоха своята почит с поднасяне на венци и цветя пред паметника на учениците на светите братя.

Празничното шествие, предвождано от лика на светите братя Кирил и Методий, премина по централната улица на Разград до площад „Ларго“, където се проведе и тържествен ритуал по награждаване. „Днес е най-българският празник – денят, в който тачим словото, което е началото на всички начала. Словото, което съхранява българския дух и традиции, словото, което нашите първоучители - светите братя Кирил и Методий и техните ученици превърнаха в писменост, а поколенията книжовници след тях развиха културен феномен“, каза в словото си кметът Добрин Добрев. За празника той поздрави всички учители, дейци на културата и изкуството – художници , музиканти, певци, майстори на словото, читалищни деятели, абитуриентите, ученици и граждани.

  • Хасково

С традиционни празнично шествие и награждаване на учители и ученици в Хасково беше честван днешният24 май. Празникът на буквите започна от централния площад "Свобода". Блоковете ученици и възпитаници на детски градини бяха предвождани от мажоретки и духовия оркестър на общината. Шествието премина през централната част на града до Културно-спортен комплекс "Спартак", където се състоя церемонията "Ученик и учител на годината".

Радвам се, че тази традиция да преминем през града усмихнати, весели и горди става все по-жива и цветна, каза в приветствието си кметът на общината Станислав Дечев. Нашето шествие е като българския език - жизнен, силен и красив, добави той.

Днес се навършват и 155 години от първото документирано гражданско честване на равноапостолите Св. св. Кирил и Методий в Хасково. Делото на Солунските братя е почитано и преди 1870 г., но сведенията за това са откъслечни, пише в страницата си във фейсбук историкът от Регионалния исторически музей и главен уредник там Милен Вълчев.

  • Враца

С „Парад на буквите“ беше отбелязан днес във Враца 24 май. Шествието беше водено от три 10-метрови знамена с написани върху тях букви от глаголицата, кирилицата и съвременната българска азбука, носени от отличени ученици, педагози, културни дейци и състезатели от спортни клубове. Колоната премина през централната пешеходна зона и бе приветствана от стотици врачани, излезли въпреки дъжда, да отбележат заедно празника.

В приветствието си пред паметника на светите братя Кирил и Методий кметът Калин Каменов посочи, че всеки ден трябва да славим българското слово и писменост и да сме посланици на българщината, на вярата и на образованието. „Защото без вяра трудно днес щяхме да бъдем свободни, горди и самостоятелни. Именно вярата е онази, която дава началото на образованието в нашата страна“, посочи Каменов и допълни: „Колкото повече знаем, толкова по-силни ще бъдем, колкото повече вярваме, толкова по едни ще бъдем. И когато си помагаме – ще бъдем силна и просперираща държава“.

Водосвет отслужи Врачанският митрополит Григорий, в съслужие със свещеници от епархията. Празникът завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий.

  • Търговище

С празнично шествие Търговище отбеляза 24 май. Пред погледите на множество граждани преминаха представители на училищата, образователните и културни институции в общината. Над 4000 бяха участниците в шествието, което премина от Първо основно училище „Христо Ботев“ до площад „Независимост“. Предвождано от духовия оркестър „Васил Абрашев“ към Община Търговище, в него се включиха кметът Дарин Димитров и ръководният екип на общината, председателят на Общинския съвет Тахир Тахиров и общински съветници, почетни граждани на Търговище.

Музика, цветя и усмивки ознаменуваха празничния ден. По централния площад „Свобода“ преминаха представители на детските градини в Търговище. След блока на детските градина преминаха представители на културните институти и сдружения, и образователните институции. В празничното шествие се включиха и учители от общинските училища в селата Вардун, Голямо Ново, Дралфа, Драгановец, Лиляк, Макариополско, Надарево и Подгорица.

Славейковото училище в областния град очаква посетители с безплатен вход в празничния ден, като на разположение за жителите и гостите на Търговище в музейната сграда са постоянната експозиция „Възрожденска класна стая“ и други шест изложби.

  • Пазарджик

Стотици деца, ученици, учители и граждани се включиха в шествието в Пазарджик за 24 май. Празничното шествие започна пред читалище "Виделина", премина през булевард "България" и завърши с поднасянето на цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий. Програмата продължи с откриване на алея „Проф. Величко Минеков“ и концерт на площад "Константин Величков".

В шествието взеха участие кметът на Община Пазарджик Петър Куленски, областният управител Валентина Кайтазова, заместник-кметове, общински съветници и други общественици.

  • Русе

Стотици ученици, учители и родители шестваха в Русе за 24 май. В парада се включиха Общинският духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, барабанчиците от Националното училище по изкуствата и Младежкият гвардейски отряд. Участниците, разделени в два лъча, преминаха по централната пешеходна улица и се събраха на площада, където изпяха заедно общонародния училищен химн "Върви, народе възродени".

"Почитта към светите братя Кирил и Методий у българите е от Средновековието. В новите времена, в началото на XIX век, един арменски пътешественик вижда такъв голям празник в Шумен и се впечатлява. От средата на XIX век вече българските просвещенци в Пловдив превръщат това в градски празник и оттогава всички българи празнуваме 24-и май", каза пред БТА директорът на Русенския исторически музей проф. Николай Ненов.

  • Севлиево

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов връчи на изявени зрелостници почетните отличия за високи резултати, отличен успех и изключителни постижения. “Нека никога не пресъхва изворът на силата на словото, за да не угасне светлината на познанието и да пребъде българският народ. Бъдете здрави, бъдете будни, бъдете истински продължители на делото на великите българи, създали и опазили тази шепа свещена земя.”, каза Д-р Иванов.

  • Плевен

В Плевен с хорово изпълнение на химна „Върви, народе възродени!“ и общоградско празнично шествие се чества 24 - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Началото на празничния ден бе поставено с шествие на ученици, студенти, образователни институции и дейци на културата, предвождани от детски оркестри и свещеници с икона на Светите братя Кирил и Методий. То започна от площад „Стефан Стамболов“ при Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, премина по централната пешеходна улица „Васил Левски“ и спря пред паметника на Светите братя Кирил и Методий на едноименната улица в града.

Свещеници от плевенски храмове отслужиха празничен молебен и водосвет. Четвъртокласници от Начално училище "Патриарх Евтимий" изпълниха стихове, посветени на празника, а стопанинът на артцентър "Творителница О'Писменехь" Диян Павлов - Джими прочете част от творбата "За буквите" на Черноризец Храбър.

Поздравявам ви с най-светлия, най-истинския български празник – 24 май. Ако България има свое безценно съкровище, то това е българската азбука, която честваме днес, каза в словото си по повод празника кметът на община Плевен д-р Валентин Христов. Той припомни, че преди повече от 11 века светите братя Кирил и Методий се заемат с нелеката задача да съставят нова и различна писменост от съществуващите тогава гръцка и латинска. Това е безпрецедентен акт с огромно историческо значение, подчерта кметът. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

България Преди 51 минути

Не е ясна причината за сбиването, но по всяка вероятност е продиктувана от приемането на солидно количество алкохол

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Свят Преди 59 минути

Ердоган прие Шараа с официална церемоня в президентския дворец Долмабахче

<p>Израел уби 9 братчета и сестричета в Газа</p>

Израел уби 9 братчета и сестричета в Газа

Свят Преди 1 час

Девет от десетте деца на палестинска лекарка са убити при израелски въздушен удар

Баба Ванга - портрет от Светлин Русев

Японската „баба Ванга“ изплаши туристи, отменят пътувания

България Преди 2 часа

Баба Ванга, известната незряща българска пророчица, се прочу със своите мрачни, но точни предсказания

<p>NOVA и АУБ предоставят две стипендии за социални предприемачи</p>

NOVA и АУБ предоставят две стипендии за социални предприемачи

Любопитно Преди 4 часа

Кандидатстването за NOVA ЕМВА Scholarship започва на 24 май

Шествието за 24 май в София

Под дъжда: Празнично шествие за 24 май в столицата

България Преди 4 часа

Начело на шествието са министърът на образованието Красимир Вълчев, кметът на София Васил Терзиев, вицепрезидентът Илияна Йотова и патриарх Даниил

<p>Мощна буря отмени шествие за 24 май</p>

Мощна буря отмени шествие за 24 май

България Преди 4 часа

Основните щети са в централната градска част на Хисаря – в археологическия резерват

Даниел Митов

МВР се бори с поръчките за доставка на вейпове

България Преди 5 часа

Министър Даниел Митов заяви, че се говори и с Нидерландия, където вейповете са легални, разрешени и се продават свободно

Киър Стармър

Замесена ли е Русия в палежите срещу Стармър

Свят Преди 5 часа

Двама украински граждани, Роман Лавринович и Петро Починок, и румънски гражданин, Станислав Карпиук, са обвинени в заговор за палеж

Чебурашка

Историята на съветския Мики Маус

Любопитно Преди 5 часа

Какво и кой точно е популярното същество Чебурашка

<p>Терзиев: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет</p>

Терзиев: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет

България Преди 5 часа

Кметът на София заяви, че е осъзнат проблемът за недостатъчното училища в южните райони на града

Фреди Меркюри

Книга твърди: Фреди Меркюри има тайна дъщеря

Свят Преди 6 часа

Книгата, озаглавена „Love, Freddie“, обявява, че детето е било заченато по случайност по време на извънбрачна връзка с жена на негов близък приятел през 1976 г.

Standard & Poor's

Standard & Poor's потвърди рейтинга на България и положителната перспектива

България Преди 7 часа

Рейтинговата агенция смята, че България е на път да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година

<p>&bdquo;Тренд&ldquo;: 43% от българите не са прочели книга през последната година</p>

„Тренд“: 43% от българите не са прочели книга през последната година

България Преди 7 часа

Основната причина сред тези, които не са чели книги през последната година, е липсата на интерес (43%), следвана от липсата на време (34%)

Росен Желязков

„Лъч от миналото, който сочи в бъдещето“: Политическите послания за 24 май

България Преди 7 часа

Българските политици отправиха своте поздравления и пожелание по случай Денят на славянската писменост и култура - 24 май

Били Джоел

Легендарен музикант отмени изяви заради тежка диагноза

Любопитно Преди 8 часа

76-годишният певец и автор на песни има рядко мозъчно заболяване