Отхвърлиха вота на недоверие за правителството в Украйна
Източник: Архив ЕПА/БГНЕС

П арламентът на Украйна не подкрепи вот на недоверие за правителството на Микола Азаров. За предложения от опозицията вот гласуваха само 186 депутати, предаде Интерфакс.

Според закона за приемането на вот на недоверие към правителството на Украйна са нужни най-малко 226 гласа.

След като представителите на различните партии в парламента направиха своите изказвания, депутатите решиха, че няма да приемат предложението на опозицията за гласуване на недоверие на правителството.

Ако се беше стигнало до такова гласуване, не е ясно дали опозицията би разполагала с достатъчна подкрепа, за да спечели вота.

Парламентът на Украйна започна днес пленарно заседание, на което първият въпрос за обсъждане е оставка на правителството на министър-председателя Микола Азаров, предаде ИТАР-ТАСС.

Въпреки масовите протести и напрегнатата политическа обстановка президентът Виктор Янукович замина днес на планирано държавно посещение в Китай, предаде Ройтерс.

Преди заседанието лидерът на парламентарната група на управляващата Партия на регионите Олександър Ефремов каза, че неговите съпартийци в парламента нямат намерение да гласуват за проектопостановление за недоверие на правителството.

Депутатът от Партията на регионите Анатолий Кинах предложи да се създаде специална комисия за оценка на сложната ситуация в страната.

Водачите на опозицията настояха за оставка на правителството.

Лидерът на партия "УДАР" Виталий Кличко поиска пълна смяна на властта - оставка и на правителството, и на президента.

Според него правителството на Николай Азаров трябва да понесе отговорност както за пролятата кръв на централния площад, така и за краха на икономиката и социалната сфера в държавата.

Премиерът Азаров се извини за действията на силите на реда в събота, 30 ноември, на площада в Киев. Той направи изказването си от трибуната на парламента, където се обсъждаше евентуалния вот на недоверие за правителството. По-късно той обяви, че е готов да преговаря с протестиращите срещу обрата в политиката на правителството към Европейския съюз. Наред с това той ги призова да вдигнат блокадата над сградите на властта.

Кличко пък изрази и увереността си в успеха на протестите.

"Сам не мога да направя нищо. Лидерите на опозицията сме безсилни сами по себе си, но когато по улиците протестират 10, 20, 100, 100 хиляди или един милион украинци, тогава със сигурност ще успеем", заяви той в парламента.

Подобно искане за смяна на властта отправиха също така Арсений Яценюк от партия "Баткившчина" и водачът на националистите от "Свобода" Олег Тягнибок.

Лидерът на комунистите Петро Симоненко заяви, че бъдещето на Украйна трябва да бъде решено на референдум. Той каза, че партията му е събрала 3,5 милиона подписа в подкрепа на подобен вот.

Междувременно днес близо 4000 души се отправиха от площад "Независимост" към сградата на украинското правителство в Киев. В приближаването към Върховната рада те бяха спрени от спецчастите "Бекрут" и последваха сблъсъци.

Опозиционни партии съобщиха пред украинските медии, че силите на реда използвали палки и започнали да изблъскват хората.

Протестиращите скандираха: "Войнико, ти си наш брат".

Около Върховната рада бяха паркирани над 100 автобуса със спецчасти, имаше и войници от Вътрешни войски.

Източник: ЕПА/БГНЕС

По-рано бившият вътрешен министър на Украйна Юрий Луценко от трибуна на площад "Независимост" призова протестиращите да започнат формирането на шествие за блокиране подстъпите към сградата на правителството в Киев.

Демонстрантите срещу политиката на украинските власти блокираха движението по улица "Грушевский" край сградата на правителството, преди да стигнат до парламента, предаде РИА "Новости".

Пред парламента са се събрали няколко хиляди привърженици на евроинтеграцията, настояващи за оставка на правителството.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Наблизо пък се провежда и неколкохиляден митинг на поддръжници на Партията на регионите, призоваващи за общоукраинска акция в подкрепа на президента Виктор Янукович.

Органите на реда са установили плътен кордон около сградата, посочва ИТАР-ТАСС.

Днес няколко депутати от управляващата партия дезертираха, отбелязва Асошиейтед прес.

Междувременно генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен осъди решително прекомерната употреба на сила при демонстрациите в Киев.

Партньорите на алианса, сред които е Украйна, следва да спазват основните демократични принципи, включително свободата на събиране и изразяване, заяви той преди началото на двудневната среща на министрите на външните работи от пакта в Брюксел.

Отчитаме изцяло суверенното право на Украйна да избира към какви обвързаности да се насочи, към кои организации да се причисли и с кои да сътрудничи, но бих очаквал процесът на взимането на решения да бъде напълно демократичен, добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

НАСА засне кратера, оставен от ракетата на SpaceX на Луната

Любопитно Преди 2 минути

Апаратът Lunar Reconnaissance Orbiter изпрати подробни снимки на 18-метровия кратер, образуван след сблъсъка на горната степен на Falcon 9. Изхвърленият прах и скални отломки са оформили фигура, напомняща крила на пеперуда

Кирил Киров

Трагедия край Сливен: Кметът на село Трапоклово загина, затиснат от трактор

България Преди 47 минути

69-годишният Кирил Киров е намерен в безпомощно състояние на черен път, полицията разследва инцидента

Докато Европа гори: Хеликоптери и „Спартан“ дежурят срещу горските пожари у нас

Докато Европа гори: Хеликоптери и „Спартан“ дежурят срещу горските пожари у нас

България Преди 49 минути

Премиерът Румен Радев посочи, че въпреки рекордните температури и продължителното засушаване, до момента в България няма опустошителни пожари

Бягство от София и чужбина: Държавата дава пари за преместване в малките градове

Бягство от София и чужбина: Държавата дава пари за преместване в малките градове

България Преди 53 минути

Любомир Гетов смята, че когато се прави подобна програма трябва да бъдат отчетени желанията на семействата къде да живеят те

Убитият в Съединение - проблемен, с досие за кражби

Убитият в Съединение - проблемен, с досие за кражби

България Преди 58 минути

По информация на агенция БТА тежкото престъпление е извършено при битов скандал

„Трудно ѝ беше да движи краката си“: Хейдън Пенетиър е имала сериозни проблеми със здравето преди смъртта си

„Трудно ѝ беше да движи краката си“: Хейдън Пенетиър е имала сериозни проблеми със здравето преди смъртта си

Свят Преди 59 минути

Месеци преди трагичната си смърт на 36-годишна възраст, актрисата Хейдън Пенетиър е страдала от тежки болки в гърба, проблеми с придвижването и тревожност. Близки до звездата разкриват подробности за последните ѝ дни и борбата със здравето

„Истината за Даяна“: Чарлз Спенсър ще публикува книга за покойната си сестра

„Истината за Даяна“: Чарлз Спенсър ще публикува книга за покойната си сестра

Любопитно Преди 1 час

Братът на принцеса Даяна, граф Чарлз Спенсър, пише книга за нея с неиздавани досега подробности. Той призна, че иска веднъж завинаги да разкрие истината за сестра си и да спре неистините, разпространявани с десетилетия за живота ѝ

Снимката е илюстративна

Нападнаха данъчни в Слънчев бряг: Търговец изблъска инспектори и избяга с касовия апарат

България Преди 1 час

Задържаха извършителя след екшъна в курорта, докато НАП постави под денонощно наблюдение 40 обекта край морето

"Беше толкова трудно да мълча": Кралица Камила с откровение за рака на Чарлз III

"Беше толкова трудно да мълча": Кралица Камила с откровение за рака на Чарлз III

Любопитно Преди 1 час

Кралица Камила проговори за първи път за изпитанието да пази в тайна диагнозата рак на крал Чарлз III. В трогателно интервю тя призна, че е „копняла да си излее душата“, но е трябвало да запази самообладание в името на семейството си

Майката на Хейдън Пенетиър с първи думи след смъртта ѝ, обвини бившия ѝ приятел

Майката на Хейдън Пенетиър с първи думи след смъртта ѝ, обвини бившия ѝ приятел

Свят Преди 1 час

Майката на починалата актриса Хейдън Пенетиър разкри, че семейството с години се е опитвало да я дистанцира от Брайън Хикерсън. Той е бил с нея в последните ѝ часове, а близките ѝ дори не са подозирали, че тя отново се вижда с него

Ефект „целуната от слънцето“: нюансът, по който всички полудяха

Ефект „целуната от слънцето“: нюансът, по който всички полудяха

Любопитно Преди 1 час

На кого подхожда новата тенденция и как да я поискате от фризьора си

Луис Хамилтън представи официално новото си куче - голдън ретривъра Хейло

Луис Хамилтън представи официално новото си куче - голдън ретривъра Хейло

Любопитно Преди 1 час

Пилотът от Формула 1 се довери на същата треньорка, която обучаваше и любимия му булдог Роско

И младите започнаха да се притесняват от възхода на AI

И младите започнаха да се притесняват от възхода на AI

Технологии Преди 1 час

Ново проучване показва, че все повече млади хора губят ентусиазъм и променят мнението си за ежедневната употреба на изкуствен интелект и имат притеснения, че технологията може да ги остави без работа, ако не се вземат адекватни мерки

ГКПП „Капитан Андреево“

Удар на границата: Намериха 45 бойни пистолета сред смокини в камион от Турция

България Преди 1 час

След анализ на риска превозното средство е селектирано за щателна митническа проверка, включително с рентгенова апаратура. При сканирането са установени зони с необичайни плътности

Оставяте чадър, за да пазите място? В Гърция глобата стига до 60 000 евро

Оставяте чадър, за да пазите място? В Гърция глобата стига до 60 000 евро

Парите ни Преди 1 час

Новите проверки обхващат и заведенията, а нарушенията се следят и с дронове