Плевнелиев: Не е важно дали правителствата са ляво, център или дясно
Източник: netinfo
Пе емете декларация за основните приоритети на Народното събрание.

С този документ дайте силен знак за запазване на стратегическите приоритети на държавата, за влизането в Шенген, за запазването на валутния борд, за отстояване на макроикономическата стабилност, срещу ксенофобията, расизма и всякакви други прояви на нетолерантност и екстремизъм, това призова народните представители президентът Росен Плевнелиев.

В обръщението си при откриването на 42-то Обикновено Народно събрание той подчерта, че

всичко започва с ясните отговори на конкретните, наболели за нацията проблеми.

Плевнелиев подчерта, че целият Европейски съюз е в тежка криза пета година, бавно Европа оздравява.

"Кризата ще отмине и днес с действията си ще определим мястото на България в Европа. Трябва да отговорим на очакванията на гражданите за растеж и заетост и каква страна искаме да бъдем. Длъжни сме да се обединим около програмата България 2020.

Политическите партии, които ще участват в бъдещия кабинет трябва ясно да обявят приоритетите, по които са постигнали съгласие и принципите, по които ще работят. Те трябва да отговарят на приоритетите на програмата за развитието на България.

Призовавам ви сега да не забравяте тези приоритети, които българските граждани поставиха категорично на дневен ред. Нека Народното събрание да се отвори не само към проблемите на хората, но и за хората.

Протестите ни показаха ясно, че българският народ няма да търпи задкулисие, политически сделки при неясни правила. Гражданското общество трябва да участва във вземането на важните решения. Нека да покажем, че можем да го правим открито. За да си върнат доверието гражданите към институциите трябва да се изпълни това, което сме обещали и то по публичен и прозрачен начин, категоричен е Плевнелиев.

"Днес ясно се вижда, че

не е толкова важно дали правителствата са ляво, център или дясно, но е изключително важно правителствата да са ефективни.

Българските граждани очакват да плащат справедлива цена за ток, а не да покриват с ниските си доходи дупките в една нереформирана от 20 години и неефективна система. Вие, политическите партии трябва да дадете отговор на въпроса как ще гарантирате провеждането на политики за увеличаване на доходите, не само да има помощи, а и реална качествена и устойчива заетост.

Държавата има своята важна роля за добра бизнес среда, което да доведе и до икономически растеж. Това не е лесно, необходими са последователни усилия - в подобряване работата на администрацията и институциите, силна и независима система на правораздаването. целенасочена политика в подкрепа на малкия и средния бизнес, добави президентът.

Държавният глава подчерта, че е готов в четвъртък – 23 май да организира консултации с парламентарните групи, след което без бавене да връчи мандат за правителство на кандидата за министър-председател от най-голямата парламентарна група.

"Надявам се скоро парламентът да излъчи и правителство, което да поеме отговорност, правителство от компетентни хора, с ясна програма. Очаквам всички институции заедно да работят за решаването на проблемите”, заяви Плевнелиев.

"Вярвам, че и днес, в този изпълнен с изпитание период, България ще намери своите отговорни държавници, продължи той. "Има две категории политици - които управляват хората и които служат на хората. Вие сами ще направите своя съзнателен избор и само по делата народът ще отсъди на следващите избори", обърна се президентът към народните представители.

"Изборите не могат сами по себе си да решат проблемите на хората.

Намираме се в икономическа, институционална и парламентарна криза. Нека решаваме една по една кризите", призова той.

"Много пъти родината ни е била в трудни ситуации. Нямаме право да бягаме от отговорите на сложната задача, която избирателите ни поставиха, хората очакват да живеят добре и достойно, видимо да усетят промяната в своето ежедневие. НС трябва да предложи ефективни решения с устойчив и траен резултат. Необходим е системен подход, основаващ се на приемственост и приоритети.

Плевнелиев напомни, че през следващите дни ще бъдат получени анализите на Световната банка за ефективността на българската енергетика, те ще бъдат обективни и трябва да бъдат отчетени.

Партиите в 42-ото Народно събрание трябва да дадат отговор на въпроса как ще проведат политики за увеличаване на доходите на хората, каза президентът Росен Плевнелиев.

"Либерализацията на енергийния пазар, енергийната ефективност са най-смислените решения в енергетиката и ще спомогнат за намалението на сметките за ток и за откриване на нови работни места. Държавата има важна роля за бизнес средата и създаване на добър бизнес климат.

Необходими са последователни усилия в следните направления: електронно правителство, силна система на правораздаване, целенасочена политика в подкрепа на малкия и среден бизнес, държавна подкрепа за експорта, административна реформа, целяща намаляване на лицензионни режими, предвидимост.

Докато има видима несигурност, няма как да се раздвижат потреблението и инвестициите. Наличните над 50 млрд. лв. ще продължават да престояват на депозит в банките", посочи държавният глава.

Той напомни, че 41-ото НС не е успяло да завърши реформите във водния сектор и в образованието и това трябва да бъде довършено.

"Важно е да се изгради балансирана дългосрочна визия за справяне с демографската криза. Имаме нужда от мъдър отговор на въпросите - как да развием човешкия капитал на страната си, какво ще работят нашите деца и какво ще произвеждат и продават в конкурентен бързоразвиващ се свят? И в рамките на тези отговори да приемем общи мерки с политически консенсус. Това ще го направите вие", заяви държавният глава.

Той цитира думи на Стоян Михайловски -

"служиш ли най-напред на себе си, не си годен да служиш".

"Човекът е член на едно общество, за да служи на това общество", каза президентът Плевнелиев и пожела спорна и успешна работа на депутатите.

На тържественото откриване на първото заседание на парламента присъстваха и Българският патриарх Неофит, министрите от служебния кабинет заедно с министър-председателят Марин Райков,  главният мюфтия Мустафа Хаджи, председателят на ЦИК Красимира Медарова, дипломати.

Първото заседание на 42-то Народно събрание беше открито от депутата от БСП, актьорът професор Стефан Данаилов. "Сериозно или на шега се оказа, че аз съм най-възрастният народен представител и това ми дава право да се обърна към вас да съм добър орисник на нашата съвместна работа", каза той.

Той изрази вълнението си, че това се случва в навечерието на големия български празник 24 май.
 
Народните представители положиха клетва, чийто текст гласи: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!".

Прозвуча химнът на България и депутатите станаха на крака. Прозвуча и химнът на Европейския съюз, на който депутатите от "Атака" демонстративно седнаха.
- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 7 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 7 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 8 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 9 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 9 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 9 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 9 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 10 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 10 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 10 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 10 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 11 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 11 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 11 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 12 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 12 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20