Зинаида Златанова: Няма връзка между проекта "Южен поток" и фондовете на ЕС
Източник: БГНЕС

О ткрити грешки в провеждани от бенефициенти обществени поръчки и недостатъчен контрол от управляващите органи в периода 2010-2013 г. са основните причини за замразяване на плащания по ключова програма като "Регионално развитие". Това заяви за БНР вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова.

Според нея спирането на евросредствата няма никаква връзка с проекта "Южен поток".

"Никога няма да видя такава връзка. Няма общо между двете неща, а да се прави такава връзка не помага на решаването нито на единия, нито на другия въпрос. Тези, които я правят, са на път да блокират решаването на въпросите за дълго време", категорична е Златанова.

“В случая с "Южен поток" въпросите са юридически – в юридически план ще бъдат и отговорите на българската държава до еврокомисията. В случая с еврофондовете въпросът е технически – как работи системата за управление и контрол", каза още министърът.

Златанова заяви, че настоящото правителство е първото, което ще представи съвсем скоро цялостна 7-годишна стратегия в областта на обществените поръчки, чиято цел е да реши всички съществуващи досега недостатъци.

"Грешките в оперативните програми "Регионално развитие" и "Околна среда" са допуснати в минал период, при предишно правителство.

Аз обаче не съм привърженик на тезите "на кой ги спират" и "на кой ги пускат" европейските фондове", каза още министърът на правосъдието и добави, че повечето от бенефициентите, при които са идентифицирани грешки в обществените поръчки, са кметове от ПП ГЕРБ.

"Ако имаме спиране на средства, които ще се забавят да влязат в държавния бюджет, това е проблем за абсолютно всички. Намирам за напълно недържавническо и погрешно да си прехвърляме отговорността един на друг. Когато страда една община, всички страдаме с нея", категорична бе Златанова.

Вицепремиерът коментира и системата за управление на европейски фондове. По думите ѝ ако подобен тип одитни доклади продължат, е редно да се направи пълен преглед на слабите звена в системата и да се предприемат мерки за отстраняването им.

"Няма как да скрием грешки, които са се случили, много преди ние да дойдем на тази позиции. Смятам, че е честно и редно да отстраним грешки в системата, ако ги има, а не да лъжем европейските ни партньори”, заяви тя.

“Ако този тип одитни доклади продължат, може би е редно да направим пълен преглед по системата, къде са слабите звена. И да вземем много сериозни мерки. Това решение предстои. Аз съм човекът, който няма да се поколебае да коригира системата, така че за в бъдеще да сме 100% сигурни, че няма да се случват такива неща”, допълни Златанова.

"Ако очаквате от мен, каквито гласове се чуват главно от опозицията в България, едва ли не политическо лобиране в комисията – това няма да се случи. Предназначението на фондовете не е да се разпределят политически", каза още Златанова.

“В момента колегите от МФ също анализират ситуацията и уверявам общините, че правителството няма да допусне това, което те наричат фалит на общини. Такова нещо не може да се случи, подчерта Зинаида Златанова. Тя обаче, добави, че националният бюджет не може вече да покрива грешките на всички бенефициенти.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Съдът отмени паричната гаранция на Иван Демерджиев</p>

Съдът отмени паричната гаранция на бившия вътрешен министър Иван Демерджиев

България Преди 10 минути

По делото не били приложени заключенията на назначените от Прокуратурата основна комплексна съдебна финансово-икономическа и строително-техническа експертиза

<p>&bdquo;Папата е перуанец; Бог обича Перу&ldquo;</p>

"Бог обича Перу": Страната празнува новия папа като един от тях

Свят Преди 10 минути

„Поздрав към всички и по-специално към моята скъпа епархия Чиклайо в Перу“

Борисов: Ще приемем законодателни предложения и идеи от опозицията, ако те са добри

Борисов: Ще приемем законодателни предложения и идеи от опозицията, ако те са добри

България Преди 39 минути

Той отбеляза, че това не ги прави участници в управлението

Задържаха шофьор с над 4.28 промила алкохол във Варна, имал и 14 фиша

Задържаха шофьор с над 4.28 промила алкохол във Варна, имал и 14 фиша

България Преди 1 час

Органите на реда отчитат случая като антирекорд за града

Денят на Европа: Как София отбелязва празника

Денят на Европа: Как София отбелязва празника

България Преди 1 час

В столицата ще има различни прояви

Кирил Петков: Най-важното за страната сега е еврото

Кирил Петков: Най-важното за страната сега е еврото

България Преди 2 часа

Искаме да управляваме така, че нашите избиратели да са горди от действията ни, заяви съпредседателят на „Продължаваме Промяната”

💥Започна сезонът на гръмотевичните бури: Кои са най-опасните места?

💥Започна сезонът на гръмотевичните бури: Кои са най-опасните места?

Любопитно Преди 2 часа

Полезни съвети, които могат да спасят живот - какво никога да не правим при мълнии и как да се защитим?

Снимката е илюстративна

Кои са най мръсните пари на света ... буквално

Любопитно Преди 2 часа

Всеки е чувал неведнъж, че банкнотите са истинска среда за размножаване на бактерии

<p>С празничен звън на камбани: Католическата общност у нас посрещна Лъв XIV</p>

С празничен звън на църковните камбани: Католическата общност у нас посрещна Лъв XIV

България Преди 2 часа

Хората приветстваха с вълнение, радост и надежда новия глава на Римокатолическата църква

Съветник на Путин: САЩ започват да разбират руските позиции

Съветник на Путин: САЩ започват да разбират руските позиции

Свят Преди 3 часа

В известна степен нашите искания, нашето мислене, нашите предложения се вземат предвид. Не всичките. Но процесът тече, заяви Юри Ушаков

<p>Тръмп с остро предупреждение към Русия и Украйна</p>

Тръмп: САЩ ще прекратят опитите за посредничество, ако Русия и Украйна не демонстрират готовност за примирие

Свят Преди 3 часа

Той бе категоричен, че Вашингтон и партньорите му ще наложат допълнителни санкции, ако спирането на огъня не се спазва

НАСА потвърди: Язовир в Китай забавя въртенето на Земята и променя времето

НАСА потвърди: Язовир в Китай забавя въртенето на Земята и променя времето

Любопитно Преди 3 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Коя е Шарлоте Мерц: Съпругата на новия канцлер на Германия

Коя е Шарлоте Мерц: Съпругата на новия канцлер на Германия

Любопитно Преди 3 часа

Двамата се запознават през 1980 година като студенти по право в университета в Бон

Google отговори на Apple: AI не пречи на търсачките

Google отговори на Apple: AI не пречи на търсачките

Технологии Преди 4 часа

Двете компании влязоха в задочен спор пред съда