Да се уволнят пушачите?
Източник: ЕПА/БГНЕС
Кп пании в цял САЩ предприемат драстични мерки срещу служители, чието хоби е опасният лов на акули с каяк.

Това екстремно приключение е пълно с опасности - от навигацията в неспокойните води, където обитават хищниците, до директния сблъсък с острите като бръснач зъби на акулата.

Ако работодателите разберат, че се занимавате с този "спорт", може да бъдете незабавно уволнени.

В това има икономическа логика, обяснява "Лайв сайънтист".

Риболовците на акули рискуват много повече да се появят на работа без пръсти или цели ръце, да отсъстват повече от офиса или да изгубят живота си преждевременно в сравнение с останалите служители.

Като цяло те струват на работодателите си десетки хиляди долари заради травми и загуба на продуктивност, сочат многобройни изследвания.

А сега да заменим "лов на акули" с "пушене... и ситуацията става интересна.

Досега на никого не е било отказано назначение заради екстремния спорт, но не е така с пушенето, отбелязва "Лайв сайънс".

За някои работодатели в САЩ забраната на пушене на работното място изобщо не е достатъчна мярка.

Те искат да бъдат сигурни, че служителите им изобщо не пушат, дори у дома, като някои дори подлагат работниците на медицински тестове, за да видят дали те палят цигара в часовете извън работа.


Причините са подобни като в горния сценарий. Като цяло пушачите боледуват повече и са по-малко продуктивни и работоспособни, а поради здравни усложнения, свързани с тютюнопушенето, костват хиляди допълнителни долари на работодателите.

Засега мнозинството подобни "компании цербери" са предимно болници и здравни организации, като Световната здравна организация, но броят им непрекъснато расте, твърди изданието.

Излиза, че това всъщност не е и ново явление, тъй като авиокомпанията "Аляска", например, изключва пушачите от персонала си от над 25 години.

Пушачите са очевидна мишена, въпреки че подобен аргумент може да се изкаже и за служители с наднормено тегло, диабет, самотни майки и жени в детеродна възраст, на които на този етап не може да бъде отказано наемане на работа.

Проблем е обаче фактът, че да се оцени продуктивността не е толкова лесно. Възможно е един пушач да върши много повече на работното си място, но от друга страна и да пести доста от работа чрез "законните" пушпаузи, в които непушачите не излизат.

Освен това да се уволни един пушач и да се остави без здравна застраховка в САЩ също не е далновидна идея, тъй като за някои отказът на цигарите на практика се оказва невъзможен.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха марихуана за 1,3 млн. лева край Дунав мост

Задържаха марихуана за 1,3 млн. лева край Дунав мост

България Преди 1 час

Арестуваният е криминално проявен и до момента е осъждан 16 пъти

Пробив за руските активи на върха на ЕС

Пробив за руските активи на върха на ЕС

Свят Преди 2 часа

Туск: Всички искаме да използваме руски активи за Украйна

,

ББР и БАКБ стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU

Любопитно Преди 3 часа

Гаранционен ресурс от 32 млн. евро ще отключи кредитиране за над 160 млн. евро за развитие на МСП и изпълнение на зелени проекти

Почина режисьорката Иванка Антонова

Почина режисьорката Иванка Антонова

България Преди 3 часа

Направила е стотици емисии "По света и у нас" и повече от 60 предавания "Панорама"

Без синя и зелена зони в София през празничните дни

Без синя и зелена зони в София през празничните дни

България Преди 4 часа

Това съобщиха от Центъра на градска мобилност

Тинейджъри вандализираха офис на ДПС в Бургас

Тинейджъри вандализираха офис на ДПС в Бургас

България Преди 4 часа

Малолетните са разпитани в присъствието на родителите си и са направили пълни самопризнания

Coldplay аферата на годината: HR директорката най-накрая проговори за прегръдката с женения си шеф

Coldplay аферата на годината: HR директорката най-накрая проговори за прегръдката с женения си шеф

Свят Преди 4 часа

Кристин Кабот, 53-годишна майка на две деца, наруши мълчанието си в поредица от интервюта, публикувани в четвъртък — месеци след като 16-секундната ѝ публична проява на нежност на концерт на Coldplay с тогавашния ѝ шеф, главния изпълнителен директор на Astronomer Анди Байрън, предизвика бурна обществена реакция

Центърът на София под полицейска охрана тази вечер

Центърът на София под полицейска охрана тази вечер

България Преди 4 часа

Органите на реда ще наблюдават за евентуални провокатори

Росен Желязков връчи ценни дарове на лидерите на ЕС

Росен Желязков връчи ценни дарове на лидерите на ЕС

България Преди 5 часа

Министър-председателят увери, че правителството е предприело всички необходими мерки, за да осигури плавен, прозрачен и успешен преход към еврото

Кейт Мидълтън и принц Уилям показаха новата си коледна картичка

Кейт Мидълтън и принц Уилям показаха новата си коледна картичка

Любопитно Преди 5 часа

Кейт Мидълтън и принц Уилям публикуваха новата си семейна коледна снимка с трите си деца – Джордж, Шарлот и Луи, заснета през пролетта на 2025 г., с което продължиха дългогодишната си празнична традиция

"Най-малкото, което можеше да направи" - Джорджина споделя за предложението на Роналдо

"Най-малкото, което можеше да направи" - Джорджина споделя за предложението на Роналдо

Любопитно Преди 5 часа

Джорджина и Кристиано Роналдо обявиха годежа си след 9 години връзка и пет деца - новината беше съобщена от модела, която показа впечатляващия си годежен пръстен – огромен овално шлифован диамант, оценяван на над 6 милиона евро

В София: "Недосегаем съм. Ще те убия и няма да те лежа"

В София: "Недосегаем съм. Ще те убия и няма да те лежа"

България Преди 5 часа

Нападателят нанесъл на пострадалия телесна повреда

Селена Гомес разкри защо не си премахва „мустаците“

Селена Гомес разкри защо не си премахва „мустаците“

Любопитно Преди 5 часа

Селена Гомес отговори открито на неудобен въпрос за външния си вид, като обясни, че тъмната сянка над горната ѝ устна не е окосмяване, а мелазма, причинена от слънцето, и използва случая, за да говори за грижа за кожата, слънцезащита и самоприемане

Папа Лъв XIV смени кардинала в Ню Йорк

Папа Лъв XIV смени кардинала в Ню Йорк

Свят Преди 6 часа

Отстраняването на изтъкнатата фигура от американската църква се извършва на фона на мащабни рокади в католическото ръководство в страната

<p>&quot;Огнен пояс&quot;: Израел изпрати послание&nbsp;с удари в Ливан</p>

Израел нанесе въздушни удари в Ливан преди ключова среща за "Хизбула"

Свят Преди 6 часа

Ливанското правителство заяви, че армията цели разчистването на целия граничен район южно от река Литани