За една година сме свършили доста неща, но болничната помощ остана нереформирана, каза по време на отчетна пресконференция министърът на здравеопазването в оставка Десислава Атанасова.
Реформата в болничната помощ не се случи, защото големите промени стават с политически и съсловен консенсус, допълни Атанасова.
"Още когато заех поста казах, че няма време за големи реформи. Мисля, че системата остава стабилна, няма да има хаос от утре или лошо наследство след като си тръгна аз", продължи здравният министър в оставка.
За отчетния период Атанасова припомни редица нормативни промени- за лекарствата, за трансплантациите, за намаляване на цените на различни медикаменти, за промоция и превенция на заболяванията, за новите регистри, за нови болести, за чието лечение плаща Националната здравнооосигурителна каса, за новите медицински стандарти, специализацията на лекарите и др.
Основните приоритети на министерството през изминалата година бяха медицинските дейности, лекарствената политика и законодателството, заяви още Атанасова, цитирана от Агенция "Фокус".
Големите промени стават само и единствено с консенсус – обществен, политически и консенсус в съсловието, обясни министър Атанасова.
"Десетки нормативни актове бяха променени във всички сфери в сектора. Променихме и Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и взехме решение за нова организация по отношение на регистрирането на цените на лекарствените продукти.
Наредбата за цени и реимбурсиране. Създадохме условия с 2% да бъдат понижени надценките за търговците на едро и на дребно.
Създадохме Национален съвет за цени и реимбурсиране, който ще заработи от 1 април, като служебното правителство ще вземе решение за председателя и членовете на този съвет.
Безспорен успех е включването на 8 нови диагнози в Наредба 38 и през 2013 година това вече е факт.
>Успех е и промяната в Закона за здравето, с която от 1 юни 2012 беше забранено пушенето на обществени места", каза още Атанасова.
През тази година беше направен сериозен анализ на всички медицински стандарти, каза още министърът на здравеопазването в оставка.
"Един от големите ни успехи е концепцията за развитие и преструктуриране на болничната помощ, която се реализира с европейски средства. Към настоящи момент се осъществяват проекти за оборудване на лечебни заведения", обясни още Атанасова.
Огромен плюс е и въвеждането на диагностично-свързаните групи, каза Атанасова.
"През този 4-годишен период се закупи от Австралия системата за въвеждане на диагностично-свързаните групи, организира се обучение на обучители, болнични служители и се разработва методология за отчитане на глобални бюджети, което ще даде възможност системата на финансиране от клиничните пътеки, ще премине от диагностично-свързаните групи.
През 2013 година за първи път ще се финансират и 65 общински болници. На тях ще се плаща за дейност при обслужване на спешни случаи", посочи още Атанасова.
През 2012 година са били създадени и максимално облекчени условията за специализации, като процесът е бил обезпечен и финансово от спечелен проект.
Десислава Атанасова е четвъртият министър на здравеопазването през мандата на правителството на ГЕРБ. Тя заема поста в периода 21 март 2012 – 13 март 2013.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!