Бъдещето на мобилните плащания
Източник: netinfo

М оже би не подозирате, но в не толкова далечното бъдеще една голяма, а ако не и цялата част от вашите пари няма да съществуват като банкноти, а под формата на номер в банковата ви сметка, който е достъпен навсякъде. Вместо да си броите стотинките пред касата, ще “бъркате” през смартфона си във вашия виртуален портфейл. Това удобство е възможно и днес, като при това съществуват три начина за мобилни разплащания: m-commerce (използва мобилен браузър и онлайн портфейл), m-payments (използва мобилни приложения) и m-wallets (замества изцяло портфейла ви). И това не е всичко - можете да се възползвате и от други форми на плащане като сканиране на баркод, мобилни купони и самостоятелно касиране. 87% от жителите на Великобритания, които притежават банкови сметки се възползват от удобствата на мобилните плащания. В Азия 79% от същите не са убедени, че технологията е достатъчно сигурно, а 49% от жителите на Америка смятат пазаруването чрез смартфон за тромаво и неудобно. От друга страна, и на вас ви трябваше известно време да свикнете с първите ви чекове и кредитни/дебитни карти, нали?

 

Е, ще живеем ли до 2020 в свят, където парите не съществуват? Според доклада на Pew Research “The Future of Money” най-вероятно парите ще спрат да съществуват и до 2020 година “хората напълно ще са усвоили употребата на смарт-устройства за пазаруване, което почти ще елиминира необходимостта от банкноти и кредитни карти”. Трудно е да преценим за бъдещето цели 8 години напред, но напредъкът на технологиите в последните години драстично променя много аспекти на ежедневието ни и няма начин остаряващи вече прийоми като кредитни карти и е-търговията да не претърпят промени.

Разпространението на смартфоните и други портативни устройства е толкова широко, че в САЩ 50% от всички мобилни телефони са смартфони. С нарастването на потреблението е логично и мобилните разплащания да започнат да навлизат все по-широко. От двете графики можете да проверите колко много е нарастнала употребата на мобилни разплащания и виртуални портфейли (в случая Google Wallet) през последните две години.

 

Графика на мобилните плащания

Фиг. 1 - Графика на мобилните плащания

 

Съпоставка на мобилните плащания и Google Wallet

Фиг. 2 - Съпоставка на мобилните плащания и Google Wallet

 

Технологии и услуги

Технологичната “екосистема” на мобилните плащания е доста комплексна – вариантите започват с прости SMS съобщения, преминават през мобилни приложения и достигат вратите на бъдещето с навлизането на Near Field Communication. NFC предлага сигурност, бързина и простота, но е доста скъпа, защото цялата екосистема на разплащанията трябва да се ъпгрейдне до новия стандарт. Компании като Presence и Flomio предлагат прости NFC предложения - мобилни услуги, които позволяват интеграция със Stripe и могат да се настроят за броени минути. Visa пък ще пуснат V.me в Европа през есента и си партнират със Samsung, за да пробият на Олимпийските игри в Лондон.

 

Други компании като Starbucks, например, заложиха на елементарни мобилни приложения – това на веригата кафенета представлява предплатен акаунт, свързан с вашата Starbucks карта и работи чрез сканиране на код. Може да не изглежда иновативно, но една от четири транзакции се извършва чрез мобилен телефон, което се равнява на 26 милиона транзакции и над сто милиона долара през изминалата година, реализирани чрез приложението на Starbucks.

 

Друга компания, развиваща мобилните плащания, е TGI Fridays, които създадоха услугата TabbedOut – тя ви позволява да синхронизирате телефона си с терминалите им, да разглеждате менютата, да поръчвате и да си платите само през телефона.

 

А къде са големите играчи като Apple в цялата обстановка? Те вече кандидатстваха за патенти, с които могат да изградят завършена система, включваща мобилен маркетинг, плащания и търговия. Потенциалът им за печалба е огромен – те могат да спечелят милиарди долари само от 10% комисионна върху продажбата на билети за кино, например. Nokia пък изтеглиха услугите си за мобилно разплащане от Индия, за да се концентрират над производството на мобилни телефони. 

 

Nokia Money

 

Каква е обстановката в България? На родна почва мобилни плащания развиват ePay.bg, които предлагат плащане на битови сметки и услуги през банкомати и мобилни телефони.

 

Иноватори

Сред големите играчи има и по-малки, чийто подход е по-различен и достъпен. Zoosh се опитват да доставят всички екстри на NFC за устройства, които нямат чипове, но притежават говорител и микрофон. Технологията за сигурни мобилни разплащания работи с ултразвук. Geode пък съхранява номера от банкови карти, подсигурява ги с биометрични данни и ги разчита с универсален скенер. Уникалната услуга Square предлага малко като размер устройство, което се прикача към iPhone през жака за слушалки и ви позволява да приемате разплащания с кредитни карти. В момента тази услуга обработва 5 милиарда долара годишно, докато PayPal обработват 7 милиарда долара мобилни разплащания. Това прави успехът на Square, която е сравнително малка компания, наистина изумителен.

 

Разплащане с iPhone и NFC

 

Струват ли си мобилните плащания?

Всичко това е много хубаво, но заслужават ли си мобилните плащания всички досадни стъпки по инсталиране на приложения, въвеждане на данни и кодове – трудно е да продадеш нещо подобно на хора, свикнали с удобствата на кредитната карта. Кои са предимствата на мобилните плащания?

 

1. Гъвкавост и рационалност – всичките ви кредитни и дебитни карти на едно място. Можете да купите и чак след това да изберете метода на плащане.

 

2. Интерактивност – Персонален Финансов Мениджмънт е услуга, която използва данните за вашите сметки и карти и ви дава предложения, съобразени с тях. Плащането тогава става логичен, а не емоционален процес.

 

3. Реалновремеви контрол над ситуацията – когато залагате на търгове, имате шанс веднага да отреагирате и да предложите най-добрата сума.

 

Статията е базирана на материал от ideaengineers.com

 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 53 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 1 час

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 3 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 4 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет