5 необичайни технологии и стартъпа от Webit 2019
Източник: Thinkstock

Т върде често думата "технологии" се свързва с потребителската електроника, интернет и мобилните приложения. Светът на технологиите обаче е доста по-голям и има много повече интересни и необичайни проекти и разработки. По време на Webit 2019 в София участваха над 100 стартиращи компании от целия свят, които представяха своите идеи. Някои от тях са доста необикновени, но с голям потенциал.

Ето какво да не пропускате на най-големия технологичен фестивал у нас

Една от тях е Biomyc. Това е стартираща българска компания, която разработва натурални, биоразградими материали. Те могат да се използват за защита на товари при транспортиране например. Също така има възможност да се използват като топлоизолоция, както и в мебели и други предмети.

Airbus гледа към бъдеще с електрически самолети

Един от материалите на Biomyc например се създава от слама и плесен или гъбички. В зависимост от консистенцията на елементите се постигат различни свойства на материала. Една от целите на Biomyc е този материал постепенно да се използва като алтернатива на стиропора, като за разлика от него е напълно екологичен и биоразградим. Компанията вече има и клиенти, като работи и по набиране на финансиране за първата си фабрика, за да може да произвежда в по-голям обем.

Здраве да е

Здравето също е важна част от света на технологиите. А твърде много хора имат сериозни здравословни проблеми или дори загиват заради неправилно направени сърдечни кардиограми. Холандската компания ECG-Excellence иска да промени това. Тя е разработила софтуер, който може да се добави към практически всеки модерен апарат за кардиограми и с помощта на камера намира и указва точните места, където да се поставят електродите. Дори минимално отклонение от правилните позиции може да изкриви резултатите и да доведе до погрешна диагноза.

Затова кардиолозите използват само половината от потенциала на технологията - следят ритъма, защото нямат доверие на останалата информация от вълните. Затова често лекарите чакат пациентът да се върне с още симптоми.

С помощта на технологията на компанията и 3D камерата, електродите винаги се поставят на правилното място. Това позволява на лекарите да имат много по-прецизни кардиограми и много по-рано да откриват потенциални заболявания и да предвиждат инфаркти много преди те да се случат. Компанията може да събира данните от кардиограмите, като с помощта на машинно обучение и изкуствен интелект да диагностицира резултатите в продължение на години и да дава допълнителни съвети и насоки на пациентите и лекарите. Разработката може да се използва и за помощ при корекция на аритмия, като е точна в 96% от случаите спрямо 50% при лекарите.

В момента технологията е в процес на клинична валидация, която трябва да завърши до две години. Тя се тества в болници в САЩ и Европа.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ WEBIT.FESTIVAL 2019 В НАШАТА ГАЛЕРИЯ

Повече наздравици

Умните технологии навлизат и в баровете. Естонската компания Yanu има робот-барман, който може да извършва цялата работа по приготвянето и сервирането на напитките.

Yanu може да се зареди с 50 бутилки, като предварително в него да се въведат рецепти за различни коктейли, цени и т.н. Роботът може самостоятелно да приготвя и сипва заявените напитки, като е способен да сервира 150 напитки за час. За сравнение, четирима бармани могат да сервират около 80 напитки на час.

Създател на Yanu е Алан Адоян, който преди това е имал бар. Той казва, че историите, които гледаме по филмите как главният герой си говори и споделя с бармана, са мит. Специално в клубовете единствената комуникация с бармана е да му викаш къде е поръчката, шегува се Адоян.

Още от Webit Festival 2019 в София

Все пак Yanu има и чат бот за тези, които искат да водят някаква комуникация. Роботът паралелно се справя и със получаването на заявки за питиета и плащанията. Това може да става през мобилно приложение или директно чрез няколко сензорни дисплея при самия робот.

Оползотворяване на рекламното време

Дебатът доколко телевизионните реклами са вредни за децата винаги ще е доста разгорещен. Индийската компания Cerebroz Edutree има интересно решение за родителите, които са против децата им да гледат реклами. Тя предлага устройство и софтуер с изкуствен интелект, които се свързват с телевизора и анализират гледания в момента канал.

Когато засече, че започват реклами, системата прекъсва канала и го заменя с кратки образователни клипове. Те могат да са на най-различни теми, като с абонамент има достъп до увеличаващ се каталог от съдържание. То се подготвя от специалисти, като е съобразено с краткото време на рекламите.

Атрактивно образование

Стандартните методи за образование вече изостават спрямо модерните интереси и възприятия на все повече деца. Австрийската компания Areeka работи по приложение с добавена реалност, което прави уроците и обучението по-интерактивно и атрактивно.

Виртуалните уроци може да се съчетават с реални обекти и предмети. Книжка за пътна безопасност например, може да се сканира с приложението и то изобразява виртуални знаци и въпроси. При правилен отговор дава виртуални награди като игра, а при грешен, дава допълнителни разяснения.

Areeka вече се използва в 50 училища в Австрия, Швейцария и Германия. Освен това приложението може да бъде изтеглено и използвано и от всеки ученик, като има онлайн каталог с различни уроци и съдържание. За сега, те са предимно на германски, като компанията вече гледа към разразстване в нови пазари.

Истинският „Железен човек“ полетя в София (ВИДЕО)

По-бързо строителство

Строителната индустрия изисква все по-голяма скорост и прецизност на строежите. Норвежката компания Rebartek има интересно решение, което значително ускорява плетенето на арматура.

Един от популярните методи е арматурата да се оплита на място при строежа от строителите. Алтернатива е определени конструкции, например клетка за носещи колони, да се поръчва оплетена предварително и да се доставя готова. И в двата варианта това отнема време и е труден процес.

Rebartek улеснява и ускорява процеса чрез специален софтуер, който програмира индустриални роботи автоматично да плетат арматура. Това става с 95% по-бързо от стандартните методи и излиза значително по-евтино. Освен това роботите позволяват оплитането на по-сложни конструкции за различни проекти и цели, като може да се създават и индивидуални, поръчкови решения.

Компанията цели да автоматизира процеса, като да създаде онлайн портал, през който клиентите да могат да поръчват желаната арматура, да следят за статуса на поръчката и всичко да става много по-бързо и лесно. В дългосрочен план Rebartek иска да създаде повече фабрики, които са са свързани помежду си и да се управляват онлайн.

Бъдещето е тук: Как мъж живее с роботизирана ръка (ВИДЕО)

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 1 час

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 1 час

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 2 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 2 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 3 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 3 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 3 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 4 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 5 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране