19

С ъбитията около оспорваната хималайска граница между Индия и Китай ескалираха, въпреки че международните наблюдатели се надяваха споровете между тези две огромни държави да отшумят.

Сражение между Индия и Китай, десетки загинали

След седмици на кавги и сбивания между войници в различни части на дългата над 3000 км. граница, стотици индийски и китайски войници влязоха в смъртоносен сблъсък в района Ладах. Индийските власти съобщиха първоначално за трима убити от тяхна страна, но броят нарасна на 20 през нощта на 16 срещу 17-ти юни. За първи път от 1975 индийски войници са убити в граничната зона с Китай. Военни официални лица в Пекин признаха за сблъсъка и че има ранени китайски войници, без да съобщават техния брой. Индийската преса посочва 43 загинали и ранени.

Китайските войски са пресекли границата на няколко километра навътре в индийска територия в Ладах. По-точно, те навлизат в долината на река Галван, към която претенции имат и двете държави, и от там може да се наблюдава стратегическия път, който Индия изгражда.

Защо Индия и Китай струпват армия на границата си

Отвъд новинарския поток, детайлите около събитията продължават да бъдат смътни предвид отдалечеността на района и липсата на независими източници, различни от военните. Стръмните планински склонове на граничната зона между Китай и Индия, са виждали няколко пъти ескалация през последните десетилетия. Последните ръстове на напрежения бяха охлаждани с отстъпки между Ню Делхи и Пекин, които като цяло предпочитат инструментите на дипломацията. Двете държави са ядрени сили и са двете най-населени страни в света. Всеки спор между тях има последствия не само в Азия, но и като цяло за международните отношения, тъй като Китай и Индия разполагат с низ от съюзници, включително в Европа.

Три ядрени държави, ще има ли война

Но провокациите не спират. Този месец китайската армия извърши учение, по време на което хиляди войници се придвижиха от централната провинция Хубей към отдалечените хималайски райони. Учението, което беше широко популяризирано от китайските медии, е с цел изпращане на съобщение към Индия. Видеокадрите показват способността на китайската армия да се справя с тежките климатични условия в Хималаите в израз на увереност, че Китай ще защитава претенциите си на всяка цена.

Какво ще се случи при ядрена война между Индия и Пакистан

Събитията от тази седмица бележат край на почти пет десетилетия спорове, които не стигнаха до кръвопролитие. Навлизането на китайски войски в индийска територия е рязка ескалация и реално те окупират част от долината на река Галван. Според международните анализатори, отношенията между Индия и Китай няма да се върнат към старите норми, а ще се превърнат в постоянно съперничество, което е начало на по-дълбока криза. Тази криза има потенциал да засегне целия регион.

Как Индия може да започне война, от която никой няма нужда

Междувременно, китайският лидер Си Дзинпин продължава агресивната си политика не само към Индия, но и към Тайван и Хонконг. Събитията са свързани и според анализатори, Пекин прилага много по-тежка политика навън, откогато и да е било преди Си. Всъщност от 2012 насам, китайската дипломация често се свързва с извършване на натиск на терен – както с икономически, така и с военни и идеологически средства. Отношението на Китай към Хималаите и убеждението, че този регион принадлежи на Пекин, предизвика силни геополитически трусове. Неслучайно коментатори обръщат внимание на цялостната картина – Китай разгръща влиянието си върху различни райони едновременно, от Южнокитайско море до граничната зона с Индия.

Днес Китай трябва да вземе решение дали ще поеме по пътя на велика сила, която разполага с икономическа мощ, но с риска да срещне сериозен отпор не само от САЩ, но и от съседни държави. Така например, Сингапурският премиер открито предупреждава за засилването на Пекин. Виетнам гледа с недоверие на китайските амбиции в Лаос, където беше построена военна база. Тайван – трънът в очите на Си Дзинпин и лидерите преди него – става все по-видим, въпреки усилията на Китай страната да бъде игнорирана.

Изчезналите 54 - вече 40 години в безизвестност

Индия е една от страните, които имат желанието и възможността да отговори на китайските амбиции. Икономическото и политическо настъпление на Пекин са проблем за целите на Делхи в индийските зони на влияние – от Пакистан, Непал и Бутан до Бангладеш и Шри Ланка. Индия е критик на инициативата „Един пояс, един път“, а китайските кораби в Индийския океан са разглеждани като провокация. В резултат, въпреки критиките на Вашингтон към националистическата доктрина на Нарендра Моди, Индия се сближава със САЩ – през февруари Делхи подписа оръжейна сделка за 3,5 милиарда долара. Индия намира все повече общи теми и с Виетнам.

Индия арестува розов пакистански гълъб

За индийския лидер обаче опциите са ограничени. Няма съмнение, че това, което се случи в долината на Галван представлява най-големият тест за правителството на Моди до този момент. Той е разглеждан като непоколебим, а образът му беше подсилен от извършването на удари по пакистански цели през 2016 и 2019 в оспорвания района Кашмир. Обществените нагласи в Индия са силно критични към Китай в момента заради пандемията от Covid-19 – пограничните сблъсъци само задълбочават кризата. Ако дори намекне да отстъпи от територията, която в момента Китай е окупирал, това би имало разрушаващ ефект за Моди у дома.

Пакистан: При нас има само един индийски пилот

Желанието на Пекин да разбие сегашния установен ред в международните отношения, притеснява редица държави и се очаква отпор с последици върху глобалната икономика. В момента много зависи от това, което Пекин се надява да спечели. В добрия случай, ако Си Дзинпин просто се стреми да унижи Индия и да я предупреди да спре със задълбочаване на връзките с опоненти на Китай, той може да нареди на войските си да се оттеглят. Но ако той иска да преначертае границата и да изпрати съобщение на други лидери - в Тайван, Япония, Югоизточна Азия или другаде, - че Китай е решен да вземе каквото поиска - тогава деескалирането на ситуацията ще бъде много трудно за Индия и партньорите ѝ.

Коментари 19
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

19 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Обещавал, че повече няма да я бие: Доживотен затвор за Абил, убил приятелката си</p>

Обещавал, че повече няма да я бие: Доживотен затвор за мъж, убил приятелката си

България Преди 51 минути

Абил живеел с 14 години по-възрастната от него Силвия в село Черноглавци

<p>Илиана Кирилова:&nbsp;Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт</p>

Градският прокурор на София: Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт

България Преди 1 час

Прокуратурата определя сегашния като "прибързан"

Дрейк изтри свое парче с генериран от изкуствен интелект глас на Тупак

Дрейк изтри свое парче с генериран от изкуствен интелект глас на Тупак

Любопитно Преди 1 час

В песента е използван и генерираният от изкуствен интелект глас на известния рапър Снуп Дог

ц

Забраниха тротинетките на пешеходни зони в Сливен

България Преди 2 часа

Максимално допустимата скорост за движение в града е намалена на 20 км/ч

Лео

Разходка във времето - звезди, позиращи с младото си "Аз"

Любопитно Преди 2 часа

Подобна съпоставка винаги е вълнуваща

Разкриха тайните на историческия меч, наречен "Екскалибур"

Разкриха тайните на историческия меч, наречен "Екскалибур"

Любопитно Преди 2 часа

Датировката на меча означава, че той е първият от ислямската епоха, открит във Валенсия

Засилени проверки преди Великден: За какво следи БАБХ

Засилени проверки преди Великден: За какво следи БАБХ

Пари Преди 2 часа

До момента са инспектирани над 2000 обекта

<p>&quot;През целия си живот съм била влюбена в момичета, но просто не го разбирах&quot;</p>

„Влюбена в момичетата през целия си живот": Били Айлиш разкри сексуалността си

Любопитно Преди 2 часа

Досега Били Айлиш се е срещала публично само с мъже

Политическите реакции след отстраняването на Росен Желязков

Политическите реакции след отстраняването на Росен Желязков

България Преди 3 часа

Решението за това беше подкрепено от 129 народни представители

Странни и необясними: 8 интересни момента от историята на света

Странни и необясними: 8 интересни момента от историята на света

Свят Преди 3 часа

Вижте най-интересните моменти от 14 милиарда години история на нашата планета

Иван Таков остава председател на групата на БСП в СОС

Иван Таков остава председател на групата на БСП в СОС

България Преди 3 часа

Така съветниците отхвърлиха препоръката на Градския съвет на БСП той да бъде заменен от Диана Тонова

к

Напрежение в СОС: Изключват съветника, хванат да шофира под въздействието на алкохол, от всички комисии

България Преди 3 часа

Защо от ГЕРБ-СДС искат оставки в СОС четете в следващите редове

.

Странната история на дупка от плъх, превърнала се в забележителност

Свят Преди 3 часа

Една двойка дори си каза "Да" пред отпечатъка от плъх

Катастрофа затвори пътя София - Варна, има пострадал

Катастрофа затвори пътя София - Варна, има пострадал

България Преди 3 часа

Ударили са се лек и товарен автомобил