Бангладеш се превръща в магнит за терористи
Бангладеш се превръща в безопасно убежище за терористи, обучавани в Пакистан   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Засиленото наблюдение над фундаменталистите в Пакистан ги кара да търсят нови скривалища за обучение на терористи, съобщава британският в. "Индипендънт".

Според експерти по сигурността Бангладеш се превръща в безопасно убежище за терористи и екстремистите, обучавани в южноазиатската страна, може да станат сериозна заплаха за Великобритания.

Нарастващ брой родени в Обединеното кралство фундаменталисти пътуват до Бангладеш (бивш Източен Пакистан) за джихадистко обучение, което принудило правителството в Дака да събира база данни за придвижването на заподозрени терористи.

Британските служби за сигурност също насочват вниманието си към страната, опасявайки се, че тя може да стане магнит за потенциалните терористи, след като силите за сигурност в Пакистан са затегнали контрола.

Смята се, че над 4000 британски мюсюлмани са пътували до Пакистан и Афганистан за военно обучение. Източници от разузнаването на Бангладеш признават пред вестника, че имат желание да следят заподозрените екстремисти, но технологичните средства, с които разполагат, са ограничени.

Според един от анонимните източници страната се опитва да създаде система за мониторинг на потенциални терористи, пристигащи със самолет, и да затегне контрола на границите. Той разкрива, че хълмовете Читагонг на юг и районите по индийската граница на изток, включително хълмовете около град Силхет, в който живеят много британски поданици, се разследват като възможни бази за джихадистки тренировъчни лагери.

Британски източници от службите за сигурност потвърдиха, че са засилили наблюдението на Бангладеш, след като засекли резки пикове в пътуванията до страната, съвпадащи с осуетени терористични заговори в Обединеното кралство.

Например когато 12 заподозрени били арестувани в Северозападна Англия през април, трафикът към Пакистан бил най-интензивен. Освен това било установено, че британските мюсюлмани, пътуващи до Бангладеш, често имат връзки с Азия и пристигат през трети страни, като Южна Африка и Шри Ланка.

Бангладеш създаде съвместни антирерористични групи с Великобритания, както и със САЩ, след визитата в страната на британската министърка на вътрешните работи Джаки Смит през април 2008 г.

Полицията засили мерките за сигурност в столицата в началото на месеца, след като британското посолство стана една от четирите дипломатически мисии, получили заплахи от групировка, наричаща се "Джемаа исламия ал Кайда".

Ръководителят на базираната във Великобритания благотворителна организация "Зелен полумесец" бе арестуван в Бангладеш този месец, след като оборудване за направа на бомби бе открито в училище, управлявано от организацията.

Файсал Мостафа, 45-годишен британец от бенгалски произход, получи условна присъда миналата година, след като се качи на самолет с пистолет в куфара, припомня изданието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Крадците стават все по-изобретателни: Как да защитим дома си

Крадците стават все по-изобретателни: Как да защитим дома си

България Преди 1 час

За година в София са разкрити 50% повече домови кражби

За да се улесни гласуването: ЦИК обмисля в кои секции ще бъдат поставени по две машини

За да се улесни гласуването: ЦИК обмисля в кои секции ще бъдат поставени по две машини

Над 60 хиляди са вече подадените заявления за гласуване извън страната

"Без крале": Най-малко 8 млн. се включиха в протестите срещу Тръмп в САЩ

"Без крале": Най-малко 8 млн. се включиха в протестите срещу Тръмп в САЩ

Свят Преди 2 часа

Движението "Без крале" обяви, че е имало повече от 3300 демонстрации във всички 50 (американски) щата

Арести в Монтанско заради подозрения за купуване на гласове

Арести в Монтанско заради подозрения за купуване на гласове

Полицейските действия за гарантиране честността на предстоящия вот в региона продължават

Серия от експлозии разтърсиха Техеран

Серия от експлозии разтърсиха Техеран

Свят Преди 3 часа

Все още не е ясно какви точно цели са били поразени в столицата на Иран

Свалиха дрон в близост до дома на лидера на управляващата партия в Иракски Кюрдистан

Свалиха дрон в близост до дома на лидера на управляващата партия в Иракски Кюрдистан

Свят Преди 4 часа

САЩ междувременно осъдиха сходна атака, извършена срещу резиденцията на президента на кюрдския автономен регион в Ирак

Aвтобус с израелски туристи катастрофира във Франция, загина момиче

Aвтобус с израелски туристи катастрофира във Франция, загина момиче

Свят Преди 4 часа

Злополуката е станала малко след полунощ в курорта Белвил във Френските Алпи

Мъж почина след сбиване в Слънчев бряг

Мъж почина след сбиване в Слънчев бряг

България Преди 4 часа

Задържани са петима

Гюров: Членството ни в НАТО е най-сериозната гаранция за националната ни сигурност

Гюров: Членството ни в НАТО е най-сериозната гаранция за националната ни сигурност

България Преди 4 часа

"В несигурен свят съюзниците са ключови за стабилността и независимостта", посочи премиерът

<p>ППС с предупреждение към планинарите</p>

Внимание, туристи! Лоши са условията в планините, има опасност от лавини

България Преди 5 часа

Температурите са от минус 6 до минус 3 градуса

Блъснаха полицай, докато извършва проверка на пътя край Белица

Блъснаха полицай, докато извършва проверка на пътя край Белица

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал в събота, малко след полунощ, на входа на града

Ескалация в Залива: Иран атакува Кувейт, ОАЕ и Бахрейн

Ескалация в Залива: Иран атакува Кувейт, ОАЕ и Бахрейн

Свят Преди 5 часа

Противовъздушните системи са прехванали ракети и дронове, има ранени и щети по индустриални обекти