Брекзит? Да, г-жо премиер!
Източник: ЕПА/ БГНЕС
31

И ма две популярни представи за политиката, които идват от британската телевизия. Едната представа се свързва с драматичния сериал Къща от карти; според нея политиците са зли гении, които се борят помежду си с внимателно обмислена стратегия, дългосрочни планове и макиавелистка хитрост.

Другата представа, която за добро или лошо е много по-близо до реалността, идва от комедията Да, г-н премиер. Там политиката е в ръцете на несменяеми бюрократи, които манипулират неадекватните министри, зариват ги с тонове бумащина, правят ги на глупаци и неусетно ги насочват към “правилните” решения.

Всеки сам може да прецени кой от двата сериала е по-подходящото упътване за разбирането на Брекзит. Когато миналия декември Тереза Мей подписа “възпиращото споразумение”, според което никаква твърда граница няма да има между Северна Ирландия и Република Ирландия, независимо какво се случи със сделката за Брекзит, (т.е. цяла Великобритания ще остане в митническия съюз докато не се разреши ирландския казус), аз поне се сетих за първия епизод на "Да, г-н премиер". В него военен съветник (когото чиновниците недолюбват) пита премиера: 
- Вярвате ли в ядреното възпиране?
- Да!
- Защо?
- Защото… възпира?!
- Кого?
- Ъъъ, руснаците, да не ни нападнат.
- Защо?
- Ами… те знаят, че ако ни нападнат, аз ще натисна копчето...
- Но готов ли сте да натиснете копчето на ракетите?
- Ами да, ако нападнат Западна Европа, в краен случай, мисля че съм готов…
- Но ако те нападнат Западна Европа, вие ще имате само 12 часа да решите, така че “крайният случай” е също така и първи отговор. 
- Така ли???
- Спокойно, те няма да завладеят цяла Западна Европа. Все пак едва контролират Афганистан. Ако се опитат да сторят нещо, ще бъде “тактиката на салама”. 
- Тактика на салама??
- Значи да режат парче по парче. Например, ако източногерманската полиция нахлуе в Западен Берлин. Тогава ще натиснете ли копчето?
- Ъъъ…
- Ако след нея влезе източногерманската армия? Ще го натиснете ли?

- Ако източногерманските войници бъдат сменени от руски и те завладеят цяла Западна Германия, ще натиснете ли копчето?
- Не знам, трябва да помисля...
- Но вие ще имате само 12 часа. Ако руснаците завладеят Западна Европа и настъпят през Ламанша? Това счита ли се за краен случай?
- Не… ядрената програма е за да ни защитава, не за да се самоубием с нея!
- Тогава защо не я отмените и не инвестирате спестените 50 милиарда в конвенционална армия, щом така или иначе не бихте натиснали копчето?
- Бих, ако не ми оставят друг избор...
- Но те никога няма да ви поставя в ситуация, в която нямате друг избор. Ще се придържат към саламената тактика, забравихте ли?

Абсолютно същото е с Брекзит. Представете си, че излизането без сделка е “ядрената опция”. Когато Тереза Мей заяви “По-добре никаква сделка, отколкото лоша сделка”, всички нормални хора знаеха, че това е блъф и тя не е готова да “натисне копчето”. Защото Мей е била участник в кампанията за оставане и е начело на администрация, в която всичките й съветници са твърдо “оставащи”.

За нея няма по-лоша сделка от “твърдия Брекзит”.

Дори подборът й на думи я издаваше: “Нека превърнем Брекзит в успех!” повтаряше непрекъснато тя, с което даваше да се разбере, че Брекзит сам по себе си е провал според нея и че следователно, тя най-много се страхува да остане без сделка. С подписването на “ирландското възпиращо споразумение” Мей отиде цяла крачка по-далеч от героя в Да, г-н премиер.

С него стана полуофициално ясно, че тя няма смелост да прибегне до твърд Брекзит, защото твърд Брекзит ще означава, разбира се, граница с Ирландия. От онзи момент насам, Брюксел използва успешно тактиката на салама - настъпва все повече, позволява си все повече претенции и капризи, докато накрая не склони Мей към унизителната сделка от миналата седмица.

Според случайно изтекъл документ, който предизвика възмущение в Англия, в брюкселските институции наричат тази сделка “подходът на плувния басейн”. Според този подход, Британия и Северна Ирландия трябва да се позиционират в двата края на един “басейн”, като Северна Ирландия е в дълбокия край (едновременно в митническия съюз и под регулациите на единния пазар), а Британия е в по-плиткия край (защото тя ще бъде само в митническия съюз). Разбира се, това ще завърже ръцете на британците да сключват търговски сделки с други държави и ще ги подчини на условия за “добросъвестна конкуренция”, при които Лондон няма да може да налага по-привлекателен данъчен и регулативен режим, за да привлича инвеститори. Една от помощниците на Мишел Барние дори казала на среща с европейските посланици, че това временно и извънредно решение трябва постепенно да се превърне в основа за дългосрочните отношения между двете страни.

Доминик Рааб, секретарят за Брекзит, подаде оставка след заседанието на кабинета в сряда. Той само преди няколко месеца дойде на този пост, за да смени Дейвид Дейвис, който от своя страна напусна заради “Чекърс сделката”. Това е достатъчно ясен знак, че настоящата сделка е още по-неблагоприятна. Фракцията на крайните брекзитъри вече бие тревога. Джейкъб Рийс-Мог, който дори след “Чекърс” продължаваше да декларира лоялност към премиера, заяви че сваля доверието си и иска оставката на Мей. Двадесет и две писма вече са официално постъпили в “Комитет 1922”, от общо  четиридесет и осем нужни за активиране на вот на недоверие. Неофициалният брой сигурно е по-голям, но няма как да знаем преди понеделник.

Тереза Мей се намира в патова ситуация. От една страна, противниците й нямат достатъчно гласове, за да я свалят. От друга обаче, тя няма достатъчно, за да се одобри сделката й. Тъй като договорените от нея условия са обективно по-лоши от членството в ЕС, срещу сделката се оформя необичайна коалиция от крайни брекзитъри и крайни римейнъри - и онези желаещи излизане, и онези които искат оставане в ЕС, намират тази средна опция за най-лошата възможна. Може премиерът да потърси подкрепа от опозицията, което обаче ще бъде много трудно, а последствията потенциално разрушителни. Говори се, че Мей се надява да прокара сделката след повторно гласуване. Хипотезата е, че след като не мине първия път, финансовите пазари ще реагират остро, паундът ще пострада и така на следващата седмица депутатите ще се почувстват притиснати да одобрят. 

Какво ще стане ако и тогава не приемат?

Напоследък се възражда идеята за втори референдум. Ако Мей не успее в парламента, нищо чудно да прибегне до този вариант. Тогава британците, изморени и изплашени от неспособността на правителството да изпълни Брекзит, също ще бъдат притиснати да изберат безопасната опция, която и да е тя (зависи как е поставен въпросът). 

Разбира се, всичко това все още има и винаги ще има алтернатива; алтернативата е твърд Брекзит, но това ни връща обратно на въпроса за натискането на копчето. Има ли някой, който e поне евентуално готов да го натисне? Не? Саламът продължава да се реже...

Как Тереза Мей погребва Брекзит

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 31
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

31 коментара
 
- Сащо, ти защо не ме взимаш никъде със себе си? - Вземам те! - Къде... Нито на кафе, нито на кино, нито на гости?…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Франция ще посредничи за деескалация на конфликта между "Хизбула" и Израел

Франция ще посредничи за деескалация на конфликта между "Хизбула" и Израел

Свят Преди 6 часа

Министърът на външните работи на Франция Стефан Сежурне пристигна в Ливан днес

<p>Френският правосъден министър призова за борба с организираната престъпност</p>

Мафията е активна: Френският правосъден министър призова за борба с организираната престъпност

Свят Преди 6 часа

Основната цел на министърa е с новите мерки да се пребори с трафика на наркотици

Израел увери САЩ, че няма да нахлуе в Рафах

Израел увери САЩ, че няма да нахлуе в Рафах

Свят Преди 8 часа

Вашингтон бе обявил, че не би подкрепил израелска операция в град Рафах без съответен надежден хуманитарен план

Нейнски: ЕС ни даде свобода, той е възможност за лични постижения

Нейнски: ЕС ни даде свобода, той е възможност за лични постижения

България Преди 8 часа

Политологът от „Галъп интернешънъл“ Първан Симеонов посочи, че алиансът представлява идентичност, принадлежност и възможности

<p>Ситуацията на фронта в Източна Украйна се влошава</p>

Олександър Сирски: Ситуацията на фронта в Източна Украйна се влошава

Свят Преди 8 часа

По думите на Сирски има признаци, че Русия се готви за настъпление в северната част на страната

<p>Принц Хари готви пътуване до Великобритания, ето защо</p>

Принц Хари на визита във Великобритания заради игрите "Инвиктус"

Любопитно Преди 9 часа

Последното посещение на Хари беше през февруари т.г., когато той пристигна за среща с баща си

Джорджа Мелони се кандидатира за евродепутат

Джорджа Мелони се кандидатира за евродепутат

Свят Преди 10 часа

При издигането си на власт Мелони като лидер на „Братята на Италия“, често осъждаше ЕС

Лодка с мигранти потъна в Егейско море, има жертва

Лодка с мигранти потъна в Егейско море, има жертва

Свят Преди 10 часа

Тази година Гърция изпитва засилен миграционен натиск

<p>Василев отговори на лидера на ГЕРБ: Той&nbsp;не е в положение да поставя условия</p>

Асен Василев: Борисов не е в положение да поставя условия

България Преди 11 часа

Съпредседателят на ПП заяви, че първото нещо, на което Борисов трябва да отговори, е дали ще се "откачи" от зависимостите от Пеевски

Преговори за примирие в ивицата Газа започват в Кайро

Преговори за примирие в ивицата Газа започват в Кайро

Свят Преди 11 часа

Западни страни, включително и най-близкият съюзник на Тел Авив - САЩ, призоваха Израел да се въздържа от атаки срещу граничния град

<p>Берачи на гъби и горски плодове&nbsp;подготвят&nbsp;протест в София (ВИДЕО)</p>

Берачи на гъби и горски плодове подготвят протест в София

България Преди 11 часа

Какво предизвика недоволството на този сектор?

<p>Карлос Насар подобри световен рекорд, но няма да бъде признат, ето защо&nbsp;(ВИДЕО)</p>

Карлос Насар подобри световен рекорд, но няма да бъде признат

България Преди 11 часа

Със своите постижения 19-годишният Насар помогна на своя отбор Хайнсхайм да се изкачи в Първа Бундеслига

Електрически високоскоростен влак ще свързва Лас Вегас и Лос Анджелис

Електрически високоскоростен влак ще свързва Лас Вегас и Лос Анджелис

Свят Преди 12 часа

Високоскоростните влакове ще съкратят четиричасовото пътуване през пустинята Мохаве

<p>Песков отправи остро предупреждение към Запада&nbsp;</p>

Кремъл: Руските активи не трябва да бъдат докосвани, ще има суров отговор на тази кражба

Свят Преди 12 часа

След началото на руската инвазия в Украйна ЕС и други страни замразиха активи на РЦБ

<p>Обстрел в контролираните от Русия части на Запорожка област, има жертви&nbsp;</p>

Украински обстрел в контролираните от Русия части на Запорожка област, има жертви

Свят Преди 12 часа

Това съобщи в канала си в „Телеграм“ губернаторът на руската Пензенска област Олег Мелниченко