Излезе и втори запис на подслушан разговор, уличаващ турския премиер Реджеп Тайип Ердоган
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В "ЮТюб" се появи втори аудиозапис на, както се твърди, турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, който този път съветвал сина си да не приема някаква сума пари, предлагана в бизнес сделка, а да изчака да му предложат повече, предаде Ройтерс. 

Подобен запис бе разпространен в понеделник. Твърди се, че на него премиерът казва на сина си Билял

как да се отърве от големи суми пари – десетки мииони евро, след започнало разследване за корупция. 

Ердоган заяви, че записът е изфабрикуван и обвини за това политическите си противници. 

Ройтерс отбелязва, че не може да установи истинността нито на първия, нито на втория запис и цитира изявление на висш правителствен служител, че ще бъде направена проверка дали записите са фалшиви и че за момента не се предвижда да бъде направено изявление. 

Записите излязоха дни след началото на официалната кампания

на управляващата Партия на справедливостта и развитието за местните избори, които са в края на март. 

В понеделник канцеларията на Ердоган разпространи изявление, че първият запис е монтаж. 

Записите са потенциално най-дискредитиращите твърдения в скандала за корупция, избухнал на 17 декември с арестуването на бизнесмени, близки до Ердоган, и на синовете на трима министри.

Вторият аудиозапис, който се твърди, че е на турския премиер Ердоган, бе качен вчера от потребител с псевдоним "Харамзаделер". "Не ги вземай. Каквото ни е обещал, той трябва да донесе това. Ако той не донесе онова, няма нужда", казва гласът на записа. "Другите носят. Защото той не може да донесе? Какво си мислят те, че е този бизнес? Но не се безпокой, те лесно ще ни паднат."

Турски вицепремиер каза днес пред репортери, че записите са фабрикувани. За вчерашните развития почти всеки е съгласен, че са монтаж, посочи вицепремиерът Емруллах Ишлер на церемония в Судан. Той определи отговорните за фабрикуването на записите като "престъпна банда". Политически машинации се планират в Турция чрез изнудване и записи, каза той.

Ердоган обвинява бившия си съюзник, мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, който сега живее в САЩ, в планиране на заговор за свалянето му от власт чрез мрежа от последователи в съдебната система и полицията. Гюлен отхвърля тези обвинения.

От канцералията на Ердоган разпространиха в понеделник съобщение, в което първият запис се определя като пълна лъжа и плод на неморален монтаж. Никое име на компания не се споменава в записа от вчера, но гласът, за който се твърди, че е на Билял Ердоган, говори за "г-н Съткъ", казвайки, че той не може да осъществи сделка.

В придружаващия текст към клипа в Youtube се твърди , че става дума за Съткъ Аян, ръководител на компанията Туранг Трансит Ташъмаджълък с централа в Истанбул. Не е ясно на какво се основава този извод.

Компанията Туранг е получила през 2010 г. лиценз за изгражадне на част от тръбопровод, по който се превдижда да се транспортира ирански и туркменски газ към Европа през Турция, според сайта на фирмата. Тя е получила стимулиране от правителството през декември, включително данъчни облекчения за инвестиции, достигащи до 11,5 милиарда лири (5,2 милиарда долара), според сайта на министерството на икономиката.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 5 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 5 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 6 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 7 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 7 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 8 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 8 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 8 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 9 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 9 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 9 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 9 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 10 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 10 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“