Републиканците обвиняват Обама в социализъм
Президентът на САЩ разяснява здравната реформа на многолюдни събрания из цялата страна   
Източник: ЕПА/БГНЕС
6
Ру убликанците се сплотяват около целенасочена линия за политическа атака: президентът Барак Обама национализира американската индустрия и социализира здравеопазването.

Използвайки правителственото дялово участие в автомобилните гиганти, застрахователните компании и банките, и милиардите долари данъци, изложени на риск, Републиканската партия се опитва да намери опорни точки в националния дебат за възстановяване на икономиката и разширяване на здравното осигуряване.

Това е стратегия, която те се надяват, че ще се отплати при кампанията за Конгреса догодина и междувременно ще спомогне да се ограничи прекомерното влияние на демократическия президент.

Демократите отхвърлят обвиненията им като консервативна демагогия.

Републиканците, които са малцинство в Конгреса, се опитват да се възползват от негативните обществени настроения относно "социализма" и спасителните планове с пари на данъкоплатците. Правителствената намеса в частния сектор е "мост към социализъм", заяви сенаторът републиканец Джеймс Инхоф.

"Време е да накараме правителството веднъж завинаги да престане да се занимава със спасяване на частния бизнес", каза лидерът на републикаците в Камарата на представителите Джон Бонър.

Демонстранти по време на публични изяви на Обама размахват плакати срещу предполагаемото му възприемане на "социализма".

Републиканската партия представя опитите за реформиране на здравната система - което Обама обяви за приоритет - както и правителствените спасителни планове като две лица на това, което те определят като опасно активизиране на държавната намеса от страна на Обама и подкрепящия го Конгрес, доминиран от демократите.

Няма значение, че плановете за спасяване на предприятия и национализациите бяха започнати още при републиканската администрация на Джордж Буш-младши. Или че думата "социализъм" не предизвиква същата степен на тревога сред обществото, както навремето, особено сред по-младите избиратели.

Въпреки всичко републиканците цитират социологическите проучвания, които показват, че

справянето с икономиката не е най-силната карта на Обама,

въпреки че общият му рейтинг на одобрение остава висок.

"Хората са раздвоени, както винаги са били, в мнението си за ролята на правителството", смята социологът Андрю Кохът, директор на изследователския център Пю. "От една страна те искат правителството да направи нещо. От друга страна се тревожат и са много скептични. Те смятат, че и сега правителството контролира твърде голяма част от живота им. Мислят също, че правителството често не успява да се справи".

Според Кохът републиканците биха могли да се възползват от този скептицизъм. "Разбира се, ако според обществената представа Обама успява да подобри икономиката и здравеопазването, "за републиканците ще бъде трудно да спечелят с подобна тактика", допълни той.

Републиканците дублират стратегията, използвана в националната изборна кампания през 2008 г., че демократите като цяло и лично Обама се стремят значително да разширят правителствения контрол върху живота на американците.

Републиканският консултант Франк Лунтз, автор на подробен стратегически план за езиковите формулировки, които да бъдат използвани по темата със здравеопазването, предлага републиканците да използват израза "Вашингтон взема властта". Макар и мъгляв, "грабва вниманието", твърди той.

"Преобладаващото мнозинство от американците, харесващи здравеопазването, което имат сега, рискуват да го загубят, когато управляваната от правителството система поеме контрола", заявява лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл.

Въпреки че правителството действително осигурява здравни грижи за бедните и възрастните, повечето американци си имат частни застраховки, обикновено осигурени от работодателя. Петдесет милиона американци обаче нямат никаква здравна осигуровка.

Обама се присмива на идеята, че е за приближаване към социализъм от европейски тип. "Когато чувате да се говори за "социализирана медицина", трябва да сте наясно, че не познавам никого във Вашингтон, който да предлага това, със сигурност не и аз. Социализирано здравеопазване би означавало, че правителството ще управлява цялата система. То ще наема лекари, ще управлява болниците. То просто ще управлява всичко. Великобритания има система на социализирано здравеопазване.

Никой не говори за такова нещо тук, ясно ли е?", отсече президентът на общинска дискусия за здарвеопазването. Вицепрезидентът Джо Байдън също заяви по телевизия Ен Би Си, че администрацията на Обама възприема ролята си на собственик в спасяваните компании като временна необходимост.

"Ще се махнем, по дяволите, колкото се може по-бързо. Както казва президентът, не искаме никаква роля в управлението на тези компании", допълни Байдън. Обама оставя на Конгреса да се нагърби с водещата роля в изработването на план за реформа на здравеопазването.

Той е одобрил разнообразни предложения, подкрепени от много демократи, за създаването на държавен план за здравно застраховане, който да се конкурира с частните застрахователи.

Републиканците твърдят, че подобна система ще доведе до държавно ограничаване и дори лишаване от здравни грижи и може да изтласка частните компании от бизнеса.

Според Рос Бейкър, политолог от университета Рътгърс, републиканците може би грешат за това как техните обвинения в "социализъм" ще резонират в обществото. "Аз наистина не смятам, че страхът от социализма е стиснал американците за гушата.

Смятам, че в някои отношения има усещане, че правителството е проспало последните осем години. Мисля, че хората възприемат стъпките, предприети от Обама, като здравословна компенсация за тази пасивност", каза той.

Междувременно администрацията остро охвърля републиканските критики към активността му в борбата с най-тежката рецесия от десетилетия.

"Действията, които предприемаме, са по необходимост, не по избор", заяви главният икономически съветник на Обама Лорънс Самърс на форум в Ню Йорк. Обама "не се кандидатира за президент, за да управлява банки, застрахователни дружества или автомобилни компании. Ние не желаем да сме собственици", заяви той.
Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Силно земетресение разтърси Япония, има пострадали (ВИДЕО)

Силно земетресение разтърси Япония, има пострадали (ВИДЕО)

Свят Преди 21 минути

Епицентърът на труса е бил между островите Кюшу и Шикоку

Мистерията с „безпрецедентния“ древен паметник, открит във Франция

Мистерията с „безпрецедентния“ древен паметник, открит във Франция

Свят Преди 35 минути

Повече за мистерията около паметника четете в следващите редове

ЕС осигурява спешно противовъздушна отбрана на Украйна

ЕС осигурява спешно противовъздушна отбрана на Украйна

Свят Преди 1 час

27-те решиха също да засилят санкциите срещу Иран след ракетното нападение на Техеран над Израел

Президентът на Украйна Володимир Зеленски по време на среща с военнослужещи в украинската Черниговска област, 5 април 2024 г.

Украйна е атакувала руско летище на анексирания Кримски полуостров

Свят Преди 1 час

Това съобщи украинският президент Володимир Зеленски

За трети път гледат мерките за неотклонение на Петя Банкова и Стефан Димитров

За трети път гледат мерките за неотклонение на Петя Банкова и Стефан Димитров

България Преди 2 часа

От сряда обвинение за участие в престъпна група получи и бившият главен секретар на МВР Живко Koцев

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

България Преди 2 часа

Търсят негови роднини, за да се установи страда ли от психично заболяване

<p>Еврокомисарят Илва Йохансон на посещение у нас</p>

Еврокомисарят по вътрешни работи Илва Йохансон на посещение в България

България Преди 2 часа

Тя ще обсъди с българските власти ефекта от премахването на граничния контрол по въздушните и морските вътрешни граници на Шенген от 31 март насам

<p>Огромното бяло &bdquo;сърце&ldquo; на Плутон има изненадващо жесток произход</p>

Проучване: Огромното бяло "сърце" на Плутон има изненадващ произход

Любопитно Преди 2 часа

Повече информация за Плутон може да прочетете в следващите редове

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Свят Преди 2 часа

Двете страни са изпратили отворено писмо до лидерите на ЕС

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Технологии Преди 2 часа

Компанията представи първия си електрически хуманоиден робот

Разкриха последните документирани думи на Кралица Елизабет

Разкриха последните документирани думи на Кралица Елизабет

Свят Преди 2 часа

Какви са последните думи на кралицата четете в следващите редове

Провокативната сладкарка Стефани напусна Hell's Kitchen

Провокативната сладкарка Стефани напусна Hell's Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Тя е гост в новия епизод на подкаста "Кухнята след Ада"

Байдън обвини Китай в измама

Байдън обвини Китай в измама

Свят Преди 9 часа

Байдън: Те не се конкурират, те мамят

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Свят Преди 10 часа

Шведският парламент прие закон, с който минималната възраст за законна смяна на пола се намалява от 18 на 16 години и се улеснява достъпът до хирургически интервенции. Законът беше приет с 234 гласа "за" и 94 "против" в 349-местния парламент, предаде АФП. Макар че скандинавската страна е първата, която въвежда законна смяна на пола през 1972 г., предложението, целящо да позволи така наречената "самоидентификация" и да опрости процедурата, предизвика интензивен дебат в страната. Дебатът отслаби позициите на консервативния министър-председател Улф Кристерсон, след като той призна, че се е поддал на натиск от страна на членове на партията по въпроса.

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

България Преди 11 часа

Присъдата на СГС не е окончателна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Свят Преди 11 часа

Гласуването ще се проведе в събота