"Бритиш петролиъм": Преживяване, близко до смъртта
"Бритиш петролиъм": Преживяване, близко до смъртта   
Източник: ЕПА/БГНЕС

"Бритиш петролиъм" (БП, BP.com) обяви вчера най-големите в британската история загуби, както и напускането през октомври на своя шеф Тони Хейуърд. Темата е водеща днес за американския и британския печат.

Други компании не само щяха да натрупат загуби за милиарди долари, а щяха да бъдат подложени на корпоративния еквивалент на публичен линч и да изчезнат, пише британският в. "Гардиън" в статията си "БП - преживяване, близко до смъртта".

Изпълнителен директор зад борда, тримесечни загуби от 17 млрд. долара и 32 млрд. долара за покриване на разходите по почистването - без съмнение БП се отърва леко за ролята си в катастрофата в Мексиканския залив, отбелязва вестникът.

Само помислете: многонационалната компания е отговорна във висша степен за изливането на между 35 и 60 хил. барела петрол по крайбрежието на Луизиана всеки ден, и то с месеци.

Резултатът - човешка трагедия, 11 жертви, и бремето за останалите, които ще трябва да плащат сметката за изчистването.

Причинено бе екологично бедствие с хиляди загинали животни и птици, както и икономическа катастрофа заради продължаваща седмици забрана за риболов в район с огромна рибна промишленост и последиците за туризма.

Бедствието разклати и американската политика - Барак  Обама бе подложен на ожесточена критика, че не бил достатъчно суров към петролния гигант, виновен за трагедията.

То се превърна дори в дипломатически въпрос в първите разговори на Обама с британския премиер Дейвид Камерън, допълва вестникът.

Опитите на БП да тегли чертата на тревогите си в САЩ, като уволни генералния си директор бяха притъпени, след като Тони Хейуърд каза, че е прекалено зает да присъства на изслушване в Сената утре, посочва в друг материал "Гардиън".

Петролната компания рискува да възпламени още повече деликатните трансатлантически отношения, след като директорите й я описаха като "образец за корпоративна социална отговорност", въпреки че стои в основата на най-тежката екологична катастрофа в американската история.

Пред журналисти в Лондон Хейуърд заяви, че бил несправедливо "демонизиран и хулен" в САЩ, отбелязва ежедневникът.

Част от корпоративната цена на екологичната катастрофа в Мексиканския залив сега изплува от дълбините на повърхността - БП обяви загуби от 17 млрд. долара и напускането на изпълнителния си директор, отбелязва в. "Индипендънт".

Дали това е знак за края на бедствието с платформата "Дийпуотър хърайзън"? Едва ли. Кладенецът, от който през изминалите три месеца се изляха хиляди тонове петрол в Мексиканския залив, вече не бълва, но още не е напълно запечатан.

Мащабът на екологичните щети остава крайно неясен, а разследването за небрежност срещу БП и бизнес-партньорите му при изграждането на съоръжението.

Наред с това не сме сигурни, че БП си е взела нужните поуки от катастрофата. Някои неща говорят, че бордът на компанията маха Хейуърд не защото признава, че поведението му е било изключително неадекватно, а заради силния политически натиск в САЩ за напускането му.

Ширят се спекулации, че Боб Дъдли е избран за негов приемник главно заради американския си акцент.

Хейуърд изглежда очаква да поеме операциите на БП в Русия, което прилича повече на промяна в ръководството, отколкото на ново начало, подчертава всекидневникът.

Неуместните изказвания на Тони Хейуърд в седмиците след експлозията на "Дийпуотър хърайзън" в Мексиканския залив ускориха изпадането му в немилост.

Вчера обаче, в последния му ден като изпълнителен директор на БП, той схвана нещата правилно.

Понякога слизаш от тротоара и те блъска автобус, отбеляза зашеметеният Хейъурд пред лондонските медии, обобщавайки точно и ясно събитията, сложили точка на 30-годишната му всеотдайна работа за петролната компания, посочва в друга статия "Индипендънт".

Няколко правителствени агенции готвят криминално разследване на най-малко три компании, съпричастни към огромния петролен разлив в Мексиканския залив, пише в. "Вашингтон пост".

Разследването може да продължи повече от година, преди да бъдат предявени обвинения. Първите мишени са БП, "Транзоушън лимитид" и "Халибъртън Ко".

Ще бъде проучено дали топлите отношения с федералните регулаторни органи не са допринесли за петролната катастрофа в Мексиканския залив, посочва вестникът.

На повърхността нефтеното петно в Мексиканския залив изчезва бързо, но на дълбочина безпокойството остава, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Петното изглежда се разсейва доста по-бързо от очакваното и това е добра новина, но повдига нови сложни въпроси за бързината, с която правителството трябва да реорганизира операциите за справяне с бедствието.

Изчезването на петното би трябвало да премахне опасността да загинат още животни или крайбрежието да пострада още повече. То обаче не слага край на множеството проблеми и научни неясноти, свързани с разлива.

Федералните ръководители обаче подчертаха, че не възнамеряват да изоставят скоро тези проблеми, допълва всекидневникът. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Йотова:&nbsp;Европа беше &bdquo;във ваканция&ldquo; и е време да се събудим</p>

Йотова от Мюнхенската конференция: Европа беше "във ваканция" и е време да се събудим

България Преди 27 минути

Президентът е провела срещи с Антониу Коща и с Николай Младенов

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 2 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 2 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 2 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 2 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 3 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 3 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 3 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 3 часа

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

Свят Преди 3 часа

Много от жертвите на сексуалния престъпник Джефри Епстийн са млади момичета от Чехия и Словакия

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

България Преди 3 часа

Криминалистът Апостол Славов отхвърля популярни версии от социалните мрежи за връзки с мексикански картели, дървена мафия или трафик на бежанци

<p>Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците</p>

"Те искат да се отърват от мен": Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците

Свят Преди 3 часа

По думите му, Украйна е готова както за произвеждането на избори, така и на референдум