Еа а скала насред океана, на която два овена - един испански и един марокански - ядно се ругаят. Така карикатуристът на "Либерасион" Вилем вижда днес сагата около островчето Перехил. След което "Либерасион" добавя, че скалата наистина е твърде малка, за да може да понесе толкова сериозна кавга. Но напрежението между Испания и Мароко по повод на о-в Перехил е в центъра на световната преса.

Специалният пратеник на "Фигаро" в Бел Юнех - най-близкото мароканско градче до островчето, разказва, че по този начин Перехил е станал притегателен център. Вече идват туристи, за да погледнат от планините "камъчето на несъгласието. А ето и версията на местния пастир: този 60-годишен мароканец е бесен на испанската армия, защото когато тя дебаркирала с хеликоптерите си, неговите кози от страх скочили във водата.

В "Ла Кроа" откриваме няколко хипотези за причините, подтикнали Мароко преди седмица да прати военни на островчето. 1-ва хипотеза: в рамките на антитерористичната борба САЩ може би са имали проект да настанят мощен радар на о-в Перехил. 2-ра хипотеза: мароканците, тъкмо защото се сблъскват с нелегалната имиграция, искат по-добре да наблюдават Гибралтар. Същото мнение откриваме във вестник "Тан". Швейцарският всекидневник е убеден, че контролът над Гибралтар е истинският залог в спора.

"Уошингтън поуст" от своя страна припомня, че Испания е предложила да се изтегли от островчето, при условие че Мароко обещае повече да не стъпва там. Изданието публикува и снимка на млад мароканец с прашка, прицелил се в испанския патрул. А мароканският вестник "Либерасион" атакува испанския премиер Аснар и го призовава "да се изтегли от тази скала, породила толкова напрежение".

Шум от ботуши се носи и около Ирак: "Фигаро" обобщава много изтичания на информация от американската преса, в които се говори за възможна военна интервенция срещу Ирак. Йордания била предоставила съоръжения за операция срещу Багдад, САЩ прехвърляли и складирали там оръжия, останали от войната срещу Афганистан. Много шум, но за нищо, убеден е "Фигаро". Иракската опозиция няма особен престиж срещу Саддам Хюсеин, а "дипломатическите пречки" за операция срещу Ирак са все така значителни.

Не на това мнение обаче е "Дейли телеграф". Според британския всекидневник Великобритания свиква солиден брой запасняци от септември. С мисъл за военна акция срещу Ирак, смята изданието.

"Либерасион" днес отделя особено внимание на проституцията, която е сред сериозните проблеми на реда и сигурността във Франция. Министърът на вътрешните работи Саркози говори за затягане на границите, за да се ограничи нахлуването на нелегални проститутки във Франция. Те идвали най-често от Африка и от Източна Европа. "Повечето от нас, идвайки във Франция, са смятали, че ще са домашни помощнички, ще гледат деца или ще работят като сервитьорки", разказва Ирина, проститутка, дошла от Източна Европа. Но контролът над проституцията е труден, признава "Либерасион" и предлага шведския опит. Там всеки клиент носи отговорност и рискува до шест месеца затвор. Ала изданието признава, че в Швеция законът съществува от три години, но до този момент няма нито една присъда над клиент. В Холандия за сметка на това проституцията е легална от октомври 2000 г. Дори някои съдържатели на публични домове се оплакват, че са на ръба на фалита, данъците били високи. В Холандия също се боят, че ще се стигне до създаването на нелегални и алтернативни мрежи за проституция.

И накрая - алтруисти ли са французите? Според сондаж на CSA, публикуван от "Ожюрдюи ан Франс", във всеки случай французите се боят за своите избраници. 70% от французите са загрижени поради атентата срещу Ширак. 56% са на мнение, че това е единичен акт на неуравновесен човек, 13% съзират в това опит на крайната десница да дестабилизира страната. А за 15% от анкетираните няма съмнение, че всичко това е знак за ръста на насилието във френското общество.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 3 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 3 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 6 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

България Преди 7 часа

DARA: Всички погледи са във вас в момента

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

България Преди 7 часа

За целта правителството е в постоянен диалог с Европейската комисия

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 8 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 9 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 9 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 9 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 9 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 9 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 9 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 9 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 10 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 10 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"