К андидатите на партия ГЕРБ биха спечелили 28% от гласовете на избирателите, ако изборите са днес според проучване на социологическата агенция "Маркет линкс".

Анкетирани са били 1200 пълнолетни граждани в периода 25 август - 1 септември в цялата страна.

БСП има 15,4% - с 2,3% по-малко в сравнение с предишното изследване на "Маркет линкс" от февруари. Спада доверието към партията дори и в твърдото ядро на нейните привърженици.

Трета позиция запазва "Атака" с 8,4%, а одобрението към ДПС през август бележи ръст и в момента Ахмед Доган печели 5,3% от гласовете на избирателите.

Според данните на "Маркет линкс", ако изборите са сега, ДСБ не биха преминали 4-процентовата бариера за влизане в парламента. Хората на Иван Костов се ползват с одобрението на едва 2,1% от анкетираните.

При избори е сигурно първото място на ГЕРБ, но не е сигурно дали партията на Бойко Борисов ще има мнозинство в Народното събрание.

47,9% от анкетираните искат еднопартийно правителство, за да е ясна отговорността, а 32,2% искат коалиция, за да има взаимен контрол между партиите.

Сред политическите лидери, Бойко Борисов е на първо място, докато президентът Георги Първанов е с възможно най-ниската оценка, получавана от български държавен глава в проучвания от последните години.

Почти 40% смятат за най-голям проблем корупцията, 24,8% посочват ниските си доходи и стандарта на живот, 15,5% - престъпността, 14% - липсата на подходящо работно място, и 13,7% - ниското качество на здравеопазването.

Едва 9,5% от запитаните смятат, че имат добър финансов статус, докато 46,7% намират положението си за лошо.

Изключително ниска е степента на удовлетвореност от управлението на страната. Само 3,64 по шестобалната система е оценката на хората за работата на българския президент.

Премиерът Станишев е още по-зле - 3,3, а 2,76 е цялостната оценка на правителството, и 2,65 - на парламента.

Това са най-ниските регистрирани оценки, давани някога при допитвания до населението.

Съвсем леко се е повишила оценката на опозицията - специално на "Атака" и ДСБ. Това, според управителката на "Маркет линкс" Румяна Бъчварова, се дължи на публичните им действия извън парламента.

57,9% от запитаните смятат, че правителството трябва да подаде оставка заради критиките на Европейския съюз. 48,5% мислят, че са необходими предсрочни избори, а 15,4% - че правителството трябва да изпробва силите си в следващ мандат.

Сред анкетираните близо 27% се определят като десни, а 19,4% - като леви. Повечето избиратели имат нагласата да участват в опозиционен протест. 35,6% биха участвали, 38,6% биха протестирали с подписка, 18,1% - с митинг, 10,8% - със стачка.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Свят Преди 1 час

Новият рекорд надмина предишния, поставен само ден по-рано

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Свят Преди 1 час

Президентът на Европейската комисия обеща засилени усилия за справяне със заплахата

Президентът Илияна Йотова се срещна с Iron Maiden

Президентът Илияна Йотова се срещна с Iron Maiden

Любопитно Преди 2 часа

Йотова: Впечатлена съм, че тези метъл легенди и титани на сцената са изключително земни хора

Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

България Преди 3 часа

Построен през далечната 1857 година с дебели, красиво изписани стени и с общите усилия на местните жители, този храм е видял всичко: възход, пепелища, войни и чуждо преклонение

<p>КС образува дело за автомобилните застраховки</p>

Конституционният съд образува дело за автомобилните застраховки

България Преди 3 часа

Оспорва се служебното прекратяване на регистрацията на пътни превозни средства без застраховка

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Любопитно Преди 4 часа

Седем години след смъртта на Карл Лагерфелд завещанието му остава мистерия, обгърната в данъчни битки и семейни тайни. Какво се случи с милионите на дизайнера и как живее днес Шупет – най-известната котка в света на висшата мода?

Лили Иванова одобри актрисата, която ще я изиграе

Лили Иванова одобри актрисата, която ще я изиграе

Любопитно Преди 4 часа

Актрисата Виолина Доцева ще изиграе ролята на естрадната прима

Енрико Карузо

Историята зад шедьовъра „Карузо“: Как повредена лодка роди вечната песен за любовта и смъртта

Любопитно Преди 5 часа

Как една случайна авария в морето вдъхнови Лучо Дала да напише в същата стая, където великият тенор Енрико Карузо прекарва последните си дни, най-вълнуващата италианска изповед, превърнала се в мост между земната болка и безсмъртието

Издирват две деца, брат и сестра, от Варна

Издирват две деца, брат и сестра, от Варна

България Преди 5 часа

Децата са обявени за общодържавно издирване

Опасна двойна игра в премиерния сериал „В името на сина ми“ по DIEMA FAMILY

Опасна двойна игра в премиерния сериал „В името на сина ми“ по DIEMA FAMILY

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте драматичната турска поредица от 8 юни всеки делничен ден в 20:00 ч.

Нетаняху влезе в болница

Нетаняху влезе в болница

Свят Преди 5 часа

Нетаняху е обявен за здрав, след като е крил проблема си по време на войната в Иран

.

Мечето Падингтън се завръща: Четвъртият филм привлече холивудски звезди зад камерата

Любопитно Преди 5 часа

Четвъртият филм за любимото мече привлече сценаристите на „Вице“ Армандо Янучи и Саймън Блекуел. Хитовият франчайз за над 800 млн. долара е в преговори и за завръщането на режисьора Дугал Уилсън. Новата история обещава да бъде истински хит

Евакуираха луксозен мол след атака с мистериозно вещество, над 20 души са в болница в Токио

Евакуираха луксозен мол след атака с мистериозно вещество, над 20 души са в болница в Токио

Свят Преди 5 часа

Спешни екипи със защитни костюми извели хората от търговския център, след като десетки клиенти внезапно се задушили и се почувствали зле

Новак Джокович и дъщеря му взривиха мрежата с танц на „Бангаранга“

Новак Джокович и дъщеря му взривиха мрежата с танц на „Бангаранга“

Любопитно Преди 6 часа

Тенис легендата Новак Джокович отново показа любовта си към българската музика. Преди старта на „Ролан Гарос“ Джокера и малката му дъщеря Тара се включиха в световната мания около песента „Бангаранга“ на DARA с атрактивно видео в TikTok

Кола се запали в движение и подпали паркиран автомобил в Пловдив

Кола се запали в движение и подпали паркиран автомобил в Пловдив

България Преди 6 часа

Частични щети са нанесени още два автомобила